• 2022-2023

        • BALLAGÁS

           

           

           


          NYÁRI NAPKÖZIS TÁBOR - a Kisebbségi Kultúrális Alap támogatásával

           

          Kukorica Jancsi, a Vitéz!

          Kuttyomfitty Társulat János Vitézről szóló előadását láthattuk a gyermektábor zárásaként a  Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával. Dobsa Tamás és Dobsa Fodor Mónika már több alkalommal is járt nálunk, így kíváncsian vártuk Kukorica Jancsi kalandjait. Az előadásban megjelentek Petőfi költeményének sorai, a bátor juhászlegény, Iluska, a gonosz boszorkány, az óriások, a zsiványok, sőt még a francia király és királylány is. A történetet egyes részei a néptánc segítségével jelentek meg, de láthattuk a tőrök és a francia udvarra jellemző táncokat, hallhattuk a jellegzetes zenéket is. Jancsi végül kiállt minden próbát, eljutott Tündérországba, ahol megtalálta szeretett Iluskáját. A művészek a gyerekeket is bevonták az előadásba, így az élmény még feledhetetlenebb volt.

           

          5. nap

          Elérkezett a tábor utolsó napja. Ahogy a többi nap, a mai is reggeli tornával kezdődött. 
          A nap témája Petőfi Sándor: János vitéz c. elbeszélő költeménye volt. A délelőttöt rövid ismertető mesével indítottuk, majd fiús és lányos csapatot alkotva a gyerekeknek puzzle formájában kellett kirakniuk egy-egy versszakot a versből, azt megtanulni és előadni. Ezt követte az egész alakos János Vitéz és Iluska megfestése kartonra, amivel a gyerekek fotózkodtak a későbbiekben. Ebéd után különböző ügyességi és vizes versenyjátékokat játszottunk. Mivel nagyon meleg volt, mindenkinek jólesett a felfrissülés. Volt még vízibomba és vízipisztoly csata is. Senki sem úszta meg szárazon. Mivel ez volt a tábor utolsó napja, következett a táborzáró. A gyerekek egész heti munkája megtekinthető volt az iskola udvarán. Elszavaltak Fellinger Károly Perbete c. versôt a Barangoló kötetből, majd  és Záležák István tanító bácsi kíséretével elénekelték a héten elhangzott dalokat. Ezután  minden gyermek megkapta a heti munkájáért kiérdemelt oklevelét, egy kis ajándékot és a Költői nyár című összefoglaló könyvét. Ezt követte a szabad játék és szórakozás. A gyerekeket megleptük ugrálóvárral, amit nagyon élveztek és a finom, hűsítő dinnye sem maradhatott el. Ügyesek voltak egész héten, sok új élménnyel mentek haza. További kellemes nyarat kívánunk mindenkinek!

           

          4. nap

          Kirándulás Komáromban

          A nyári tábor negyedik napján kis csapatunk reggel nyolckor már lelkesen várta a programot, mert Komáromba vezetett az utunk. Akkor még nem sejtették mennyi izgalmas, meglepetéssel teli élmény vár rájuk a nap folyamán. Az úti programmal térképen ismerkedtünk. Első megállónk Komáromban, a Duna-menti Múzeum állatvilág tárlata volt. Veronika néni már az ajtóban várta a csoportot és sok érdekességet mesélt a térség állatvilágáról, ami szorosan kapcsolódott a következő helyszínhez, a Nagyléli - szigethez, mely egyedülálló természetvédelmi terület a Csallóközben, közvetlenül a Duna mentén. A gyerekek láthattak itt különböző gémféléket és kormoránokat, fehér és fekete gólyákat, a legnagyobb ragadozó madarunkat is, a rétisast, valamint szamarakat, lovakat, kecskéket, gyíkokat, különféle halakat. Szabadon játszhattak a nagy tölgyfák alatt, és a parton kagylókat is gyűjthettek emlékül a mai napról. A sziget nagy élménye Ariell volt, aki ott várta őket a Duna vizében majd elúszott és egy kincses ládával tért vissza. A délelőtt egy Sziget-élmény ki mit tuddal zárult. A délutánt a Triplsben kezdtük, ahol mindenki szabadon választhatott az aktuális kínálatból, majd jóllakottan folytattuk a kalandunkat a komáromi erődbe, ahol Zsuzsi néni már szeretettel várt minket. Elmesélte az erőd történetét, majd lehetőség volt nekünk is kipróbálni játékosan, milyen ügyesen tudnánk elfoglalni az erődöt, ami végül persze sikerült is. Lemehettünk olyan részekre, ahol lámpával világítottunk, majd kipróbáltuk a vaksötétet is. A tábort a Klapka téren zártuk, ahol még a Klapka-indulót is hallhattuk egy jó fagyi kíséretében. Vidáman, élményekkel teli érkeztünk haza.

           

          3. nap

          Varró Dániel és Lackfi János versei…

          A harmadik nap reggele is mozgással kezdődött.  Lia és Ádám tornázott és labdajátékokat játszott a táborozókkal. A nap fő témája a vers, a versírás volt. A gyerekek meghallgattak néhány verset a fent említett két költőtől, pl.: Email, Szösz szonett, Lecsöppenő Kecsöp Benő, Pakolgató, Baciluskergető. Megtanultuk, mik is azok a rímek. Ezután az iskolaudvaron elindultunk "rímeket keresni". Még népdalokat is énekeltünk, hiszen a gyerekek felismerték, hogy a dalok is rímelnek. Visszatérve a kis "rímfaragók" lelkesen írták a sorokat, melyekből szép versek születtek. A lúdtollakkal való írás visszarepített minket az időben. Ebéd előtt ellátogattunk a Pándy Lajos Művelődési Házba, ahol megtekintettük a Magyar Fotóművészek Világszövetségének kiállítását. A kiállítást Varga Tibor perbetei fotóművész szervezte meg. Örömmel fedeztük fel az ő díjnyertes képet is, valamint az iskola ifjú fotográfusainak munkáit.  A gyerekek nagyon jól érezték magukat. Mindenki megmutatta kedvenc fotóját. Ebéd után Lia és Ádám egy fát készített a gyerekekkel, melyre saját kezük formáját rakták fel. Majd tengeri állatokat készítettek közösen. Mivel a héten sok mű készült, egy könyvbe összekötve viszik majd haza a gyerekek. E könyv borítója is elkészült ma. Délután még a trambulin és a mozgás is helyet kapott. Táborozóink kellemesen elfáradva mentek haza.

