• 2016-2017

        • TANÉVZÁRÓ

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          BALLAGÁS 2017

          A 2016/2017-es tanévben 9 végzős diák hagyta el iskolánkat. Kilenc külön egyéniség – kilenc különböző életút, amely felé elindulnak. Látszólag kis csapat, de erős, hiszen sokmindenben megmutatták magukat. Az érdeklődési körüiknek és tehetségüknek megfelelően részt vettek a különféle megmérettetéseken, versenyeken, állandó szereplői voltak az iskolai műsoroknak, tagjai voltak az iskola művészeti csoportjainak. Az osztály átlagos eredménye az országos tudásszintfelmérésen 70% feletti volt. Közülük 2 tanuló gimnáziumban, 4 tanuló szakközépiskolában, 3 tanuló pedig szakiskolában folytatja tanulmányait. Azt reméljük, hogy iskolán jó alapokkal látta el őket.

          A ballagás az egyik legszebb magyar diákhagyomány. Ennek megfelelően ünnepélyes keretek között búcsúztunk el mi is iskolán végzőseitől. A 8. osztályosok ötletes, frappáns díszítése kellemes meglepetést okozott. A ballagók elköszöntek tanítóiktól, osztálytársaiktól. Fogadta őket a polgármester úr is.

          Az iskolában emlékül hagyott ballagási szalagjukra a következőket írták fel: „Három dologra gondolj: honnan jöttél, hová mégy és kinek kell majd számot adnod.“

           

           

           


          ISKOLÁNK ZÁSZLAJA

          Elkészült iskolánk zászlaja, amely az idei ballagás alkalmából a  végzősökkel együtt először járta be az iskolát. Az itt megszerezhető tudást, a megfontolt bölcsességet és az ebből táplálkozó szétágazó, sokoldalú tehetséget, nemzetünk iránti elkötelezettséget jelképezi. Ilyen diákokat szeretnénk nevelni mi is a perbetei magyar iskolában.

           

           

           

           

           

           

           

           


          A MAGYAR NYELVŰ OKTATÁS ÚJRAINDÍTÁSÁNAK EMLÉKÉRE

          Egy évvel ezelőtt az iskolaudvaron ki kellett vágnunk két diófát, azokat, amelyeket az egykori diákok és tanítók ültettek, amelyek alatt a gyerekek a szünetekben játszottak, ősszel gyűjtötték a finom termést. A fa azonban nem semmisült meg. Egy szentpéteri fafaragó mester, Gerendás Norbert értő kezei alatt átalakult egy csodálatos paddá, így jelképezve a folytonosságot. A 2.világháború után a szlovákiai magyarokat kollektív bűnösség vádjával sújtották és betiltották a magyar iskolákat. 1949-ben, amikor a törvény enyhített a helyzeten, a helyi szlovák iskolában már nyílt magyar osztály. Az újra önálló intézmény az 1950/51-es tanévben indult meg újra. Ennek az emlékére készíttettük ezt a padot. Olyan mintát választottunk, amely az egykori perbetei kiskapukat díszítette s a perbetei emberek élettapasztalatát, bölcsességét jelképezi egyetlen virággal. A szív - a gyökér, az éltető erő, …. a virág, a lomb - a belőle sarjadó élet. Márai Sándor  ezt így fogalmazza meg: “Mert a gyökérben van az élet…

           

           

           


          DIDAKTIKUS JÁTÉKOK ÉS CÉLJÁTÉKOK TEREPEN

          Június 27-én rendeztük meg az év végi didaktikus játékokat az alsó tagozat, valamint a terepgyakorlatot a felső tagozatosok számára. A napot tűzriadóval kezdtük. Az iskola épületé 1,5 perc alatt sikerült elhagynunk. A kicsik számára játékos foglalkozásokat szerveztünk, a nagyok pedig csapatverseny során bizonyították ügyességüket a toporgráfia, elsősegélynyújtás, lövészet, gránátdobás és tűzvédelem terén. A legrátermettebbek az idén a 7.osztályos lányok voltak: Csicsó Orsoly, Pinke Kitti, Farkas Ramóna, Jakab Erika, Dudás Bianka. A 2.helyen a 7.osztályos fiúk végeztek: Lacza Alex, Florian Kristóf, Tátyi Dániel, Juhász Gábor  és Gyóni Gergely. A dobogó 3.fokára  a 8.osztályosok csapata állhatott: Basternák Nikoletta, Lévai Zsolt, Telkesi Péter, Szoboszlai Bálint, Garai Denis. A pálya összeállításában és a verseny lebonyolításában segítségünkre volt a helyi Önkétes Tűzoltóegyesület Zahorcsek Zoltán vezetésével.

           

           

           


          ISKOLÁNK A 15. PERBETEI FALUNAPOKON

          Június 23-25. között  zajlottak a falunapi rendezvények községünkben. Ez alkalombóol iskolánk is képviselte magát több területen is. Péntek délután a kiállítások nyitórendezvényén a Tündérvirágok színjátszócsoport mutatkozott be. A kicsik a Duna menti tavaszon szereplő Aranyszőrű bárány c. mesejátékkal léptek fel, a nagyok előadásában ismét láthatta a közönség a Rómeó és Júlia c. musicalt. A programban gitáron játszott Krutek Flórián 4.osztályos tanuló, felkészítője Slávik Bálint.  A kiállításon megtekinthették az  ifjú fotósaink képeiből készített kiállítástis. Egykori diákjaink is szépen mutatkoztak be. A közönség láthatta Záležák Bálint és Vitai Nikolasgrafikáit, Szabó Csilla rajzait, Tóth Zsuzsanna Napsugár babakiállítását, amelybe beépültek Geleta Lambert fajátékai is. Szombat délelőtt a sportô volt a főszerep. Kis futballistáink nagy lelkesedéssel és bátorsággal játszották a mérkőzéseket. A Napraforgó Néptáncegyüttes nagycsoportjának tagjai részt vettek az ünnepi istentiszteleten, majd az azt követő felvonuláson és koszorúzási ünnepségen. A délutáni kultúrműsorban, amelyet Porubský Zsolt vezetett, fellépett a Tavirózsák társastánccsoport és a Napraforgó Néptáncegyüttes. Az Ógyallai Művészeti Alapiskola keretein belül szerepelt Bohony Alexandra, Jakab András Gergely és Borvák Barbara.

          Köszönet illeti a fellépő gyerekeket és a felkészítő pedagógusokat, hogy a nagy melegben is tökéletes teljesítményt nyújtottak.

           

           


          X. KASZÁS ATTILA VERSMONDÓ FESZTIVÁL

          „ A határon túli magyaroknak azt jelenti a haza
           Mint a sivatagi embernek a víz.  
          Egy sivatagi embernek a víz lelkiállapot.“

          Kaszás Attila
           (1960-2007) 

           

             Iskolánk tehetséges  tanulói első ízben vettek részt a X. Kaszás Attila Versmondó Fesztiválon, amelyre 2017.6.17-én került sor Komáromban a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és más társszervezők rendezésében. A jubileumi fesztiválon rekordszámú versmondó vett részt pontosan 77-en. A tanulók három kategóriába lettek sorolva az I. kategóriába az alsó tagozatosok a II. kategóriába a felső tagozatosok és  a  III. kategóriába a középiskolások.
               A fesztivál az ígéretes alap és középiskolás versmondóknak ad lehetőséget a bemutatkozásra. A szavalók élmezőnyét Komáromba vonzó ,nemzetközivé vált rendezvény évről évre bizonyítja, hogy tehetségekben nincs hiány, vannak lesznek követői a népszerű művésznek KASZÁS ATTILÁNAK.
               A fesztivál megnyitója a Komáromi Jókai Színházban zajlott. Megemlékeztünk  Kaszás Attiláról, bemutatásra került a tekintélyes szakemberekből  álló zsűri . A zsűri elnöke a kedves  pályatárs, jóbarát Pápai Erika színművész volt. Ezután következett Kaszás Attila szobrának megkoszorúzása  és a gyerekek által az emlékezés virágainak az elhelyezése .

            Iskolánkat 3 tanuló képviselte az I.kategóriában.
           Pinke Zsófia 1. osztály- felkészítő : Pinke Andrea tanító néni 
          Molnár Dominik 2. osztály- felkészítő : Török Sarolta tanító néni
          Vörös Emma 4. osztály – felkészítő : Pinke Andrea tanító néni

            A fesztivál három helyszínen folytatódott.  Az I.kategória a Duna Menti Múzeum- Zichy palota termében adta elő először a választható, kedvenc versét, majd a rövid szünet után a kötelező versét. Mivel az I.kategóriába 39 tanuló nevezett be, így a szervezők 2 csoportra osztották a versenyzőket a mi csapatunkba 21 tanulót soroltak. Nagyon erős mezőny alakult ki, de mindenki megpróbálta a maximumot nyújtani. A déli harangszó után következett a kiérdemelt finom, ízletes ebéd, amit a Klapka  Vigadóban fogyasztottunk el. Ebéd után a Tiszti pavilon dísztermében  az aranysávosok döntőjére került sor, ahová a zsűri 25 tanulót sorolt. Majd a délután a gálaműsorral folytatódott, ahol az elmúlt évek fődíjasai szerepeltek és pár szóban be lettek mutatva a nagyközönség előtt, hogy merre tart a pályájuk, milyen sikereket értek el az elmúlt évek alatt. Ezután elérkezett a mindenki  által várt legszebb pillanat az eredményhirdetés és a díjkiosztás.Üres kézzel senki sem távozott, mindenki értékes könyvjutalmat és emléklapot kapott . Ezenkívül még 10 különdíj is gazdára talált. Iskolánk tanulói szépen helytálltak Zsófia és Dominik bronzsávosak lettek, Emma pedig ezüstsávos. Mindenki  nagyon jól érezte magát,  sok-sok  tapasztalatot szereztünk ,élményekkel  telve és egy picit fáradtan értünk haza. A gyerekeknek gratulálunk és kitartást kívánunk ehhez a szép versünnephez.

           

           


          FAÜLTETÉS

          Környezetünket szebbé tenni, fát ültetni nagyszerű dolog! A kilencedikesek folytatták a végzősök szép hagyományát, és az iskola udvarára fát ültettek. A fiúk kerti szerszámokkal felszerelkezve láttak a fa helyének előkészítéséhez, majd vizet hordtak, és a lányokkal közösen ültették el a fát. A vörös levelű tölgyfa szép helyet kapott, az iskola melletti teret díszíti majd. Reméljük a fa gyökeret ereszt és végzőseink is büszkék lesznek majd rá.

           

           

           

           

           

           

           


          51. ORSZÁGOS NÉPMŰVÉSZETI FESZTIVÁL

          2017.  június 10-én a Napraforgó Néptáncegyüttes  nagycsoportjának táncosai , részt vettek a Csemadok 51. Országosn Népművészeti Fesztiválján, amelyet  Zselízen az Esterházy-parkban rendeztek meg. A gazdag program igazán sok lehetőséget nyújtott a népművészet iránt érdeklődőknek. Csoportunk a Pajta nyílj ki! c. műsorban tardoskeddi táncokat mutatott be nagy sikerrel.  Este a táncházban moldvai táncokat táncoltunk, majd megtekintettük a Magyar Állami Népi Együttes műsorát. A néptánc egyre növekvő népszerűségét bizonyítja, hogy az  országos seregszemlén mintegy 1000 táncos vett részt, s minden korosztály képviseltette magát.