          2. nap

          A mai nap Weöres Sándor, Weöres Sándor  gyermekverseivel ismerkedtek meg a gyerekek. Ezekre a versekre a nyelvi játékosság, dallamosság és lelemény jellemző, így számos költeményt megzenésítettek. A reggeli torna után a Ha nap süt a rétre c., a Kicsi Hang által   megzenésített verssel   indítottuk a napot, majd Weöres Sándor költészete segítségével  ráhangolódtunk a körülöttünk lévő világra. A Tündér, Csiribiri, A kutya-tár, Haragosi, A birka-iskola, A béka-király, Kocsi és a vonat, Pletykázó asszonyok, Így meg úgy...és még sorolhatnám, hiszen mindenki ismeri ezeket a verseket. A nap folyamán eljátszottuk, eltáncoltuk, ritmizáltuk, elénekeltük és elkészítettük a versekben szereplő kedvenc állatainkat, puzzle kirakós játékkal versenyeztünk, kvíz kérdésekkel átismételtük a tanultakat A finom ebéd elfogyasztása után, rímeket kerestünk és verseltünk egy kicsit, ami nagyon jól sikerült így új versek születtek. Egy röpke időre, mi is költőkké váltunk. Majd délután kicsit sportoltunk utánozva az állatok mozgását, fürgeségét. Exatlon pályánkon Laura lett az 1. Kornél a 2. Sofia a 3. Itt szeretnénk megköszönni  Rigó Lia Amira és Török Ádám segítségét , akik szoros röplabda mérkőzést vívtak a táborozókkal. Ezután újra felhangzott  a kedvelt dalocska: Ha nap süt a rétre, A rét közepére, Gyerünk, gyerekek, csapatostól...c.dalt és előcsalogattuk a napot. Virágokat gyűjtöttünk az iskola udvarán. Végezetül készítettünk egy virágzó színpompás mezőt és egyedi képekkel díszítettük, ahol 

          Bóbita, bóbita táncol,
          Körben az angyalok ülnek,
          Béka -hadak fuvoláznak,     
          Sáska- hadak hegedülnek.

          1. nap

          A mai nappal megkezdődött az egy hetes napközis tábor. Tizennégy lelkes gyermekkel kezdtük meg a foglalkozást. Volt kilencedikeseink közül ketten segítőként vesznek részt. A nap egy kis bemelegítéssel kezdődött, megidézve a tornaórákat. Később Berg Judit Rumini című könyvéből olvastunk el egy kisebb részt, amit aztán fel is dolgoztunk különböző formában. Volt vetélkedő, hajóhajtogatás, polip készítés és kipróbáltuk, hogy igaz-e a mondóka szövege, miszerint "cini, cini kisegér, minden lyukba belefér... " Délután egy kis pihenés, mozgás, játék következett. Igazán tartalmas első napot tudhatunk magunk mögött. 

           


          TANÉVZÁRÓ  

           


          INGYENES ÉTKEZÉS IGÉNYLÉSE

          A következő iskolaévben is igényelhető az ingyen ebéd (2023/24-es tanév). Új kérvényre csak az új igénylőknek van szükségük. Kérjük az Edupage oldalon/applikációban bejelölni a kérvények között. Aki nem szeretne szeptembertől járni, annak szükséges a kérvényt visszavonnia 035/ 76 93 206 -os telefonszámon vagy az iskolakonyhán. Az új kérvény leadásának határideje 2023. június 30. Aki májustól igényelte, annak kérvényt nem kell leadnia.

          Köszönöm.

          Seszták Anita, konyhavezető

           


          ÚSZÓTANFOLYAM

          Május 29-től június 2-ig alsó tagozatos tanulóink úszótanfolyamon vettek részt Komáromban a fedett uszodában Karcsi bácsi és Pista bácsi úszásoktatók vezetésével. Az 5 nap nagyon vidám hangulatban telt, szinte látványosan változott a gyerekek vízhez való hozzáállása, bátrabbak, magabiztosabbak, egyre ügyesebbek lettek. Az első és másodikos tanulóink az úszás alapjait gyakorolták, a merülést, mell és gyorsúszást, a nagyobbak már a hátúszással is megpróbálkoztak. Gyorsan elszaladt ez a pár nap.  Kis tanulóink az utolsó óra végén oklevelet kaptak az úszótanfolyam sikeres elvégzéséért. Várjuk jövőre a folytatást! 

           

           


          ENGLISH IS EASY!

                 Június 19-én ismét az óvodásokat köszöntöttük az iskolában. A pénteki előadás padlás-díszletét vették először birtokba a gyerekek, majd Vanya Bettina tanító néni az angol nyelvből adott egy kis ízelítőt a Nyitnikék Magyar Tannyelvű Óvoda és a Napraforgó Református Óvoda gyermekeinek. Játékosan  ismerkedtek a színek, számok angol megnevezéseivel, és a mozgással kapcsolatos kis dalocskát is megtanultak az ovisok. Ügyesen végezték a feladatokat, figyelték az angol nyelvű utasításokat. A jövő tanévben is várjuk őket érdekes és izgalmas foglalkozásokkal.ň

           


          ÜLTESS FÁT!