           

           

           

           

           


          A TÜNDÉRVIRÁGOK A DUNA MENTI TAVASZ ORSZÁGOS FESZTIVÁLON 

          Idén nagy elhatározásra jutottunk. Úgy döntöttünk, hogy benevezünk a Duna Menti Tavasz gyermek báb- és színjátszó csoportok seregszemléjére. Januártól tehát megkezdődött a munka. A színjátszók Az arany szőrű bárány meséjét játszották el, s a regionális fordulón Komáromban továbbjutottak az országos döntőbe, amely május 30 - június 2-ig tartott. Mi május 31-én voltunk beosztva. Busszal utaztunk Dunaszerdahelyre, hogy ott is bemutatkozhassunk. A kis színjátszók nagyon ügyesen, minden akadályt leküzdve játszották végig a mesét. Az előadás után Héger Károly bácsi várt minket, aki a Duna Menti Tavasz megálmodója, s perbetei származású. Ezért mindig keresi a perbetei csoportokat, ha bejutnak a döntőre. Dicséretet kaptunk tőle, ami nagyon jól esett. Majd a Pátria rádió munkatársa érdeklődött irántunk, és riportot készített a csoporttal. A délután szórakozással telt, fagyiztunk, csúszdáztunk, játszottunk a parkban. Lehetett kézműveskedni, és csemegézni a kézműves vásár portékáiból. Este értünk haza elfáradva, de jókedvűen, élményekben gazdagon. A díjkiosztón bronzsávos minősítésben részesültünk, ami azt jelenti egy országos versenyen, hogy 3. helyezést értünk el.

          A PÁTRIA RÁDIÓ riportja a színjátszókkal - hangfelvétel

             A Tündérvirágok színjátszói legközelebb a Perbetei Falunapokon lépnek fel.

           

           

           

           


          MESEMONDÓK

           

          „Kicsi legény, nagy tarisznya.“

              A tarisznyában pogácsa, no meg persze egy mese. Így indultak neki mesemondóink, egy kislány, Pinke Zsófia, és két legény, Török Ádám és Jakab András Gergely, a VIII. Ipolyi Arnold Népmesemondó Versenynek. 
                A regionális fordulót Komáromban a Csemadok házban rendezték meg május 17-én. A Csemadok ház udvarán a kopjafákat körülölelő parkban népviseletbe öltözött gyerekek zsibongása jelezte a rendezvényt. A verseny két teremben, két zsűri előtt zajlott. Kis mesemondóink szépen szerepeltek. Pinke Zsófia a 2. kategóriában ezüstsávos, Török Ádám a 2. kategóriában kiemelt aranysávos, Jakab András Gergely a 3. kategóriában kiemelt aranysávos minősítésben részesült. Iskolánk volt diákjai is részt vettek a versenyen. Középiskolásként az 5. kategóriában, Lacza Anikó, valamint Pinke Jakab Zoltán szintén kiemelt aranysávos minősítéstkaptak.
               A verseny országos döntőjére Rozsnyón került sor június 3-5.ig. Négy perbetei mesemondóval szálltunk fel a „mesemondó buszra“ Komáromban. Vittük a mákos pogácsát, amit ezen a tájon régen rendszeresen sütöttek, és nekivágtunk a hosszú útnak. Úteltereléssel együtt 6 és fél órát utaztunk, míg elértük úticélunkat. Másnap a városháza épületében került sor a rangos megmérettetésre. Délelőtt az 1. és 2. kategória, délután a 3. kategória, hétfőn délelőtt pedig a 4. és 5. kategória versenyzői mondták  el meséiket. Pünkösd alkalmából a két nap az ünnep jegyében zajlott. Nagyon sok mesét meghallgattunk mi is. Tapasztalhattuk, hogy ide az ország legjobb mesemondói kerültek be. Nagyon örülünk, hogy a mi tanulóink is köztük voltak.
                 Részt vehettünk érdekes kísérő programokon, lehetett kézműveskedni, előadásokat tartottak népviseletekről, népszokásokról, a mesemondásról és a hozzá tartozó irodalomról. Volt meseelőadás, táncház, énektanítás. Előkerült a karikás ostor, a kártya, hangszerek, amivel az időt múlattuk. Jó alkalom volt ez az ismerkedésre, kapcsolatteremtésre. Megkóstoltuk a rozsnyói fagyit, sétáltunk a belvárosban. Nagyon jól éreztük magunkat.
              

           

          A díjkiosztásra hétfőn délután, ünnepélyes keretek között került sor. Török Ádám bronzsávos, Jakab András Gergely ezüstsávos minősítést kapott a maga kategóriájában. Volt diákjaink is öregbítették falunk és iskolánk hírnevét. Lacza Anikó és Pinke Jakab Zoltán ezüstsávos minősítésben részesültek.

               Élményekben gazdagon, tervekkel a jövőre indultunk haza.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          GYERMEKNAP

          Idén a gyermeknapot kicsit korábban tartottuk a megszokottnál. A reggelt a bolhapiaccal kezdtük, amelyen mindenki megtalálhatta a számára érdekes dolgokat. Gazdát cseréltek a megunt játékok, könyvek,  nagyon szép üdvözlőkártyákat, könyvjelzőket találhattunk, finom muffinokat, habcsókot, házilag készített csokit és palacsintát kóstolhattunk, nagyon ízletes volt a bodzaszörp is. A díjazott plakátokat a következő tanulók készítették: Molnár Dominik, Török Ádám, Jakab András Gergely, Borvák Barbara, Berta Dániel és Dávid.   A hagyományos kötélhúzást az 1.számú csapat nyerte, őket követe a 7., ill. a 6.számú csapat. Az asztalitenisz versenybe az alsó tagozatosok jelentkeztek be, a következő eredmény született: 1. Seszták Zsombor, 2.Rancsó Ádám, 3. Pécsi Péter. Az alsó tagozatosok a tornateremben egy változatos, vidám stafétában vettek részt, a felső tagozat számára a sportcsarnokban zajlott a kidobócska (1. Garai Denis csapata, 2. Telkesi Péter csapata), az iskolaudvaron pedig ügyességi versenyekbe kapcsolódhattak be, amelyből nem hiányzott a zsákbafutás, görkorcsolya, kerékpár. A rajzverseny témája idén a Mesefa volt, a legügyesebbek: 1.Basternák Lili Sára-Vörös Emma, 2.Bohony Alexandra-Lévai Annamária, 3.Nyul Dóra-Kálazi Bianka. A különdíjat Török Ádám és Slávik Bernadett kapta. A szülői szövetség jóvoltából a gyerek a versenyekért édességet kaptak, tízóraira hot dogot fogyasztottunk, támogatott bennünket a helyi mezőgazdasági szövetkezet, az Eurodiskont üzlet, és Helena Kádárová finom fagylalttal.

           

           


          TOMPA MIHÁLY VERS- ÉS PRÓZAMONDÓ VERSENY

          országos forduló

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          ISKOLÁNK TANULÓI A NÉPMŰVÉSZETI FESZTIVÁLON

          Május 14-én került sor a Csemadok helyi alapszervezetének rendezésében a VII. Perbetei Népművészeti Fesztiválra. Idén zömmel a fiatalabb korosztály képviseltette magát a tánccsoportok terén, valamint fellépett a perbetei  Árvalányhaj Népdalkör és az ógyallai Őszirózsa Népdalkör is. Szép előadásokat láthattunk a tatai Kenderke Néptáncműhely csoportjai, az ógyallai  Bellő néptánccsoport, a hetényi Verőcke és a szentpéteri Gyöngyösbokréta néptánccsoport jóvoltából. Iskolánkat  Basternák Nikoletta, Pinke Vivien és Tárnok Boglárka népdalénekesek, Jakab András Gergely és Török Ádám népmesemondók, valamint a Napraforgó Néptáncegyüttes csoportjai képviselték. Mesemondóként lépett fel iskolánk egykori tanulója, Lacza Anikó is.

           

           

           

           

           


          CSILLAGOKNAK TEREMTŐJE

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          IX.  IPOLYI ARDOLD NÉPMESEMONDÓ VERSENY

          Iskolánk tanulói idén is részt vettek az Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny regionális fordulóján Komáromban, ahol nagyon szép eredmények születtek.

          Pinke Zsófia, 1. osztály – ezüstsáv

          Török Ádám, 3. osztály – kiemelt aranysáv

          Jakab András Gergely, 4. osztály – kiemelt aranysáv

          Gratulálunk!

           

           

           

           

           

           


          TÜNDÉRVIRÁGOK A DUNA MENTI TAVASZON

          A Tündérvirágok Színjátszócsoport kiscsoportja részt vett a Duna Menti Tavasz gyermek báb- és színjátszófesztivál  regionális elődöntőjén Komáromban. Az arany szőrű bárány meséjét adták elő. Nagyon ügyesen szerepeltek, bebizonyították rátermettségüket, hiszen bejutottak az országos döntőbe Dunaszerdahelyre.

          Gratulálunk!

           

           

           

           

           

           

           


          RÓMEÓ ÉS JÚLIA

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          ANYÁK NAPI ÜNNEPI MŰSOR

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          MÁJUSFA ÁLLÍTÁS

          Az iskola hagyományaihoz híven április 28-án a kilencedik osztályosok májusfát állítottak az iskola udvarán. Az időjárás nem igazán kedvezett, de a gyerekek megbirkóztak a feladattal. Valóban szép jelképpel gazdagodott az iskola előtti park, szépen feldíszített fával várjuk a májust.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          TÖRTÉNELEMVERSENY TATABÁNYÁN

          Tatabányai testvériskolánk, a Szent Margit Katolikus Iskola meghívásának tettünk eleget április 26-án, amikor is részt vettünk az iskola által szervezett hagyományos történelemversenyen. A diákok minden évben összemérik tudásukat a magyar szentek életéből, a magyarok őstörténetéből, valamint az Árpád-házi királyok korából. Az idei új témakör a kiegyezés volt, amelyet a „boldog békeidők“ korszakaként emleget a történelem, hiszen Magyarország a gazdasági és kulturális fellendülés időszakát élte. Iskolánkat Basternák Nikoletta, Pinke Vivien Szoboszlai és Bálint képviselték. A versenyt követően megnéztük az óriási turul-szobrot, amely  a magyar eredetmondák mitologikus madara. Maga a szobor Európa legnagyobb bronzmadara, kiterjesztett szárnya 14 m, karmaiban a kard 14 m hosszú. A szobrot Donáth Gyula készítette,  1907-ben adták át.

           

           

           

           


          TÜNDÉRVIRÁGOK A DUNA MENTI TAVASZON

          A Tündérvirágok Színjátszócsoport kiscsoportja részt vett a Duna Menti Tavasz gyermek báb- és színjátszófesztivál  regionális elődöntőjén Komáromban. Az arany szőrű bárány meséjét adták elő. Nagyon ügyesen szerepeltek, bebizonyították rátermettségüket, hiszen bejutottak az országos döntőbe Dunaszerdahelyre.

          Gratulálunk!

           

           


          ÉDES GERGELY NÉPDALVERSENY ÉS MŰVELTSÉGI VETÉLKEDŐ

          A madari alapiskola Édes Gergely Emlékversenyén vettünk részt április 26-án. Minden évben szívesen látogatunk el ebbe a hangulatos, szépen felszerelt iskolába, ahol régi ismerősként fogadnak bennünket. A népdalversenybe nemcsak a tapasztalt énekeseink, hanem  már a legkisebbek is bekapcsolódtak: Pinke Zsófia, Krutek Flórián, Farkas Dorina, Borvák Barbara, Pinke Kitti, Csicsó Orsolya, Tárnok Boglárka, Petrík Anasztázia. A műveltségi vetélkedőbe most először neveztünk be. Csapatunk a megbetegedések miatt kicsit foghíjas volt, de a fiúk becsülettel helytálltak. A megmérettetés végén a református templomban szép koncertnek voltunk részesei a Katona István vezette Ghymesi Igricek jóvoltából.

           

           

           

           

           


           

          REGIONÁLIS NÉPDALVERSENY

          Iskolánk énekesei 2017.április 25-én részt vettek az Érsekújvárban rendezett regionális népdalversenyen. Tizennyolc iskolából, ill. óvodából összesen 96 diák mutatkozott be a Csemadok székházában a szakavatott zsűri előtt: Korpás Éva – zsűri elnöke, Szaló Éva, Szombath Károly, Varga Bach Helga, Madarász Veronika és Szegedi Zita. Iskolánk tanulói közül a zsűri ezüstsávos minősítéssel értékelte Pinke Vivien,  Basternáká Nikoletta, Petrík Anasztázia, Pinke Kitti, Farkas Dorina és Pinke Zsófia, bronzsávot kapott Csicsó Orsolya és Krutek Flórián. Gratulálunk!

          További fotók: http://www.czuczora.eu/regionalis-nepdalverseny/#prettyPhoto

           

           

           

           

           

           

           

           


          ÚSZÓTANFOLYAM

           

          Idén is áprilisban szerveztük meg a már hagyományos úszótanfolyamot  Komáromban, amelyen összesen 39 tanuló vett  részt. Két csoportra osztották az oktatók a gyerekeket. Az egyik csoportba kerültek azok, akik már tudnak úszni, a másik csoportba pedig azok, akik még csak barátkoztak a vízzel, vagy még nem merészkedtek be a nagy medencébe. Az első csoportban háromféle úszásnemben tökéletesítették a tanulók a tudásukat (gyors-,hát- és mellúszás), amit az utolsó nap mutathattak be, ugyanis az oktatók versenyt szerveztek számukra. A másik csoportban a vízen fekvést, a víz alatti úszást, a vízben való légzést gyakorolták. Büszkék lehetünk tanítványainkra, nagyon fegyelmezetten viselkedtek,  az oktatók is megdicsérték őket.

           

           

           

           

           

           


          NAPRAFORGÓSOK A TÁNCHÁZTALÁLKOZÓN

          Április 22-én a Napraforgó Néptáncegyüttes tagjai részt vettek az Országos Táncháztalálkozón, amelyet idén is a Papp László Sportarénában rendeztek meg. A találkozóra a Kárpát-medence minden szegletéből érkeznek zenészek, énekesek, táncosok, a népzene és néptánc szerelmesei. A küzdőtéren egész nap volt tánctanulási lehetőség, rábaközi, dél-alföldi, gömöri, magyarbödi, kalotaszegi és más tájegységek táncaival lehetett megismerkedni. Nem maradt el a kirakodóvásár, a viseletek vására sem, a gyermekeket pedig kézművesedhettek kedvükre. A kisebb termekben kiállítások, koncertek várták az érdeklődőket, többek között a Sebő együttestől is hallhattunk egy csodálatos előadást. A hangulat kora este a moldvai táncok során hágott a tetejére, s ennek mi is részesei lehettünk. A kellemes fáradtság és az eső miatti borongós hangulat csak egy pillanatra lett úrrá a társaságon, mert a jókedv hazafelé sem lankadt. Zeneszóval és énekszóval érkeztünk meg Perbetére.

           

           

           


          ZÖLD OBJEKTÍV 2016

          A Zólyomban székelő Erdészeti és Faipari Múzeum által évente kiírásra kerülő fotópályázata egyre népszerűbb a diákok körében. 2016-ban már 16.alkalommal rendezték meg. Idén iskolánkat 7 tanuló képviselte munkáival: Erdélyi Eszter, Török Ádám, Krutek Flórián, Jakab András Gergely, Basternák Nikoletta, Bálint Máté, Slávik Beradett.  A pályázat témája ezúttal is az erdő, annak állat-és növényvilága, az erdőben dolgozók munkája volt. Összesen 880 fotó érkezett be, az alapiskolások kategóriájában a szakmai zsűri 434 fényképet  bírált el. A diákok munkái közül 140 képet tekinthettek meg az érdeklődők a kiállításon. Örömünkre tanulóink fotói is kiállításra kerültek, valamint a katalógus  címlapjára és a kiállítást népszerűsítő plakátra Bálint Máté Vég nélkül c. képét választották ki a szervezők.  Fotósaink kis csapata a szülők kíséretében ellátogatott a kiállításra április 20-án. Kalandos utazás után érkeztünk meg Zólyomba, ahol megtekintettük a zólyomi várat, tisztelegtünk Balassi Bálint emléktáblája előtt, és természetesen rengeteg fotót készítettünk.

           

           

           


          HÚSVÉTVÁRÓ

          Az alsó tagozatosok számára húsvétváró foglalkozásokat rendeztünk  április 12-én. Az ügyes kezek alól különböző technikával díszített tojások, húsvéti díszek kerültek ki, a gyerekek naptárt is készítettek az évszakra jellemző motívumokkal. A 2.osztályosok az iskola udvarán lévő fűzfát díszítették fel. Az osztályokba is húsvéti és tavaszi hangulatot varázsoltak a szépen díszített faliújságok, ablakok és a tanári asztalon is volt barka, aranyeső, jácint, ibolya.

           

            

           

           

           

           

           

           


           

          A KITELEPÍTETTEK ÉS ELHURCOLTAK EMLÉKNAPJA

          1947. április 12-én indultak el az első vonatok  Magyarország felé, amelyek a kitelepítésre kijelölt családokat szállították. Községünkből 226 családot telepítettek ki az 1947-1948 közötti időszakban, zömmel Tolna megyébe, Szárazd, Pincehely, Szakadát, Gyönk, Keszőhidegkút településekre. Sok családot csehországi kényszermunkára vittek a Szudéta-vidékre.   Iskolánk tanulói megemlékezve az eseményről, koszorút helyeztek el a kultúrház falán lévő emléktáblánál.

           

           

           

           

           

           

            


            

          A KÖLTÉSZET NAPJA

          A költészet napja alkalmából iskolánk tanulói és az óvoda nagycsoportosai koncerten vettek részt a szülői szövetség és a Csemadok alapszervezete jóvoltából. Zsapka Attila, Vadkerti Imre és Sipos Dávid a magyar irodalom legszebb verseit hozták el és énekelték együtt a gyerekekkel. Elhangzott többek között József Attila Születésnapomra c. költeménye is, hiszen a költészet napját az ő születésnapján, április 11-én ünnepeljük.

           

           

           

           

           

           

           

            


          BEIRATKOZÁS  2017/2018

          „Lehet gyermeket könyvből nevelni , de minden gyerekhez más könyv kell!“
          ( T. Gordon)

          Minden felelősségteljes szülő aggodalommal tekint az iskolaválasztás időszakára. Tudja, hogy döntése befolyásolja gyermeke további fejlődését, életre szóló élményt, de kudarcok sorozatát is jelentheti. Csak anyanyelvi, jó iskolát érdemes választani. Egy biztos: a jó iskolába jó bemenni. Már reggel mosolygás, jó hangulat, barátok fogadnak. A jó iskolában közösen segítik a szülőt és a gyereket, hogy megtanulják a megtanulni valót és  hogy a nebuló a képességeihez mérten a legtöbbet hozza ki magából. A jó iskolában teret adnak  a tehetségek kibontakozására, de jut idő a felzárkóztatásra is.
          Április 11-én reggel ebben a jó iskolában a napközi folyosóján gyülekeztek a beiratkozásra váró gyerekek , szüleik és a mosolygós pedagógusok, akik már türelmetlenül várták ezt a napot. Rövid bemutatkozás és közös játék után a hangulat hamar oldódott, s két csoportban folytatódott a játék. Török Sarolta tanító néni és Záležák István tanító bácsi megfigyelték a gyerekek beszédkészségét, szókincsét, általános ismereteit, ritmusérzékét és meghallgattak egy-egy dalt, verset a  gyerekek előadásában.  Borvák Andrea és Pinke Andrea tanító nénik felmérték a kisdiákok logikáját, számfogalmát, irányérzékét, színismeretét, valamint a grafomotorikus készségét. A gyermekek érettségének megfigyelését segítette Mišák Judit gyógypedagógus. A foglalkozások befejeztével meleg teával és egy kis ajándékkal kedveskedtünk a jövendőbeli elsőseinknek. A gyerekek ragyogó szemekkel, megkönnyebbülten szaladtak oda szüleikhez az elismerő, dicsérő szavak kíséretében. A beiratkozást követő napon az óvodások és az iskolások meghallgatták Vadkerti Imre, Zsapka Attila és Sipos Dávid koncertjét, amely alatt többszöri közös éneklésre is sor került. A fergeteges koncert végén a „szeptemberben találkozunk” felkiáltással búcsúztunk egymástól.         
                 Mgr. Pinke Andrea  

           

           

           


            FOTOSPEKTRUM 2017

           

          A Komáromi Regionális Művelődési Központ által meghirdetett fotóverseny kiértékelésére április 6-án került sor a Városi Művelődési Központban. Fotósaink közül 6 tanuló nevezett be fekete-fehér és színes képekkel: Erdélyi Eszter, Török Ádám, Jakab András Gergely, Krutek Flórián, Basternák Nikoletta,  Bálint Máté.  Nagy örömünkre a benevezett tanulók több fotóját is kiállították, illetve díjazták. A fekete-fehér fotók versenyében 1.helyezést ért el Bálint Máté Kristály c. képe, Jakab András Gergely Barettsapka c. képe pedig elismerő oklevelet kapott. A színes fotók között 2.helyezést ért el Krutek Flórián Ujjak c. képe, 3.hellyel pedig Basternák Nikoletta Cím nélkül ésHit c. képét értékelte a zsűri, Jakab András Gergely In memoriam Nagy Imre és Bálint Máté Vízfestmény c. képét elismerő oklevéllel jutalmazta. A kerületi versenybe továbbjutott fotók értékelésére június 16-án a komáromi Limes Galériában kerül sor. A szép eredményekhez gratulálunk!

          http://www.ros-komarno.sk/fotogalerie2/fotogaleria-2017/komarnanske-foto-spektrum-2017/

           

           


          LÁTOGATÁS TEMPLOMAINKBAN

          Április 5-én, mialatt a végzősök életük első megmérettetését vívták, a felső tagozat diákjai ellátogattak templomainkba. Az élvezetes előadásokat ThDr. Erdélyi Zoltán református tiszteletes úr és PaedDr. Balogh Károly római-katolikus plébános úr tartotta. A gyerekek sok érdekes dolgot tudtak meg a templomok történetéről, jellegzetességeiről. Megnézték a plébániát is, ahol Mária Terézia is megszállt, amikor a falunk keresztül utazott. Az egyik csoport részt vett a tiszteletes úr által összeállított izgalmas kutatójátékban, melynek során a Fő utcán elrejtett feladatokat kellett teljesíteni.