          Ültess fát!
          Hogyha másért nem, lombot ád.
          Árnyékában megpihenhetsz,
          Gondot ő visel reád.
          (Jókai Mór)

                 A hagyományt követve  a kilencedikesek idén is elültették az iskolaudvaron fájukat, egy juharfát. A fa azon túl, hogy díszíti környezetünket, árnyékot biztosít, szimbólum is: jelzi az egyéni életút kibontakozását a gyökerektől a teljességig. Bízunk benne, hogy végzős diákjaink sikeres életutat járnak be, és soha nem felejtik gyökereiket, a magyar tannyelvű alapiskolát sem.

           


          KÜLÖNLEGES KALANDOK A HOLT-VÁG MELLETT

          2023. június 27-én az ötödik osztály tanulói különleges élmények részesei lehettek. Egy világbajnok sportoló, a kempós Schiller Bence érkezett, hogy egy bemutatóval egybekötött edzést tartson a gyerekeknek. A diákok lelkesen vettek részt az edzésen, miközben a sportoló bemutatta a különböző technikákat és harci mozdulatokat. A gyerekek maguk is kipróbálhatták az egyes fogásokat, miközben Bence türelmesen segített nekik a helyes technikák elsajátításában. Természetesen a kempósok körében oly népszerű fogójáték sem maradhatott el. Lehetőség nyílt Bence éremgyűjteményének néhány darabját megtekinteni, aki eközben szívesen válaszolt a gyerekek kérdéseire. Az edzés után a jutalom pizza volt. Aztán előkerültek a társasjátékok, a foci- és a tollaslabda és elkezdődhetett az önfeledt játék. Ahogy a nap tovább haladt, egy váratlan meglepetés várt a diákokra. Egy kisvonat jelent meg a Holt-Vág mellett, hogy további kalandokra hívja az osztályt. Az osztály útra kelt, és a kisvonat vidáman dübörgött a város utcáin. A végállomás a Klapka téren található fagyizó volt, ahol még a huszár is nekünk trombitált. A nap végén a diákok fáradtan, de boldogan tértek haza.

           


          BUDAPESTEN KIRÁNDULT AZ ALSÓ TAGOZAT

           


          KASZÁS ATTILA VERSMONDÓ FESZTIVÁL

          „Legbiztosabb támogatónk a tehetségünk.“

          Vauvenargues (1715-1747)

          A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége a 2022/23-as tanévben a Jókai Napok kísérő rendezvényeként hirdette meg a Kaszás Attila Versmondó Fesztivált. A fesztiválra kiírt három kategóriába idén 50 intézmény 105 tanulója nevezett be. A jelentkezők valamennyien két művet adtak elő: kötelező versként egy magyar költőnő alkotását, valamint egy tetszés szerinti költeményt. A délelőtti elődöntőben mindkét művet elmondták a versenyzők, majd a zsűri szakmailag értékelte és minősítő sávokba sorolta a gyerekeket. Az aranysávos tanulók bekerültek a délutáni döntőbe. Iskolánkat 2 tanuló képviselte Pinke Kornél 2. osztályos és Pinke Zsófia 7.osztályos tanuló. Mindketten ezüstsávos minősítést, emléklapot és könyvjutalmat kaptak. Ezúton is gratulálunk tanulóinknak és sok sikert kívánunk a kitartó munkájukhoz.

          https://www.facebook.com/szmpsz


           

          ISKOLÁNK A FALUNAPOK RENDEZVÉNYEIN

          A falunapok jó alkalmat adnak arra, hogy iskolánkat bemutassuk, a szélesebb közönséggel is megismertessük az intézményben folyó munkát, művészeti csoportjaink pedig bemutassák a legújabb koreográfiákat, színdarabokat. A sportcsarnokban kaptak helyet a kiállítások, amelyek keretén belül fotókon mutattuk be a tanév során megvalósult utazásainkat: Litvánia, Olaszország, Erdély, sítanfolyam, Szombathely, Boba, Budapest. Fotósaink képeit is láthatta a közönség. Ezúttal A művészet összeköt elnevezésű pályázatra beérkezett munkák kerültek kiállításra, alkotóik Pinke Kornél, Újhelyi Dóra, Erdélyi Eszter, Molnár Dominik és Török Ádám. Röplabdásaink bekapcsolódtak a sportdélelőtt versenyeibe, a néptánccsoport tagjai és az iskola pedagógusai délután részt vettek az ünnepi szentmisén, valamint az új főtér felavatásán. A délutáni programban fellépett a Tavirózsák Társastánccsoport kis és nagycsoportja, valamint a Napraforgó Néptáncegyüttes gyermek- és felnőtt csoportjai.

          SZENTMISE, KOSZORÚZÁS, TÉRÁTADÁS

          KULTÚRMŰSOROK, KIÁLLÍTÁSOK

           


          A XIX.PERBETEI FALUNAPOK NYITÓRENDEZVÉNYE AZ ISKOLÁBAN

          A kultúrház belső felújítása miatt a kiállítások megnyitója és a Tündérvirágok színjátszócsoport bemutatójára az iskolában került sor. A folyosót igazi színházteremmé varázsoltuk. A színpadot a marcelházi alapiskolától kértük kölcsön. A megnyitón elsőként az Ógyallai Művészeti Alapiskola zene tagozatos növendékei szerepeltek, a szlovák tannyelvű iskolából Bárková Anna, a mi iskolánkat Pinke Zsófia és Žitva Angelika képviselték, valamint felléptek volt diákjaink, Borvák Barbara és Jakab András Gergely. A Kis Tündérvirágok A mi padunk című műsorával lépett színpadra Török Sarolta és Pinke Andrea tanító nénik rendezésében. A kiskamaszokat foglalkoztató problémák kerültek terítékre sok zenével és humorral. A nagyok a Padlás című musicalt vitték színre Török Sarolta és Jakab Katalin tanító nénik segítségével. A közönség nagy tapssal jutalmazta a kis színészpalántákat.