           

           

           

           

           

           

           


          TESZTELÉS – 9

          Április 5-én került sor a 9. évfolyamosok országos tudásszint felmérésére. Három tantárgyból kellett írásbeli tesztet írni: matematikából, magyar nyelv és irodalomból, valamint szlovák nyelv és szlovák irodalomból. A tesztelés akadálytalanul, nyugodt légkörben folyt. Reméljük, hogy a rendszeres felkészülés, a sok gyakorlás jó eredményt hoz!

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          MATEMATIKAI OLIMPIA

          Április 4-én került sor Komáromban a matematikai olimpia járási fordulójára, amelyen iskolánkból 4 tanuló vett részt: Borvák Barbara a 6.osztályból, Pinke Kitti a 7.osztályból, Bohony Gergő és Szoboszlai Bálint a 8.osztályból. A sok felkészülés és munka meghozta gyümölcsét, ugyanis mind a 4 tanuló a járási forduló eredményes megoldója lett, közülük Bohony Gergő a 3-5.helyen, Szoboszlai Bálint pedig  a 6-11.helyen végzett.  Gratulálunk és kívánunk a jövőben is szép sikereket!

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          ISKOLÁNK BEMUTATKOZÁSA AZ NZ TV-BEN

          1. RÉSZ

          2. RÉSZ 

          PREDSTAVENIE NAŠEJ ŠKOLY V NZ TV

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          TÖRTÉNELMI OLIMPIA

          2017. február 14-én zajlott a történelmi olimpia járási fordulója. Ebben az évben 1 tanulóvett részt a versenyen: Szoboszlai Bálint a 8. évfolyamból. A másik versenyzőnk, Bohony Gergő, aki a tavalyi évben nagyon szépen szerepelt, sajnos betegség miatt nem tudott részt venni a megmérettetésen. Bálint megnyerte a járási fordulót, így továbbjutott a kerületi fordulóba, amelyre 2017.március 27-én került sor Léván. Az igényes feladatsort, amely a tananyagon kívül az ún. monotematikus egység témakörét (az idén Mária Terézia és II. József uralkodása), ill. a nyitrai kerület helytörténeti tudnivalóit is tartalmazta, Bálint szép sikerrel oldotta meg. Az összesítésben a 9. helyet szerezte meg és a történelmi olimpia kerületi fordulójának eredményes megoldója lett. Gratulálunk!

           

           

           

           

           

           


          PEDAGÓGUSNAP

          „A tanár híddá feszül s biztatja tanítványait, keljenek át rajta; majd miután megkönnyítette számukra az átjutást, boldogan összeroskad, arra buzdítva őket, hogy maguk építsenek hidakat."  (Nikosz Kazantzakisz)

          Pedagógusnap alkalmából bensőséges hangulatú ünnepségen köszöntötték községünk vezetői, Kósa József polgármester és Zsitva Norbert alpolgármester, a gyermekek és a szülők iskolánk egykori és jelenlegi pedagógusait. Az 1.osztályosok kis versekkel, dalokkal kedveskedtek tanítóiknak, a 8. és 9. osztályosok magyar írók, költők műveiből idéztek, Slávik Bernadett énekelt  ukulele kísérettel, majd az éneklőcsoport előadásában hallhattunk egy szép dalt. 
                  A hétköznapok annyiban különböznek az ünnepektől, hogy ünnepnapokon szebb ruhát öltünk magunkra, és a szívünket is ünneplőbe öltöztetjük. Ez az alkalom is ünnep az iskola életében, hiszen  együtt volt pedagógusaink 4 generációja. Lehetőség nyílt a kötetlen beszélgetésre, tapasztalatcserére, visszaemlékezésre.
                  Mi, az egykori diákok, köszönjük tanítóinknak, hogy EMBEREKET neveltek belőlünk, hogy embereket neveltek Perbete fiataljaiból. Köszönet illeti a jelenlegi tantestület tagjait az áldozatos, embert próbáló becsületes munkáért, amelynek központjában minden alkalommal a gyermek áll.

           

           

           


          SZAVALÓVERSENY

           

          A Tompa Mihály Vers – és Prózamondó Verseny iskolai fordulóját 2017. február 9-én rendeztük meg, melyre 3 kategóriában 45 diák nevezett be. Minden tanuló szépen felkészült. Nagyon jó szövegeket hallhattunk színvonalas előadásokban. A versenyt szülők, nagyszülők is megtekintették, buzdítva csemetéiket. Iskolánkat a körzeti fordulón 16 előadó képviselhette.     

          Minden versenyzőnek gratulálunk! 

           

           

           

          A körzeti fordulóra március 2-án került sor, ahol Hlinka Igor szerzett aranysávos minősítést, így képviselhette iskolánkat a járási fordulón március 9-én Komáromban. Itt szintén aranysávos minősítést kapott, tehát a kerületi versenyre készül, amely március 29-én lesz.

          Sok sikert kívánunk neki!

           

           

           

            

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          PITHAGORAS MATEMATIKAVERSENY

          December 7-én és 8-án rendeztük meg a Pithagoras matematikaverseny iskolai fordulóját. A versenybe 28 tanuló kapcsolódott be. A járási fordulóba továbbjutott Ledeky Krisztián, Berta Dávid, Jakab András Gergely, Benyó Máté a 4.osztályból, Ledecky Krisztián és Benyó Máté az 5.osztályosok versenyében, Borvák Barbara és Csachó Marián a 6.osztályból, Pinke Kitti a 7.osztályból, valamint Szoboszlai Bálint a 8.osztályból. A járási fordulóban, amely március 14-én és 15-én zajlott, Ledecky Krisztián a 4-5.helyen végzett, az 5.osztályosok versenyében Ledecky Krisztián és Benyó Máté a verseny eredményes megoldói voltak. Minden résztvevőnek és a sikeres versenyzőknek gratulálunk!

           

           

           

           

           

           


          NEMZETI ÜNNEPÜNK – MÁRCIUS 15.

          „A múlt a jövendő tükre.“ Kossuth Lajos

          Március 15-én emlékeztünk az 1848-as győztes forradalomra és az azt követő szabadságharcra az iskolában.  Az óvodásokkal együtt ünnepeltünk, akik műsorunkat is gazdagították. Felléptek a 2. osztályosok egy verses összeállítással, amelyben elhangzott a Nemzeti dal,  Hlinka Igor Vörösmarty Mihály  Harci dal c. költeményét szavalta, Pinke Vivien, Uzsák Judit, Basternák Nikoletta Juhász Gyula Március idusára c versét adta elő, valamint az énekes lányok – Tárnok Boglárka, Petrík Anasztázia, Basternák Nikoletta, Uzsák Judit, Bese Diana, Pinke Vivien az Erdő közepében járok c. dalt énekelték. A megemlékezés a Himnusszal ért véget.Az alapiskola tanulói, pedagógusai részt vettek a Csemadok által rendezett megemlékezésen. A község, az óvoda, a politikai pártok és társadalmi szervezetek mellett iskolánk is elhelyezte az emlékezés koszorúját a kopjafánál. Az ünnep bensőséges hangulatát fokozta, hogy  a gyerekek a saját maguk által készített zászlókkal, nemzeti színű virágokkal, kokárdákkal díszítették a kopjafához vezető utat. Fontos, hogy a felnövekvő generáció is átérezze az ünnep jelentőségét és az összetartozás fontosságát. Török Sarolta, a Csemadok ASZ elnöke ünnepi beszédében Arany Jánosra emlékezett, aki 200 évvel ezelőtt született. A műsorban a diákokon mellett szerepelt az Árvalányhaj Népdalkör és a Napraforgó Néptáncegyüttes.

           

           


          SÍTÚRA - ČERTOVICA

          2017. március 5-én reggel 8 órakor egy maroknyi lelkes csapat várta az autóbuszt, amivel Ördöglakodalma-hágóra (Ćertovicára) vettük az irányt, az idei sítúra helyszínére. 21  perbetei  és  7 tatabányai tanuló a 6 felnőtt kíséretében útra is kelt, hogy felfedezze az egyik legszórakoztatóbb téli sportot a sízést. A közel ötórás úton a diákok egyre izgatottabbak lettek, mert sajnos havat nem láttunk. A helyszínen csalódottan állapítottuk meg, hogy hó csak a sípályákon van,de az időjárás kegyes volt hozzánk, mert  már az első éjszaka havazott. A hét folyamán többszöri hóesésben is gyönyörködhettünk. A szállás elfoglalása után rögtön fel is csatoltuk  a léceket és mindenkit csoportokba osztottunk a tudása alapján. A tapasztaltabb sízők már a második nap felmehettek a nehezebb pályára. Azok a diákok is, akik még sosem álltak sílécen két nap alatt elsajátították az alapokat, és bátran vették az akadályokat. Napi 5 óra intenzív síelés után jutott idő a kikapcsolódásra is. Az esti programok közé tartozott az ismerkedési est, itt egymást mutatták be a két iskola tanulói, a közös éneklés, kártyázások, beszélgetések, activity és a műsoros est. 
          Mindennap magasabbra tettük a mércét. Szerda reggel mindenki megörült az újabb hóesésnek, a pályák minősége is sokkal jobb lett. Délután túrára mentünk a közeli faluba Királybocára (Vyšná Boca). Csütörtökre már a diákok nagy része haladó szinten síelt. Ezen a napon rendeztük meg a gyorsasági síversenyt, ahol a következő eredmények születtek:

          Lányok:

          Fiúk: 

          Uzsák Judit (17,06mp) Szoboszlai Bálint (16,49mp)
          György Erika (17,28mp) Lacza Alex (17,90mp)
          Pinke Vivien (18,43mp)  Almer Benedek (18,71mp)

          Az utolsó este Béres Gyuri tanító bácsi, a tábor vezetője értékelte a hetet, szétosztásra kerültek az oklevelek „a pálya ördögeinek“. Pénteken, azaz az utolsó napon, délig síeltünk, majd a kiadós ebéd után elindultunk hazafelé. Míg 5-én boldogan, kipihenten, izgalommal telve szálltunk fel a buszra, addig az egy hét elteltével kimerülten, de élményekkel gazdagon tértünk haza. Örökre szóló barátságok köttettek a két iskola diákjai és pedagógusai közt. Szlovákia egyik leghíresebb sípályáján síelhettünk köszönhetően a szülőknek és az állami támogatásnak. Remélem a sport szeretetét ,a friss levegőn való mozgást  az egészséges életmódot megszerettettük diákjainkkal. Aki szereti a kihívásokat és emellett kondiban is kívánja tartani magát úgy, hogy közben szórakoztató is legyen az adott mozgás , annak feltétlen ajánljuk a sízést !                                                                                                Mgr. Pinke Andrea

           

           

           


          KARNEVÁL

           

                 A farsang várva-várt eseménye  a jelmezbál. Idén február 27-én rendeztük meg. A 9.osztályosok által feldíszített folyosón igazi farsangi hangulat uralkodott. A zsűri előtt számtalan ötletes és szép kivitelezésű jelmez jelent meg. A kisebbek még szülői segítséggel, a nagyobbak pedig már sok esetben  saját kezűleg valósították meg ötleteiket. A szülői szövetség jóvoltából szép díjakban részesültek a nyertesek. A jelmezek felvonulását szórakoztató zenés játékok követték, majd kisorsoltuk a tomboladíjakat
                      A legigényesebben elkészített jelmezek a következők voltak: 1. Attila, a hun, Hedvig, a hóbagoly,   2. Gólyafészek, 3. Karácsonyfa, Keresztes lovag, 4.Uhu bagoly.  
                     A legötletesebb jelmezek a következők voltak: 1. Dominik szultán, 2. Egérfogó, Hűtőszekrény, 3. Szupermárió, 4. Apáca, 5. Szamuráj, 6.Traktor, 7. Ragasztó, 8. Lúdas Matyi, 9. Hawai zenész, 10. Méhész. 
                      A csoportos jelmezek díjazottjai a következők: 1. Kínai sárkány, 2. Az iskola rabjai, 3. Smile-k, 4. Tigris és idomár.

           

           

           


           

          SZÜLŐK ÉS PEDAGÓGUSOK JÓTÉKONYSÁGI BÁLJA

          2017. január 28-án került sor a Szülök és Pedagógusok Jótékonysági B áljára az alapiskola és az óvoda szülői szövetségének szervezésében. A színvonalas rendezvényt az alapiskola tanulói nyitották meg. A Napraforgó Néptáncegyüttes mezőségi táncokat adott elő, a Tavirózsák társastánccsoport pedig angol keringőt, majd country-t táncolt, végül egy közös moldvai kör zárta a bál nyitó részét, amelybe a vendégek is bekapcsolódtak. A befolyt összeget a két intézmény tanulóira fordítjuk. Mindenkinek köszönjük aki munkájával, részvételével, tomboladíjjal, vagy egyéb módon támogatta a rendezvényt.

           

           

           

           

           

           

           


          A VILÁGŰR GYERMEKSZEMMEL

           

          rajzverseny

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          SZÉP MAGYAR BESZÉD

          Januárban megrendezésre került a  „ Szép Magyar Beszéd „  kiejtési verseny iskolai fordulója,  ahol a tanulók hangos olvasásban,  ismeretlen szöveg értelmezésében és annak előadásában,  továbbá fogalmazásban mérték össze tehetségüket.  A 4. osztályból Basternák Lili Sára, Bohony Alexandra, Jakab András Gergely, Krutek Flórián, Lévai Annamária és Vörös Emma vettek részt a megmérettetésben.  A versenyen bátran, magabiztosan, nagyon szépen szerepeltek. Az iskolai forduló 3.helyezettje Vörös Emma, a 2. helyen Jakab András Gergely végzett, a zsűri döntése alapján iskolánkat a járási fordulón február 8-án Krutek Flórián fogja képviselni.

                                                           Mgr. Pinke Andrea

           

           

           

           

           


          II. ÚJÉVI ASZTALITENISZ TORNA

          A  asztalitenisz klub vezetőjének, Uzsák Miklósnak, valamint a klub tagjainak közreműködésével 2017. január 20-án rendeztük meg az iskola tornatermében a II. Újévi Asztalitenisz Tornát a helyi magyar és szlovák tannyelvű alapiskola tanulói számára. A versenyre iskolánkból 10 tanuló nevezett be, 2 tanuló betegség miatt nem tudott részt venni a tornán. A versengés  két kategóriában folyt. Az 1-5. évfolyamosok között a következő eredmények születtek: 1. hely: Hodálová Veronika, 2. hely: Zahorcsek Ferenc, 3. hely: Benyó Máté. A 6-9. évfolyam végeredménye: 1. hely: Hlinka Igor, 2. hely: Gyóni Gergely, 3. hely: Szabó Dávid.

          Minden résztvevőnek gratulálunk!

           

           

           

           

           

           


          VÉGRE! IGAZI TÉL!

          Január 12-én gyönyörű havas reggelre ébredtünk. A kemény fagyok után egy kicsit megenyhült az idő, ami nagy örömöt hozott elsősorban a gyermekeknek. A reggel még békés, vastag hóbundába burkolózó iskolaudvar a nagyszünetben  feléledt: óriási hócsaták zajlottak, készültek a hóangyalkák. Volt, aki bölcsen a távolból szemlélte az eseményeket és inkább a következő óra tananyagát ismételte a füzetből, mondván, hogy a friss levegőn a tanulás is jobban megy. Délután a napközisek is alig várták, hogy a házi feladatok  megírása után a tanító nénik kiadják az utasítást: „Irány az udvar!“

          Reméljük, hogy a hó még egy ideig kitart és a közelgő hétvégén lehetőség nyílik egy kis szánkózásra, síelésre, korcsolyázásra!

           

           

           

           

           

           


          BOLDOG ÚJ ESZTENDŐT!

          Újra elszállt egy esztendő,
          Mint az álom sebesen...
          Milyen lesz majd a jövendő ?
          Nem tudhatja senki sem..

          Azt kívánom mindenkinek,
          Új esztendő hajnalán,
          Az örömnek gyöngymadara
          Szálljon be az ablakán.

          Rakjon fészket a szivébe,
          Soha el ne szálljon...
          Piros rózsát, rózsás kedvet
          Vigan hangicsáljon.

          Adjon Isten mindenkinek
          Boldog új esztendőt!
          Adjon Isten a magyarnak
          Napfényes jövendőt!

          (Pósa Lajos)

           

           

           

           


          KARÁCSONYI MŰSOR

          December 22.az iskolában a karácsony jegyében telt. Reggel a Mikulás ellátogatott minden osztályba, hogy a gyerekeket finomságokkal lepje meg. A karácsonyi műsor 10.00 órakor kezdődött az iskola folyosóján. Vendégeink között ott voltak a szülők, nagyszülők, családtagok, az iskola volt diákjai és pedagógusai, a község, a szövetkezet és a szülői szövetség  képviselői. 
                   Mielőtt megkezdődött volna az ünnepi program, kiértékeltük az osztályversenyt. A gyerekek szépen, íízlésesen díszítették fel az osztályokat. Az alsó tagozaton a  4.osztályt, a felső tagozaton pedig a 9.osztályt ítélték a pontozók a legszebbnek. 
                  A karácsonyfa alá helyezett  ünnepi műsoron Rancsó Alexandra és Jakab Viktória konferált, Pinke Vivien 9.osztályos tanuló Ady Endre versét szavalta el, majd  gyermekdalokat, karácsonyi népéneket és napjaink karácsonyi énekeit hallhattuk az énekkarosok és énekeseink előadásában, rénszarvasok vontatta szánon megérkezett Télapó (2.o.), szép karácsonyi történeteket játszottak el 4.és a 6.osztályosok, megismerkedtünk a Kisgömböc meséjével a Tündérvirágok színjátszó csoport előadásában,  a Tavirózsák salsát, angol keringőt és country-t táncoltak, a Napraforgósok pedig elvittek a magyar nyelvterület legkeletibb csücskébe, Moldvába.   A műsor végén közösen énekeltük a Mennyből az angyal c. éneket, amelyet mintegy 200 évvel ezelőtt jegyzetek le. 
                Az iskola tanulói, pedagógusai és alkalmazottai nevében békés, boldog, szeretetteljes  karácsonyt kívánunk!

           

           

           


          LAPOZZ BELE!

          Megjelent az iskolaújság karácsonyi száma.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          KARÁCSONYI ÜNNEPVÁRÓ

           

          Az adventi időszak iskolánkban a sok teendő és tanulnivaló mellett az ünnepi várakozással telik. Minden héten történik valami, ami a karácsony közeledtét idézi. Fontos, hogy az ünnep ne csupán külsőségekben jelenjen meg az életünkben, hanem lelkiekben is felkészüljünk rá. Az osztályfőnöki órákon ilyenkor többet beszélgetünk a szeretetről, a családról, az együttlétről, közösen várjuk a Kisjézus megszületésének ünnepét. 
                    Advent első vasárnapját megelőzően rendhagyó hittanóra keretén belül a felnőttek segítségével készült el a község adventi koszorúja a Millenniumi parkban, majd a plébánián a gyerekek által készített adventi koszorúk az osztályokba kerültek. A felső tagozatosok, pedagógusaink, alkalmazottaink és a szülői szövetség tagjai serényen készítették a karácsonyi vásárra szánt finomságokat, ajándékokat, karácsonyi díszeket, az énekkarosok pedig szorgalmasan gyakorolták a karácsonyi énekeket.  Az iskola folyosóján már áll a betlehem és a feldíszített karácsonyfa. 
                   December 16-án ünnepváró foglalkozások keretében képeslapok, karácsonyfadíszek, a telet és az ünnepet idéző ajándéktárgyak készültek, a gyermekek kidíszítették az osztálytermeket. 
                    Iskolánk méltó ünnepi köntösben várja a karácsonyt.

           

           

           


          LEESETT AZ ELSŐ HÓ

          December 14-én leesett az idei első hó. Csak néhány milliméter, de mi nagyon örültünk, hiszen a hó mifelénk az utóbbi években ritka vendég. A gyerekek rögtön kipróbálták, lehet-e hógolyót gyúrni, sőt egy  mini hóember is megjelent a padon.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          VIRÁGKÖTÉSZETI VERSENY ÓGYALLÁN

          Iskolánk virágkötői az idén immár másodszor mérettették meg magukat. 2016. december 13-án Ógyallán került sor az alapiskolások számára meghirdetett járási virágkötészeti versenyre. A versenyt a Kiskertészek Járási Szervezete hirdette meg, melynek témája az adventi készülődés, karácsonyvárás volt. Iskolánkat három tanuló képviselte: Basternák Nikoletta 8. osztályos, Rancsó Alexandra és Jakab Viktória 9. osztályos  tanulók. Mindhárman egyedi, látványos kompozíciót készítettek. A zsűri megdicsérte a szép munkákat, az 1. helyezést pedig Jakab Viktória  érte el, aki a városi televíziónak is adott egy rövid interjút. Valamennyi vesenyző szép ajándékokkal térhetett haza. Mindhárom  diákunknak gratulálunk!

           

           

           

           

           

           


          ÜNNEPI HANGULATBAN 

          Ím megszületett, ki jövendöltetett.

          Fényes csillag száll az égből,

          S hirdet néktek égi fényből

          Nagy örömöket, nagy örömöket.

          Csak a szeretet segít titeket.

          Menjetek hát Betlehembe,

          S tegyetek ott örvendezve

          Nagy tiszteletet, nagy tiszteletet.                         

           

           

           

           

          A Napraforgó Néptáncegyüttes a hagyományokhoz híven minden évben  kiveszi részét az adventi készülődésből.  A régi karácsonyok hangulatát megidézve bemutatja a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó szokásokat, és mintegy összegzésként az év folyamán megtanult koreográfiákat.

           Az idei műsorunkban végigkalauzoltuk a nézőket a Kárpát-medence magyar vidékein, elhangzottak ismert és kevésbé ismert gyönyörű karácsonyi népénekeink a gyerekek előadásában és furulyán is. Meghallgathattuk a tradicionális karácsonyi kántákat és köszöntőket. Utunkat a mai Magyarország nyugati részén elterülő Dunántúlon kezdtük, amelyre az ugrós táncok és az eszközös kanásztáncok jellemzők. A kiscsoportosok nagy igyekezettel és lendülettel  járták ezeket a táncokat. A Csallóköz és a Mátyusföld érintésével érkeztünk meg „Gömörországba“, amelynek gazdag motívumkincséből és verbunkosaiból mutattak be egy csokorra valót a nagyok. A következő állomás a keleti végeken lévő Magyarbőd, amelynek viselete,  táncai és dalai a legkedveltebbek közé tartoznak a magyar nyelvterületen.  A felnőttek egy szép leánykarikázót, lassú és friss csárdást vittek a színpadra. Ezután átléptük a képzeletbeli határt, és megérkeztünk az erdélyi Mezőségbe, amelyre a forgatós figurák gazdagsága és a táncszók – csujogatók változatossága jellemző. Ezt szépen mutatták be a nagycsoport tagjai. Basternák Nikoletta és Pinke Vivien előadásában két gyönyörű mezőségi népdal is elhangzott. Végül megérkeztünk a magyar nyelvterület legkeletibb részébe, a Kárpátokon túli Moldvába, amely még ma is őrzi az ősi dallamokat, szövegeket és táncformákat.  A csoport szívesen táncolja ezeket a táncokat, igyekszünk minél többet megtanulni és bemutatni.  Az idei műsorban az öves, a kezes, a keresel és a bulgárjászka táncok kerültek színpadra.