           


          ÉV VÉGI OSZTÁLYKIRÁNDULÁS BUDAPESTEN

          Ebben az iskolaévben is voltunk év végi osztálykiránduláson a felső tagozatosokkal. Június 13-án, a kora reggeli órákban indultunk, Budapestre vettük az irányt. Sűrű volt a program. Tíz óra körül érkeztünk a fővárosba, az első úticél a Csodák Palotája volt, ahol három órát tartózkodhattunk. A gyerekek játszva tekinthettek be a fizika csodálatos birodalmába. Felsőseink rögtön meglepték a csocsóasztalt, majd ötös csoportokban a szabadulószobákban mutathatták meg logikájukat. Kilencedikeseink a Terror Házában tettek látogatást. Ezek után a Hősök terét tekintettük meg, majd innét metróval átmentünk a Duna-partra, ahol egyórás hajókázás várt ránk. Csodálatos volt a Parlament látványa „testközelből“. Természetesen nem maradhatott ki a finom vacsora sem, a nap végét a West End-ben töltötték a gyerekek, ahol mindenki „befektethette“ a maradék forintját.                                     

          Élményekkel teli nap után elcsigázva gördültünk be nyolc órakor az iskola elé! Ilyen napokból lehetne kicsit több!

           


          GYERMEKNAP

          Június 9-én tartottuk az iskolában a gyermeknapot.  A rendkívüli, csak ezen a napon érvényes órarend a következő volt: 1. óra: bolhapiac, 2. óra: kötélhúzás, ezután finom tízórai, 3. – 6. óra szabadon választható tantárgyak: királykidobó, asztalitenisz, batikolás, rajzoljunk együtt, toronyépítés, cukorka válogatás, zenefelismerés, ügyességi játékok, nutellás kenyér evő verseny. A kötélhúzást az idén 2.csapat nyerte, a második helyen a 6., a harmadik helyen a 8-as csapat végzett. A legerősebb diákok és a tanárok viadalában idén az utóbbiak győzedelmeskedtek. A királykidobó nyertese a Dudáš Ruben, Tóth Viktor, Kotlár Ronald, Munka Samuel, Seszták Zsombor és Nagy Bence alkotta csapat lett. Köszönjük a szülöi szövetségnek az édességet és a finom tízórait, valamint a Cibi cégnek az egészséges nasit, a Bioszauruszt.

           


          MINI OPEN FOR KIDS 2023 Komáromban

                 Alapiskolánk sportkedvelő tanulói 2023. június 8-án egy nagyszabású röplabdatornán vettek részt Komáromban. A gyerekek Béres György tanító bácsi vezetésével töltötték el a versenyekkel teli napot:
                   Basternák Dóra, Medovarská Sofia, Bartos Bálint, Gogola Lilien, Soós Noémi, Pál Szilveszter, Molnár Dominik, Tóth Gábor, Gallai Viktor, Seszták Zsombor, Rancsó Ádám, Sipka Bálint, Madarász Ferenc, Korbel Mátyás, Berta Dániel, Gondžala Dániel, Tóth Viktor, Farkas Dorina
                A MINI OPEN FOR KIDS című versenynapon 245 gyermek vett részt. 16 iskolából, 42 csapat 5 pályán összesen 78 meccset játszott. Iskolánkból a gyerekek 3 kicsi – és 2 nagycsoportot alkottak. Minden csapatunk sikeres napot tudhatott maga után. A kicsik és nagyok is oklevéllel tértek haza /Bronz, ezüst és arany/, valamint egy-egy kupával is büszkélkedhettek. A nap végén fáradtan, de lelkesedéssel tértek haza iskolánkba. Minden tanulónak gratulálunk és további sikereket kívánunk!

           


          A KACAGÓ KIRÁLYKISANNYONY - színházlátogatás

          Június 5-én az alsó tagozatosok N. Tóth Anikó A kacagó királykisasszony című mesejátékát nézték meg a Jókai Színházban. Nagyon tetszett  mindenkinek a mese, elsősorban a kacagástörténet: mit lehet megoldani nevetéssel, mit jelenthet a nevetés. Arra jutottunk, hogy a nevetés maga a remény. Mindig van remény kicsit megmenteni magunkat, olykor az egész emberiséget. Innen kezdve pedig a perspektíva kitágult: nézzünk egy kicsit távolabb, ne mindig csak azt lássuk, ami az orrunk előtt van. Erről már a kicsiknek is érdemes beszélni. Abban bízva, hogy elültettek egy magot, és aztán hátha fává cseperedik. Fontosnak tartották azt is, hogy a színpadi megvalósítás, főleg a kosztümök újrahasznosítottak legyenek, a jelmeztervező nagyrészt abból dolgozott, amit a raktárban talált. Meséről lévén szó, borítékolt volt a pozitív végkifejlet, amely reményt sugallt, hogy a bolygónk is megmenthető.  „Örvendetes lenne, ha a pedagógusok növendékeiknek elmagyaráznák e mese mondanivalóját, s miután közösen megnézik a hiánypótló előadást, majd együtt tesznek is valamit a Föld megmentéséért. Hiszen az olyan kisebb-nagyobb tettek, mint a közös szemétgyűjtés, hulladék-szelektálás, óvodai-iskolai zöldövezet-bővítés… is egy-egy fontos lépésnek számítanak ahhoz, hogy a mese valósággá váljon„-nyilatkozta Matusek Attila színművész-rendező. Mi mindnyájan megígérhetjük, hogy így teszünk és szépítjük a környezetünket