           

          A Napraforgó Néptáncegyüttes az 2016-os évben is színvonalas bemutatókkal igyekezett viszonozni a szülők és a támogatók bizalmát. Továbbra is valljuk, hogy a gyermek a dal és a tánc segítségével fejlődik, ismerkedik a világgal, s mindezt a népzenén és szokásokon keresztül teszi. Közben gyakran nem is tudatosítja, hogy értékeket ment, mert számára ez a természetes. Ilyen szellemben szeretnénk tevékenykedni a következő évben is.

          Áldott karácsonyt és boldog új esztendőt kívánunk!

           

           

           

           

           


          KARÁCSONYI VÁSÁR

          A piactérre látogatókat igazi karácsonyi hangulat fogadta december 10-én délután.  A tér közepén már napok óta állt az óriási karácsonyfa, amelyre az óvodások és iskolások saját készítésű díszeket raktak. A kézművesek sátrainál szebbnél-szebb ajándékokat, karácsonyfadíszeket  vásárolhattak az ide látogatók. A levegő lassan megtelt a forró puncs, forralt bor, mézeskalács, káposztaleves és sült gesztenye illatával, de nem hiányzott a karácsonyi ostya, a finom tea és a palacsinta sem. 

          Az adventi készülődésből iskolánk is  kivette részét.  Az óvodások, iskolások, valamint az Árvalányhaj Népdalkör tagjai körülvették a karácsonyfát és felhangzottak a karácsonyi énekek. Énekkarosaink a Betlehem kis falucskában és a Kyrie, kyrie, kisdedecske c. népénekeket adták elő. Az énekszóra megérkezett a Mikulás és kísérőik, az Angyal és a Krampusz.. A 7., 8. és 9-es tanulók ügyesen népszerűsítették az iskola tanulói és pedagógusai  által készített ajándéktárgyakat és karácsonyi díszeket.

           

           


           

          56 CSEPP VÉR 1956 EMLÉKÉRE

          Az 56-os emlékévre való tekintettel a Csemadok Perbetei  Alapszervezete december 3-án megemlékezést tartott az 1956-ban kitört forradalom 60. évfordulója alkalmából.
          Az alapszervezet vezetősége úgy döntött, hogy rendhagyó módon ünnepli meg a bátor, önfeláldozó, szabadságért harcoló igaz hazafikat.
               Sok tehetséges fiatal mutatta már meg magát az évről évre megrendezett Ki Mit Tud? tehetségkutató versenyen. Most összehívtuk őket, hogy együtt alkossunk valamit. Az 56 csepp vér című rockmusicallel szerettük volna megidézni a korszakot. Választásunk azért esett erre a darabra, mert zeneisége, a történet, amelyen keresztül megmutat egy lehetséges valóságot, közel áll a fiatalokhoz.
                 A megemlékezést a kopjafánál kezdtük. Mécsesekből kirakott évszám, 1956, világított a sötétedésben a kopjafa lábánál. Krutek Andrea elszavalta Márai Sándor: Mennyből az

          angyal című versét, majd az Árvalányhaj Népdalkör előadásában elhangzott a Himnusz.
                Az emlékműsor, amely az 56 csepp vér című rockmusical részleteire épült, megtűzdelve történelmi háttérismerettel, 17:00 órakor kezdődött a kultúrházban. Igyekeztünk úgy összeállítani a jeleneteket és megválasztani a dalokat, hogy azt kellő igényességgel és felkészültséggel tudjuk előadni. A színpadon 30 szereplő állt: perbetei alapiskolások, középiskolások, egyetemisták, dolgozó felnőttek.  Főszerepben: Roberto - Slávik Bálint,  Mercutio - Kelemen Márk - vendégszereplő, Juli - Nagy Nikolett, Szvetlána - Mgr. Sukola Anita, Lőrinc pap - Pinke Jakab Zoltán. A rendezvény létrehozását segítette a Csemadok alapszervezetének vezetősége, a darabot rendezte Mgr. Jakab Katalin és Mgr. Török Sarolta.
             
            A szereplők megszólítása és a próbák szeptemberben kezdődtek. Tudtuk, hogy nagy munka áll előttünk. Átvettük a forgatókönyvet, kielemeztük a karaktereket, éneket -, táncot tanultunk, jeleneteket állítottunk be, megterveztük és beszereztük a jelmezeket. Annak ellenére, hogy körülbelül két és fél hónapunk volt a felkészülésre és keményen kellett dolgoznunk, a próbák nagyon jó hangulatban teltek. Szinte minden pénteken és szombaton próbáltunk. Az eredmény nem maradt el. A csapat nagyon jól összedolgozott és létrejött egy fergeteges előadás. 
               A kultúrház megtelt nézőkkel, és a  közönség állva tapsolt. Ez a legnagyobb elismerés az előadónak.

                                                                                               Mgr. Török Sarolta.

           

           

           

           

           

           


           KARÁCSONYI KÉSZÜLŐDÉS A NAPKÖZIBEN

          A napköziseink nagy izgalommal készülnek a karácsonyi ünnepekre. Az adventi időszakban a gyerekekkel örömmel rajzoltunk, nyírtunk, ragasztottunk különböző karácsonyi díszeket: gyertyákat, hóembert, harangot, papírból készült Mikulás-figurákat és ablakdíszeket. Ezekkel varázsoltunk karácsonyi hangulatot az osztályba, néhány közülük pedig a faliújságra került. Meghitt hangulatú sétát tettünk a falu központjába, ugyanis a napköziseket érte a megtiszteltetés, hogy a község karácsonyfájára díszeket akasszanak, ezzel is méginkább karácsonyfává öltöztetve az óriási fenyőfát. A visszafelé úton nagy lelkesedéssel mesélték egymásnak a gyerekek, hogy otthon a családi körben, hogyan készülnek az ünnepekre.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          MESEFESZTIVÁLON A KIS TÜNDÉRVIRÁGOK

          A Kossányi József Alapiskola és Óvoda által december 2-án került megrendezésre Szentpéteren a Mesefesztivál. A Tündérvirágok Színjátszócsoport kiscsoportja vett részt ezen a seregszemlén, amelynek 16 alsó tagozatos tanuló a tagja. A kis gömböc című magyar népmesével készültünk, melyet ismert mondókák és dalok segítségével jelenítettünk meg. A gyerekek már a próbákon is nagyon jól érezték magukat és az előadás alatt is jókedvűen, bátran szerepeltek. Az idei első szereplésük nagyon jól sikerült, nagy tapsot kaptak.

           

           

           

           

           

           


          VIRÁGKÖTÉSZETI VERSENY KARVÁN

          A Karvai Szakközépiskola immár hagyományosan idén is megrendezte virágkötészeti versenyét, melynek témája a karácsonyi díszítés volt. A versenyre 2016. november 29-én került sor. Iskolánkat már tapasztalt virágkötőink – Rancsó Alexandra, Slávik Bernadett és Jakab Viktória – képviselték. Két kategóriában folyt a verseny: az első feladat karácsonyi gyertyatartó, a második pedig karácsonyi ajtókopogtató volt. Mindkét feladatra 60 perc állt a versenyzők rendelkezésére. A sok felkészülés meghozta gyümölcsét, a lányok nagyon szép eredményt értek el: a karácsonyi gyertyatartó kategóriában Slávik Bernadett 2. helyezést, az ajtókopogtató kategóriában Jakab Viktória 2. helyezést, és az összetett versenyben Jakab Viktória 1. helyezést ért el. Gratulálunk!

           

           

           

           

           

           


          MEKK ELEK, AZ EZERMESTER

                 2016. november 23-án az alsó tagozatos gyerekek  meseelőadáson vettek részt Komáromban, a Jókai Színházban, amit nagy izgalommal vártak már. 
                  A történet főszereplője egy kecske. A neve Mekk Elek, aki ezermesternek adja ki magát, valójában pedig elismeri magáról, hogy nem ért semmihez sem.
          "Gyertek, gyertek hogyha mertek, benne remek mestert leltek!"- harsogja Mekk Elek szócsöve a papagáj. Gyűlnek is a falubéliek, hogy igénybe vegyék a messze földön híres ezermester szolgáltatásait. Senki nem sejti, hogy Mekk mester a sok káposztáért cserébe csak bosszúságot okoz mindenkinek. A Dumaszínház következő meséjében a "rímhányó" Romhányi József fergeteges szövegeivel és dalaival megidézik a televízióból már jól ismert, felejthetetlen mesesorozatot.
                  A gyerekek a mesét nagy tapssal jutalmazták. Mindenkinek nagyon tetszett. Már most várják a következő előadást.

           

           

           


          ÁDVENTI KOSZORÚ

          Ádvent első vasárnapján a szentmise után Balogh Károly atya felszentelte a község ádventi koszorúját a Millenniumi parkban. A koszorút hagyományosan a község alkalmazottai, önkéntesek és az alapiskolás gyermekek készítették közösen. Az áldás után Kósa József polgármester úr és a plébános úr jelképesen meggyújtották az első gyertyát.

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          TESZTELÉS-5

          November 23-án zajlott iskolánkban az országos tudásszint felmérés az 5.évfolyamban. A tanulók  anyanyelvi és szövegértési  képességeit, valamint matematikai ismereteit  mérték fel. Az 5.évfolyamból 6 tanuló írta meg a teszteket. A felmérés zökkenőmentesen, probléma nélkül ment végbe.

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          MŰVELTSÉGI VETÉLKEDŐ

          2016. november 12-én zajlott a Búcsi Katona Mihály Magyar Tannyelvű Alapiskola hagyományos műveltségi vetélkedője, melyen idén 7 csapat vett részt. A verseny témája Szigetvár 1566-os ostroma volt. A téma egy történelmi eseményre összpontosult, de ahogy a zsűri elnöke, Elek József zárszavában elmondta, több érdekes tényre és összefüggésre is fény derült a felkészülés során. A gyerekek megismerkedhettek gróf Zrínyi Miklós családjával, életével és hősies tetteivel, aki a hazaszeretet és a közösségért való feltétlen kiállás jelképe. Szigetvár  2500 védőjével 34 napig ellenállt a százezres török seregnek, s amely nemcsak Zrínyi és társai halálának, hanem Nagy Szulejmán szultán utolsó, 13. hadjáratának és egyben halálának is helyszíne volt. A felkészülés során a gyerekek feleleveníthették és bővíthették tudásukat a kor irodalmából és zenéjéből, valamint azt is megtudtuk, hogy a magyar konyhában számtalan étel a törökök közvetítésével honosodott meg, mint pl. a kalács, a pite, a grillázs, a tarhonya, a paprika, a feketebors, a kávé. Iskolánkat Bohony Gergő (8.o.), Hatyina Balázs (9.o.), Rancsó Alexandra (9.o.) és Slávik Bernadett (9.o.) képviselték. Szoros versenyben a búcsi alapiskolások mögött a 2. helyezést érték el. A dobogó harmadik fokára az ógyallai alapiskolások állhattak fel. A csapat tagjainak gratulálunk a szép teljesítményhez!

           

           

           


          A RÁKÓCZI SZÖVETSÉG ÖSZTÖNDÍJAINAK ÁTADÁSA

                2016.november 9-én került sor a Rákóczi Szövetség beiratkozási ösztöndíjainak  átadására az iskolában. A 10000 forint értékű ösztöndíjat a Rákóczi Szövetség képviseletében Kun Fernec és Pálinkás Barnabás, a Komárom és Vidéke Célalap képviseletében pedig Hortai Éva és Varga Anna adta át a perbetei és komáromszentpéteri szülőknek. A rendezvényen jelen volt a RSZ helyi szervezetének elnöke, Ölveczky Elemér. A vendégek hozzászólásaikban rámutattak az anyanyelvi oktatás fontosságára. Az ösztöndíj teljes  összege magyarországi önkormányzatok és magánszemélyek adományaiból gyűlt össze. 
                Ebben a tanévben iskolánkból  17 kiselsős kapta meg a támogatást. Az átadást a gyerekek színvonalas műsora tette ünnepélyessé. Az első osztályosok dalos-verses összeállítást adtak elő, majd kis zenészeink mutatkoztak be. Pinke Zsófia, Molnár Anita Lilla és Borvák Barabara zongorázott, Bohony Alexandra és Jakab András Gergely pedig furulyáztak. 
                 A Rákóczi Szövetség részéről ez az ösztöndíj nem csupán anyagi segítség az iskolakezdéshez, hanem egy  az anyaországi társadalom biztatása,  szimbolikus kéznyújtása  a felvidéki magyarság felé.

           

           

           


          TANULMÁNYI KIRÁNDULÁS A CSILLAGVIZSGÁLÓBAN

          November 3-án a felső tagozat 45 tanulója ellátogatott az ógyallai csillagvizsgálóba. A tanulók megtekinthették a 10 éve létrehozott múzeumot, majd egy harmincperces videót vetítettek a csillagvizsgáló alapítójáról Konkoly Thege Miklós életéről, munkásságáról. Egy kis földrajzot is tanulhattak a Föld mozgásairól, a Hold fázisaikról és a világűrről. Ezt követte a legizgalmasabb és legérdekesebb helyszín, a planetárium. A planetárium megtekintése után távcsövön keresztül megnézhették az esthajnalcsillagot, vagyis a Vénusz bolygót, és a napfoltokat. Élményekkel teli délelőtt volt mindenki számára.

           

           

           

           

           

           


          HOL VOLT HOL NEM VOLT...MESEFESZTIVÁL

          2016. október 26-án került sor a Nyitra Megyei Művelődési Központban a Hol volt, hol nem volt...mesemondó verseny kerületi fordulójára, melynek témája a Grimm testvérek meséi voltak.  A verseny a művelődési központ egyik termében zajlott, ahol  a képzőművészeti  alkotások is kiállításra kerültek. A háromtagú zsűri értékelte a kiállított műveket, majd elkezdődött a mesemondó verseny két kategóriában. Iskolánkat a 4. osztályos Jakab András Gergely képviselte, aki A szalmaszál, a parázs meg a babszem című meséjével az 1. helyezést érte el. Gratulálunk a szép szerepléshez!

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          ISKOLAI KÖNYVTÁRAK NAPJA

          Az Iskolai Könyvtárosok Nemzetközi Szervezetének (IASL) elnöke, dr. Blanche Wolls 1999-ben intézett felhívást AZ ISKOLAI KÖNYVTÁRAK NAPJÁnak megszervezésére. 1999 óta minden október negyedik hétfője iskolai könyvtárak napja. A cél mindig ugyanaz: a könyv, az olvasás népszerűsítése, az olvasás megszerettetése. A téma évente változik. Az idei könyvtáras nap október 24-én zajlott. A téma igazán tág volt, és nem is a tartalomra, hanem inkább a tanulási módszerekre és formákra fókuszált. Olyan tevékenységeket kért a résztvevőktől és a szervezőktől, hogy a gyerekek párokban, kis csoportokban dolgozva egymástól tanuljanak, egymásnak adva át az ismereteket, információkat. A nap programjába az oktatásügyi minisztérium ajánlása alapján beépítettük a meseolvasást is, mivel ez az év az „értő olvasás éve“.

          A feldolgozott szövegek is mesék voltak. A mese minden korosztály számára hordoz valami érdekeset, tanulságosat. Igyekeztünk több tematikájú, eredetű mesét feldolgozni: magyar népmesék, Grimm-mesék, angol mesék, perbetei mesék, állatmesék, ezen kívül mítoszok és bibliai történetek.

          Minden csoportnak rendelkezésére állt a könyvtár. A szövegeket a gyerekek klönféle technikákkal olvasták el, majd játékos, kreatív feladatokat oldottak meg a történetekkel kapcsolatban. Ezért is választottuk a nap tevékenységeinek összefoglaló címéül a következőt: MESÉRŐL MESÉRE – KREATÍVAN ÉS VIDÁMAN. A gyerekek és a pedagógusok visszajelzései nagyon pozitívak voltak. A jövőben is igyekszünk ezt a napot az olvasásnak szentelni.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          XII. ÖSSZMAGYAR NEMZETI DIÁKBAJNOKSÁG

               2016. november 18-án Szentpéteren került megrendezésre a XII. Összmagyar Nemzeti Diákbajnokság felvidéki versenye asztalitenisz sportágban, szeptember  21-én Komáromban pedig a sakkosok mérték össze „erejüket“.  Az asztalitenisz versenyen iskolánkat 4 tanuló képviselte: Hlinka Igor (6.o.), Gyóni Gergely (7.o.), Szabó Dávid (8.o.), Szoboszlai Bálint (8.o.). A 40 résztvevőből Dávid bejutott a legjobb 16, Gergely és Igor pedig a legjobb 8 közé. 
                Sakkozóink közül 4 tanuló vett részt a versenyen. Pinke Zsófia(1.o.), Szabó Ákos(4.o.), Szabó Gergely (6.o.), Gyóni Gergely (7.o.). Sajnos Szoboszlai Bálint betegség miatt nem vehetett részt a versenyen, így az ő helyére Pinke Zsófia került, aki az első versenyén vett részt. A hét forduló során Gyóni Gergely 5 pontot, Szabó Gergely 4 pontot, Szabó Ákos 3 pontot és Pinke Zsófia sok-sok tapasztalatot  szerzett. A sakkversenyen 44 alapiskolás és 22 középiskolás vett részt. Sakkozóink a következő eredményeket érték el : Gyóni Gergely  5. hely, Szabó Gergely 12.  hely, Szabó Ákos  23.  hely. A versenyen több ismerőssel is találkoztunk, akik egykor iskolánk  tanulói voltak: Rancsó Márk, Szabó Attila, Pinke Andrea és Pinke Jakab Zoltán. Az alapiskolások versenyét pedig a szintén perbetei gyökerekkel rendelkező Jakab Béla nyerte.

          Gratulálunk a részvételhez és a szép teljesítményhez!

           

           

           


          MESEFESZTIVÁL  ÉS  KÉPZŐMŰVÉSZETI  ALKOTÓPÁLYÁZAT 


          - HOL VOLT, HOL NEM VOLT....

               2016. október 17-én a komáromi Csemadok Galéria épületében a Komáromi Regionális Művelődési Központ megrendezte a Hol volt ,hol nem volt...c .mesefesztivál járási fordulóját. Iskolánk tanulói Grimm - mesékkel készültek a mesemondó versenyre. Jakab András Gergely (4.o.): A szalmaszál, a parázs meg a babszem,  Zahorcsek Sebastian(4.o.): Lusta Henrik , Borvák Barbara (6.o.): A paraszt meg az ördög című mesékkel. A tanulók méltón képviselték iskolánkat. Jakab András Gergely 2. helyezettként továbbjutott a kerületi fordulóba, amely 2016. október 26-án lesz  Nyitra Megye Művelődési Központjában. Sok sikert és jó szereplést kívánunk!
              Iskolánk tanulói a képzőművészeti versenybe is szép számmal  bekapcsolódtak. A zsűrinek nagyon nehéz dolga volt kiválasztani az 5 pályamunkát. A beküldésre került munkák: Molnár Dominik (2.o.), Nyul Dóra (3.o.), Jakab András Gergely (4.o.), Krutek Flórián(4.o.), Pokryvka Barbara (4.o.). A legjobb pályamunkák kiállításra kerültek a galéria épületében.

           

           

           

           

           

           

           


          SZÜRETI FELVONULÁS

          Október 10-én délután összegyűlt a falu apraja és nagyja, hogy vidám énekszóval és tánccal közösen ünnepeljük meg a sikeres szüretet. A menet élén haladt a kikiáltó (egykori diákunk Pinke Jakab Zoltán) és a kisdobos (Vitai Christopher). A Csemadok táncosaival együtt vonultak a Napraforgósok. A kicsik egy igazi Super Zetor traktor pótkocsiján kaptak helyet, a nagyok pedig énekszóval követték őket.

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          AZ ARADI VÉRTANÚKRA EMLÉKEZTÜNK

          Október 6. A magyar nemzet gyásznapja. 1849-ben ezen a napon végezték ki Pesten gróf Batthyány Lajost, az első felelős magyar kormány elnökét, Aradon pedig a 13 magyar honvédtábornokot:
           Knezić Károly, Nagysándor József, Damjanich János,Aulich Lajos, Lahner György, Poeltenberg Ernő, Leiningen-Westerburg Károly, Török Ignác, Vécsey Károly,  Kiss Ernő, Schweidel József,  Dessewffy Arisztid,  Lázár Vilmos. Iskolánkban ünnepi műsor keretén belül emlékeztünk meg a szabadságharc hőseiről, akik életüket áldozták a szabadságért és a hazáért. Tanulóink a délutáni községi megemlékezésen is képviselték az iskolát. Az ünnepi műsor után mécseseket helyeztünk el a kopjafánál.

           

           

           

           

           


          EGÉSZSÉGNAP

          Szeptember 30-án rendeztük meg az egészségnapot, melynek célja, hogy az egészséges életmódra nevelés részeként a gyermekekben tudatosítsuk az egészséges étkezés és  a mozgás fontosságát.  A nap a kicsik számára zumbával kezdődött. A nagyok közben elkezdték az őszi kiállítás anyagának előkészítését, majd a lányok zumbáztak a fiúk pedig a tornateremben egy jót kidobócskáztak. A  szülők jóvoltából ezen a napon a tízórai is csupa egészséges összetevőből készült: gyümölcs, zöldség, sajt, teljes kiőrlésű lisztből készült péksütemény.  A nap végére a madárijesztők is új ruhába öltöztek.  Az iskola folyosójára igazi őszi hangulatot varázsoltak az érdekes, ötletes töklámpások és a gyümölcsökből, zöldségekből, egyéb őszi terményekből készített kiállítás. A reggeli bemelegítés után következett a FUSS AZ EGÉSZSÉGEDÉRT! utcai futóverseny, amelyben a gyerekek, pedagógusok és a szülők is bekapcsolódtak.