           


          LÁTOGATÁS BOBÁN ÉS SZOMBATHELYEN

               Június 5-én és 6-án Bobára és Szombathelyre látogattunk a felső tagozatos diákokkal, közösen a szentpéteri iskolásokkal. A Nemzeti összetartozás Napját már több éve testvériskolánkban töltjük és az ottani diákokkal, pedagógusokkal közösen ünneplünk.
                Bobán a hetedikesek és a nyolcadikosok fogadtak bennünket. Különböző játékok segítségével sok mindent megtudtunk egymásról. Ebéd után Sárvárra látogattunk el, ahol egy jót sétáltunk az arborétumban, megcsodáltuk a virágzó rododendronokat, a hatalmas mammutfenyőket és a náderdőt.
                Szombathelyen az evangélikus templomban zajlott az ünnepség. A hetedikesek – Erdélyi Eszter, Pinke Zsófia, Tabi Beatrix és Tóth Viktor – Tóth Péter tanító bácsival egy szép műsort készítettek, amelyet az ünnepségen adtak elő. Felemelő érzés volt közösen énekelni a magyar és a székely himnuszt. Családoknál voltunk elszállásolva, így új barátokat is szereztünk.
                Másnap a felújított jáki román kori templomot néztük meg, majd Vasvárra látogattunk el. Nagyon szép nyugat-magyarországi kisváros, történelmi központtal és kolostorral, amely múzeumként szolgál. Délután a szombathelyi diákok kalauzoltak bennünket a városban, este pedig a művészeti iskola néptánctagozatának zárógáláján vettünk részt. Kicsit fárasztó, de tartalmas, szép kirándulás volt.

          http://www.remenyik-iskola.hu/remenyik/hirek/megemlekezes-a-nemzeti-osszetartozas-napjan2023

           


          ÖSSZETARTOZÁS TÁNCA

          https://www.facebook.com/szovetsegpart/videos/796202891888424

          Korpás Éva és tanítványai énekeltek, a Pósfa Zenekar húzta a talpalávalót.

           


          A NEMZETI ÖSSZETARTOZÁS NAPJA

                 Június 4-én emlékeztünk a  trianoni békediktátum aláírásának 103. évfordulójára. Ez alkalomból az iskola diákjai, pedagógusai, a Napraforgó Néptáncegyüttes tagjai közösen táncolták az Összetartozás Táncát Komáromban a Klapka-téren a környékbeli iskolák diákjaival együtt.
               Az összetartozás élményét próbáljuk átadni gyermekeinknek azzal is, hogy minden évben közösen énekeljük Szarka Tamás "Kézfogás" című dalát.  Idén a nyolcadik osztályosok vállaltak szerepet a Csemadok helyi szervezete és a Perbetei Református Egyházközösség által szervezett megemlékezésen. Az ünnepségen megjelent Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke, valamin Gyarmati Tihamér megyei képviselő.  Volt diákunk, Lacza Anikó vezette a megemlékezést,  Jakab András Gergely Petőfi Sándor versét szavalta, az iskola pedagógusa, Tárnok Katalin, aki egyben a Csemadok alapszervezet elnökasszonya, pedig a Felvidéki himnusz énekelte. Az iskola, valamint a szülői szövetség nevében koszorút helyeztünk el az emléktáblánál.

           


           


          ÚSZÓTANFOLYAM

                 Május 29-től június 2-ig alsó tagozatos tanulóink úszótanfolyamon vettek részt Komáromban a fedett uszodában Karcsi bácsi és Pista bácsi úszásoktatók vezetésével. Az 5 nap nagyon vidám hangulatban telt, szinte látványosan változott a gyerekek vízhez való hozzáállása, bátrabbak, magabiztosabbak, egyre ügyesebbek lettek. Az első és másodikos tanulóink az úszás alapjait gyakorolták, a merülést, mell és gyorsúszást, a nagyobbak már a hátúszással is megpróbálkoztak. Gyorsan elszaladt ez a pár nap.  Kis tanulóink az utolsó óra végén oklevelet kaptak az úszótanfolyam sikeres elvégzéséért. Várjuk jövőre a folytatást! 

           


          HATÁRTALANUL!
          A Kárpát-medence magyarlakta területeinek megismerése

          „Alig van ország, mely több természeti, történelmi és népéleti kincscsel bírna, mint a Kárpátok által körülölelt magyar haza.”                                 Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

          Iskolánk nyolcadikosai és kilencedikesei május 29. és június 2. között Erdélyben kalandoznak. A kirándulás a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával az SZMPSZ szervezésében valósul meg. A tizenegy tanulót Jakab Katalin tanító néni kíséri az ötnapos úton. A perbetiek útitársai a szentpéteri, ekecsi, dunamocsi gyerekek, valamint az érsekújvári és a pozsonypüspöki diákok.

          1. nap

          Az autóbusz kora reggel, 5.15-kor gördült be a perbetei iskola elé. A több, mint 800 km-es utat hosszabb-rövidebb megállókkal mintegy 13 óra alatt teljesítette a csapat. A határátlépés után az első megálló Szent László városa, Bihar megye központja, Nagyvárad volt, amely a Sebes – Körös partján terül el. A szépen felújított Szent László teret tekintettük meg, amelynek domináns épülete a szecessziós építészet egyik remeke, a Fekete Sas palota. A tér közepén I.Ferdinánd román király lovasszobra áll.