          A következő eredmények születtek:

          alsó tagozat – lányok: 1.Lévai Anett (3.o.) 2. Vidermann Cynthia (3.o.), 3.Lévai Annamária (4.o.)             
          alsó tagozat – fiúk: 1. Tóth Gábor (3.o.) 2. Benyó Máté (4.o.), 3. Sipka Bálint (2.o.)

          felső tagozat – lányok: 1. Vígh Viktória (5.o.), 2. Pinke Vivien (9.o.), 3. Geleta Alexa (5.o.)
           felsőtagozat – fiúk: 1. Lacza Alex (7.o.), 2. Vígh Zsolt (8.o.), 3. Pinke Patrik (9.o.).

          Bízunk benne, hogy gyermekeink  nemcsak ezen a napon, hanem az év többi napján is odafigyelnek egészségükre. Ne feledjük a mondást: „ Ép testben ép lélek.“

           

           

           


          BARÁTAINK A HÜLLŐK

          Szeptember 23-án iskolánk tornatermébe különleges állatok érkeztek.  A hüllőknek közel  8000 ismert faja él a Földön. Összesen 4 rendbe soroljuk őket: teknősök, krokodilok, felemásgyíkok és pikkelyes hüllők (közéjük tartoznak a gyíkok és a kígyók). Az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálhatóak. Több millió éve léteznek. Őseik a szárazföldön és a vízben is éltek. A hüllők lassan teljesen elszakadtak a víztől, a legtöbb faj  testét pikkely, tojásaikat tojáshéj borítja. Sokféle környezetben képesek élni. A hüllők hidegvérűek, a nap és a földfelszín hője melegíti fel testüket. 
          A bemutató folyamán testközelből megismerhettük a gyíkokat, kígyókat, sőt meg is lehetett érinteni őket. Láthattuk többek között a a 4 m-es tigrispitont, agamát, szalamandrát, albínó pitont, korallsiklót, sőt vendégként egy skorpiót is.

           

           

           

           

           


          KIRÁNDULTUNK GYŐRBEN

          A 2., 3. és a 4. osztály szeptember 14-én kiránduláson vett részt. Meglátogattuk a Xantus János Állatkertet  Győrben. Az állatkertben földrészek szerint  csoportosították az állatokat, amelyeket Petra néni, a zoopedagógus mutatott be nekünk. Érdekes dolgokat tudtunk meg tőle az egyes állatfajokról. Kellemes időt töltöttünk az állatkert játszóterén és etettük az arra kijelölt állatokat zoocsemegével. Kisvonattal részt vettünk egy kis városnézésen, majd  a Füles bástyában található terráriumban folytattuk az állatokkal való ismerkedést. Itt simogathattunk kígyót, gyíkot, csótányt és halakat. A doktor halak simává tették kezünkön a bőrt.  Az utolsó megállónk a Mc Donaldsban volt, ahol jóllaktunk, így indultunk haza. Nagyon jól éreztük magunkat.

           

           

           

           

           

           


          CÉLJÁTÉKOK TEREPEN

          A felső tagozatosok számára szeptember 9-én rendeztük meg a tanterv szerinti terepgyakorlatot. A gyerekek játékos verseny formájában ismerkedtek meg a legfontosabb tudnivalókkal  a polgári védelem, az elsősegélynyújtás, a topográfia  és a tűzvédelem terén. A pálya összeállításában és a verseny lebonyolításában segítségünkre voltak a hely Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjai Zahorcsek Zoltán elnök vezetésével. Nagyon ügyesek voltak a csapatok. A 3. helyezést a 8. osztály 1. csapata érte el (Basternák Nikoletta, Szoboszlai Bálint, Garai Denis, Szabó Dávid, Lévai Zsolt),  a 2. hely a 8. osztály 2. csapatáé lett (György Erika, Uzsák Judit, Telkesi Pöter, Végh Zsolt, Bohony Gergő), a vándorkupa pedig a 9. osztályba kerül  (Jakab Viktória, Vitai Christopher, Pinke Patrik, Hatyina Balázs, Pavlus Péter). A délelőtt második felében a Dr. Mátyás Ernő tanösvény egy szakaszát tették meg a tanulók. amelynek két táblája a perbetei születésű geológus életéről, a község határában lévő talajfajtákról, a vizekről, a Mihályvári-kanális környéki állatokról és növényekről közöl információkat.

           

           

           


          TATAI KIRÁNDULÁS

          Szeptember elején, hogy jó induljon az iskolakezdés, illetve kárpótoljuk a gyerekeket az elmaradt osztálykirándulás miatt, a felső tagozat kirándulni ment Tatára. Az indulás zökkenőmentes volt, azon a reggel valahogy mindenki szívesebben jött iskolába, mint máskor. Először az Agostyáni Arborétumot tekintettük meg, ahol megcsodálhattuk a természet sokszínűségét. Ez az esztétikai élmény, a nyugalmat árasztó zöld park, azt hiszem felejthetetlen lesz mindnyájunknak. Ezt követően Tata egyik nevezetességét, az Öreg-tavat néztük meg, ahol a diákjainkat leginkább a street workout (utcai kondipark) kötötte le. Dicséretes kezdeményezés a tataiak részéről, hiszen ez az újdonság még azt a gyereket is lázba hozta, aki egyébként ódzkodik a sportolástól. Közben-közben néha eszünkbe jutott enni is, itt volt is alkalmunk elfogyasztani a tízórait. A kora délutáni órákban megérkeztünk napunk fénypontjához, a kalandparkhoz. Itt két gyerekpálya és egy felnőttpálya állt rendelkezésünkre. A felnőttpályát a magasabb s bátrabb tanulók is kipróbálhatták, Gyuri tanító bácsi s jómagam kíséretében. Példát személy szerint nem mindig sikerült mutatnom (tanító bácsinak igen :) ), hiszen volt, hogy a diákok buzdítottak egy bizonyos szakasznál, hogy ne adjam fel. Végül pedig nyugodtan beálltam a bátorítók sorába, majd azt vettük észre a tanító bácsival, hogy egyre több diák jön a felnőttpályára. Közben a többi tanító néni, lentről figyelte az eseményeket, irányították a mászni vágyókat, fényképeket készítettek, s felügyeltek mindent. Szerencsére nagyobb sérülés nélkül mindenki megúszta, s a szülők valóban büszkék lehetnek gyermekeikre, hogy sokan a tériszonyukat s lustaságukat legyőzve büszkén teljesítették akár a felnőtt-, akár a gyerekpályát. Sajnos,akadt néhány diák, aki nem találta meg a számítását ezen a napon. Este fél 7 körül kellemesen elfáradva hazaértünk, hiszen több kilométert sétáltunk, s egész nap úgy voltunk mozgásban, hogy szinte észre sem vettük. A gyerekekben ez az élmény a mai napig eleven él, s gyakran emlegetik, mint az eddigi egyik legjobb kirándulást. Bízom benne, hogy sok hasonló élményt tudunk még szerezni a tanítványainknak! (Mgr. Lengyel Zsuzsa)

           

           

           


          A PÓSA LAJOS EMLÉKKIÁLLÍTÁS MEGNYITÓJA

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          MEGHÍVÓ

          a magyar gyermekirodalom egyik legjelentősebb képviselőjének emlékkiállítására

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          TANÉVNYITÓ ÜNNEPSÉG

          ÜZENET A SZLOVÁKIAI MAGYAR ISKOLÁKBA

          elhangzott Hanván a Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitó ünnepségén 2016. augusztus 29-én

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          TANÉVNYITÓ

          Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tanévnyitó

          A Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatósága értesíti a Tisztelt Szülőket, hogy a 2016/2017-es tanév ünnepélyes tanévnyitója 2016. szeptember 5-én, hétfőn reggel negyed kilenckor lesz az iskola udvarán. A diákok háromnegyed nyolckor, ünnepélyes öltözetben jelenjenek meg! Az első osztályosok szüleinek a tanévnyitót követően rövid szülői értekezlet lesz az osztályban.

          Egyúttal értesítjük a Tisztelt Szülőket, hogy a júniusban elmaradt osztálykirándulások a következőképpen alakulnak: a felső tagozatosok szeptember 7-én, azaz szerdán, az alsósok pedig szeptember 14-én, szerdán vesznek részt a kirándulásokon. A kiránduláshoz útlevél szükséges. Kérjük a Tisztelt Szülőket, hogy a felső tagozatosok a tanévnyitó napján, hétfőn jelezzék az osztályfőnököknek részvételi szándékukat!

           

           

           

           

           


          SZLOVÁK TÁBOR

          Mgr. Lengyel Zsuzsa beszámolója

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          AZ ISKOLA FELÚJÍTÁSA

          MOZGALMAS NYÁR

          A nyári vakáció az iskola életében nem telt eseménytelenül. A két hónap folyamán új köntösbe öltözött az iskola. Már a szünidő első napján megkezdték a munkálatokat. Hamarosan építkezési területté változott a környék, a falakat körös-körül állványok hálója fedte be.  A munka nem  volt könnyű, hiszen sok helyütt a megrongálódott vakolatot teljesen le kellett verni. A falakra szigetelőréteg került, ami remélhetőleg nagy segítség lesz majd a fűtési szezonban. A színek kiválasztásakor a község színeit vettük figyelembe, valamint azt, hogy az épület egy szép zöld övezetben található. A színek asszimetrikus váltakozása biztosítja a játékosságot és a ritmikát. Bízunk benne, hogy a felújított épület a perbetei magyar oktatás méltó színhelyévé válik. A hőszigetelés költségeit az iskola saját költségvetéséből és az önkormányzat hathatós támogatásából fedeztük. A iskola fenntartója jóvoltából a főbejárat előtti utcaszakasz is megújult: a járda és a parkoló biztonságosabbá és esztétikusabbá vált.

          A nyár folyamán gyermekeinkre a faluban több táborozási lehetőség is várt. Az iskola szervezésében augusztus 2.hetében került sor a szlovák nyelvi táborra, amelynek fő mozgatórugója Lengyel Zsuzsanna tanító néni volt. A tábor hozzájárult ahhoz, hogy a gyerekek játékos módon fejleszthessék nyelvtudásukat, valamint pozitív viszony alakuljon ki a szlovák nyelvhez. Mindebben a tanító néni segítségére volt egy szlovák szakos pedagógus és szlovák anyanyelvű segítők is.

          A Napraforgó Néptáncegyüttes tagjai Jakab Katalin és Szabó Edit csoportvezetők kíséretében másodszor vettek részt a budapesti néptánctáborban, amelyet felvidéki és moldvai gyermekek számára rendez a Szent László Társaság a Rákóczi Szövetség és más társadalmi szervezetek támogatásával. Az oktatás nagy tudású és tapasztalt néptáncosok segítségével történt, a foglalkozások élőzenei kíséret mellett zajlottak. Különleges érzés volt, amikor  a Halászbástya mellett a  gyermekek szabadon táncoltak, vagy amikor népviseletben, zeneszó mellett vonultunk a Magyarság Házába, hogy előadjuk a táborban tanultakat.

                      Iskolánk tanulói részt vettek a református egyház által szervezett KOEN táborban, fényképész táborban, valamint a községi szervezésben megvalósult angol nyelvi és néprajzi-történelmi táborban.

          NÉPTÁNCTÁBOR