          Délután fél három körül elértük a Királyhágót, Erdély kapuját. Kis pihenőt tartottunk, majd folytattuk utunkat most már a történelmi Kolozs megyében, a néptáncáról, népviseletéről, gyönyörű varrottasairól híres kalotaszegi régióban. Megálltunk Csucsán, ahol Ady Endre élt az első világháború idején feleségével, Boncza Bertával, elhagytuk Bánffyhunyadot, majd Körösfő következett. Itt ered a Sebes- Körös. Nagy élmény volt mindannyiunk számára a négy fiatornyos református templom a különleges reneszánsz virágdíszes fakazettás mennyezettel és a csodálatos varrottasokkal. Koszorút helyeztünk el a templomot övező falon lévő millenniumi emléktáblánál. Kolozsvárt elhagyva az autóbuszból láttuk a Tordai-hasadékot, amelyet remélhetőleg majd egy későbbi kirándulás alkalmával járunk be. Este nyolc után érkeztünk meg szálláshelyünkre, az erdélyi Sóvidék központjába, Szovátára, ahol a Teleki Hotelben már várt bennünket a finom vacsora.

          2. nap: Petőfi nyomában

          Fárasztó, de tartalmas nap volt a mai. Egy helyi idegenvezető kalauzolt bennünket. Először meglátogattuk az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastélyt. A család többek között onnan is ismert, hogy a nemrég elhunyt II. Erzsébet angol királynő ükanyja Rhédey Klaudia volt. A közelben található Bözödújfalu, amely a romániai falurombolás jelképévé vált. 1988-ban elárasztották, helyén víztározót létesítettek. A falu azért volt különleges, mert katolikus, unitárius, ortodox és székely szombatos felekezetű emberek lakták. Egyedi és érdekes élmény volt a Szalmakalapmúzeum Körispatakon. Mindenki az egyéniségéhez illő kalapot próbált fel. Ezután a Petőfi-emlékhelyeket látogattuk meg. A költő utolsó napjai ehhez a vidékhez tartoznak. Fehéregyházán múzeum és emlékpark található. Itt koszorút helyeztünk el Petőfi szobránál. A nap utolsó állomása az erdélyi szászok egyik központi városa, Segesvár volt, amely az UNESCO világörökség listáján is szerepel. Végigsétáltunk a középkori városközponton és megnéztük a Drakula – házat. Ugyanis itt született III. Vlad Tepes, havasalföldi vajda, akit Drakulának is neveztek. Végül nagyon sok lépcsőn felmentünk a templomhoz, ahonnan csodás kilátás tárult elénk.

           

           

          3. nap

          Ezt a napot Szovátán töltöttük. Délelőtt ellátogattunk a helyi alapiskolába. A gyerekekkel, sajnos, nem találkoztunk. Az országos pedagógussztrájk miatt szünetelt a tanítás. Ezután elsétáltunk a Medve-tóhoz, amelynek vize 30-40 fokos és sótartalma miatt az ember könnyen a víz felszínén marad.  Nevét arról kapta, hogy felülnézetből egy óriási medvére hasonlít. Végigmentünk a Medve tanösvényen, amelynek mentén sok kis tavacskát láttunk, igazi medvével, szerencsére, nem találkoztunk. Délután a hotel wellness részlegét próbáltuk ki. A túra után jól esett egy kis pihenés.

          4. nap

          „Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne.” E gondolat szerzője, Tamási Áron, 1897. szeptember 20-án született Farkaslakán. Ide látogatott ma a Határtalanul program csapata. Szülőházában az idegenvezető részletesen mesét életéről, családjáról, műveiről. Koszorút helyeztünk el a sírján, amely kívánsága szerint a templom mögött, két cserfa között található,  előtte síremléke, amely Szervátius Jenő és Tibor műve. Szejkefürdőn megnéztük a Mini Erdély parkot, amelyben a híres épületek kicsinyített másai láthatók. Ezt követően Korondon vásároltunk. Mivel az erdélyi Sóvidéken vagyunk, nem maradhatott ki a sóbánya sem. Előtte megismerkedtünk a sóvágással. A parajdi sóbánya egy igazán különleges hely. A hosszú, de tartalmas nap után jól esett a pihenés és a gyermeknapi ingyen wellness.

           

          5. nap

          Az utolsó nap az utazással telt. Reggeli után indultunk, majd tettünk egy rövid megállót Kolozsváron, ahol idegenvezetővel jártuk körül a belvárost. Megkoszorúztuk Mátyás király szobrát, amelyet Fadrusz János készített, megnéztük a felújított gyönyörű gótikus Szent Mihály templomot és Mátyás szülőházát. Réved szabad program és kis pihenő után indultunk haza. Új tapasztalatokkal, sok szép élménnyel telve érkeztünk meg!

           


          MIÉNK A VÁROS!

          Magyarország Nemzetpolitikai Államtitkársága 10. alkalommal hirdette meg a 6-10 éves gyerekeknek szóló Miénk a város! című játékát, amely négy héten keresztül tartott. Mindennap ismeretterjesztő és szórakoztató feladatokat oldottak meg a gyerekek közösen szüleikkel együtt. Iskolánkat az elmúlt tanévben az akkor harmadikos Soós Noémi, idén pedig a 2. osztályos Pinke Kornél képviselte, aki osztályközössége részére meg is nyerte a 100 ezer forint értékű Csodasarkot, amely társasjátékokat, ifjúsági könyveket  és ismeretterjesztő irodalmat is tartalmazott. A díjátadón személyesen Potápi Árpád János államtitkár úr adta át Kornélnak az oklevelet és a 2023 év a gondoskodó nemzet díjat. Köszönjük szépen a SZMPSZ elnökségének a hazai védnökséget és a közreműködést.

           


          NAPRAFORGÓ NÉPTÁNCEGYÜTTES A XI. NÉPMŰVÉSZETI FESZTIVÁLON

          A Csemadok helyi alapszervezete május 13-án rendezte meg a XI. Népművészeti Fesztivált, amelyen fellépett a Napraforgó Néptáncegyüttes gyermekcsoportja is. A műsor nyitányaként a kilencedikesek – Koráb Szilvia, Török Ádám, Rigó Lia Amira és Tóth Gábor  léptek fel bodrogközi táncokkal, majd a kiscsoport, a középső-és nagycsoport martosi táncokat mutatott be. Az együtteseket a Felszállott a páva sikeres résztvevője, a Zagyva Banda zenekar kísérte. Nagy sikerrel lépett a közönség elé Uzsák Lara mesemondó, aki  A boszorkányok kocsmája című mesével a regionális forduló aranysávosa lett. A fesztivál kiemelt vendége a nagyidai Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes volt, amely csodálatos műsorával nagy sikert aratott. Szívből gratulálunk minden fellépőnek!

           


          FUTÓVERSENY

          Május 6-án Bátorkeszin, a 14. Szőlőhegyi Futóversenyen vettek részt tanulóink, Molnár Dominik, Dudáš Ruben, Tóth Viktor és Csicsó Franco. Az időjárás is kedvezett a fiúknak. A 4,2 km-es távot ügyesen teljesítették, Dominik a 2., Ruben a 3. Viktor a 4. helyen érkezett a célba, Franco is becsületesen állta a sarat.  Gratulálunk!

           


          ANYÁK NAPJA

           

          Az anyák mindig (mindenkor, bármikor) velünk foglalatoskodnak, állandóan rajtunk tartják a szemüket, és ettől láthatóan boldogok. Boldogok. A szemük színe olyan, mintha az ég be volna borulva, de mégis ragyogna a nap. (...) Akárhogy is, amikor kinyitjuk a szemünket, az ő arcuk tölti be az egész látható teret. A világot.

                                                                                             (Esterházy Péter)

          Május első vasárnapján köszöntöttük az édesanyákat, nagymamákat, dédnagymamákat. Az idő kedvezett, így a családi délutánt az iskola udvarán tarthattuk meg. A program kézműves foglalkozásokkal kezdődött. Az érdeklődők kipróbálhatták a szappankészítést, szíveket festettek, hajtogattak, textillel dolgoztak, táskát festettek. Bekapcsolódtunk a Rajzolj egy szívet a Föld minden lakójának projektbe, így a rajzlapokon, csomagolópapírokra egyre több szív került. A sportot kedvelőknek akadálypályát állítottunk össze, a tornateremben a felső tagozatosok a közkedvelt "király kidobócskát" játszották. A délután második részében a Kicsi Hang verséneklő együttest köszöntöttük. Borbély Lantos Katalin és Menyhárt József először komolyabb hangvételű verseket adott elő, majd a gyerekekkel együtt énekelve köszöntötték az édesanyákat. Végül kisebbek kedvenc versei-dalai következtek. A Nap süt a réten c. dalt kórusban énekelte a közönség, a végén a bátrabbak még táncra is perdültek. Gyermekeink egy-egy szál virággal és saját készítésű ajándékokkal köszönték meg a sok-sok törődést és szeretetet.

           


          MINIRÖPLABDA

          A Miniröplabda 2022/23 versenyt a komáromi régió alapiskolái számára találták ki a szervezők. A felső tagozatos  röplabda csapatunk a Munka utcai Alapiskolával versenyzik 2-2 csapattal. A 3. forduló után a 2. és 3. helyen állnak jelenleg. A csapat tagjai: Seszták Zsombor, Tóth Viktor, Madarász Ferenc, Berta Dániel, Gondžala Dániel, Molnár Dominik, Rancsó Ádám, Korbel Mátyás, Sipka Bálint, Tóth Gábor, Farkas Dorina. Az alsó tagozatosok csapata a szentpéteri és marcelházi alapiskola röplabd8saival  méri össze ügyességét. Már a következő  fordulót várják, név szerint: Kecskés Kristóf, Kecskés Noel, Bartos Bálint, Basternák Dóra, Medovarská Sofia, Gogola Lilien, Selický Nimród, Soós Noémi, Gallai Viktor, Pál Szilveszter. Az egész versenysorozatot egy utolsó,  5. torna zárja az összes csapat részvételével a csapatok végső sorrendjének kialakítása céljából. Hajrá, Perbete!

           

           

           


           

           

           

           


          KATEDRA MATEMATIKAVERSENY – országos döntő

          A Katedra Matematikaversenybe Erdélyi Eszter és Madarász Ferenc hetedik osztályos tanulók kapcsolódtak be. A verseny ősszel indult egy ötfordulós levelezős résszel, ahol fordulónként három feladatot kellett kidolgozni. A kitartó munkának köszönhetően mindkét tanuló elérte a továbbjutáshoz szükséges pontszámot. A verseny döntőjét 2023. május 5-én rendezték meg a dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskolában. A kétfordulós döntő első részében a tanulóknak három feladatot kellett megoldaniuk, levezetniük. A délutáni fordulóban egy számkeresztrejtvényt kellett megfejteniük. Az országos döntőn mindkét tanulónk kitűnő eredményt ért el:

          Madarász Ferenc – II. díj, 4. helyezett,

          Erdélyi Eszter – III. díj, 9. helyezett.

          Tanulóinknak az elért eredményekhez gratulálunk, és további sok sikert kívánunk!

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           IPOLYI ARNOLD NÉPMESEMONDÓ VERSENY

          Május 2-án rendezték Gútán az Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny regionális döntőjét, amelybe 3 tanuló nevezett be ebben a tanévben. A szervezők ajánlása alapján a versenyfeltételek közé tartozik a tájegységben gyűjtött népmese választása, valamint a tájnyelv használata. Ez különleges felkészülést igényel. Tanulóink megküzdöttek a feladattal. Gallai Viktor bronzsávos, Uzsák Lara és Zahorcsek Zoé pedig aranysávos minősítésben részesült. GRATULÁLUNK! 

           

           


           MÁJUSFA ÁLLÍTÁS

          A hagyományokhoz híven kilencedikeseink április 28-án májusfát állítottak az iskolában. Így az újjászületés szimbóluma május elsején már az iskolaudvart díszíti.

           


          BIOLÓGIA OLIMPIA

          Biologická olympiáda – Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava,  Hviezdoslavova 20, KežmarokIskolánk két hetedik osztályos tanulója, Erdélyi Eszter és Pinke Zsófia részt vettek az április 24-én  megrendezett biológiai olimpia járási fordulóján Komáromban. Az igényesen összeállított elméleti és gyakorlati feladatok hosszú megelőző felkészülést igényeltek. A sok biológia tanulással eltöltött idő meghozta gyümölcsét. A verseny D kategóriájában mindkét tanulónk eredményes lett, Eszter a 6., Zsófi pedig a 16. Helyezést ért el. Szívből gratulálunk!

           

           


           A TÁNC VILÁGNAPJA

          Április 29-én a Csemadok Napszvadi Alapszervezete által szervezett néptáncfesztiválon vett részt a Napraforgó Néptáncegyüttes. Mindig szívesen teszünk eleget  ennek a meghívásnak. Lehetőség nyílik arra, hogy évről-évre lássuk a tánccsoportok  fejlődését, bemutassuk az új koreográfiákat, beszélgessünk, ismerkedjünk. A felnőttektől szilágysági, a gyermekcsoporttól  pedig martosi táncokat láthatott a közönség. A kicsik számára az idén sem maradtak el a kézműves foglalkozások és természetesen a finom ételek sem. Jó volt együtt ünnepelni a magyar néptánc szépségét!

           


           TÁNCOSAINK A VII. PERBETEI MAGYAR BÁLON

          A járvány miatti kihagyás után rendhagyó időpontban, április 22-én került megrendezésre a VII. Perbetei Magyar Bál a Szövetség, a Csemadok és a Rákóczi Szövetség alapszervezeteinek szervezésében.   A bált minden alkalommal palotással nyitjuk meg. Idén a kilencedik osztályosok, valamint a Napraforgó Néptáncegyüttes gyermek- és felnőtt csoportjának  tagjai adták elő magas színvonalon. A Jakab Katalin tanító néni által betanított palotás méltó kezdete volta bálnak és igazi ünneppé varázsolta a Perbete és a környék magyarságát összefogó rendezvényt.

           

           


           SZATMÁRI ÖLVECZKY ZSUZSANNÁVAL TALÁLKOZTUNK

          Április 20-án tanulóink egy régi kedves diákunkkal találkozhattak. Szatmári Ölveczky Zsuzsanna a Levél kedvesemnek című felvidéki magyar lapnál dolgozik, és adódott a lehetőség, hogy diákjainknak bemutassa az újságot, bepillantást engedjen az újságírás rejtelmeibe. Mivel iskolánkban is rendszeresen megjelenik a Lapozz bele c. iskolaújság, ezért úgy gondoltuk, hogy a szerkesztőket szólítjuk meg e rövid beszélgetésre.   A találkozó nagyon jól sikerült. Zsuzsa teret ad majd diákjainknak az Alfa generáció rovatnál, amelybe várja kis újságíróink frappáns fogalmazásait, amelyeket természetesen majd megjelentetnek. Megint egy remek példa Zsuzsa személyében, hogy ha nem adod fel álmaid, szinte bármit elérhetsz az életben. Járjon ő is példaként előttünk, mi pedig biztassuk kis újságíróinkat, hogy alkossanak, leljék örömüket benne!      

             

           


           HATÁRTALANUL 2023

          Határtalanul program keretén belül április 20-án érkeztek hozzánk a bobai testvériskolánk hetedikes diákjai. A hatodik osztályosok fogadták őket jellegzetes szlovákiai finomságokkal. Rövid ismerkedés, beszélgetés után a gyerekek egy jót kidobócskáztak  a tornateremben. Hagyományosan a látogatás a Millenniumi emlékműnél és Szent István szobránál ért véget. Mindkét iskola elhelyezte koszorúját, majd közösen elénekeltük az idén kétszáz éves Himnuszt.

           


           NÁRCISZOK NAPJA

          Április 20-án  a Nárciszok napján a rákbetegek gyógyulásának megsegítésére  gyűjtött a Szlovák Vöröskereszt Perbetei Szervezete. Sörös Mária és Izsák Mónika, a helyi szervezet tagjai iskolánkba is ellátogattak.  Pedagógusaink, alkalmazottjaink és diákjaink a kitűzött sárga nárcisszal fejezték ki együttérzésüket. Reméljük, szép összeg gyűlt össze ismét. Örülünk, hogy mi is segíthettünk.

           

           

           


           ISKOLÁNKBAN JÁRT ZOLCER JÁNOS

                  Lehet, elsőre nem cseng ismerősen a neve, de ha kicsit utánaolvasunk, rögtön rádöbbenünk, milyen sokoldalú, művelt, maradandót alkotó emberről van szó. Ő ugyanis a Gorbacsov titkai c. könyv szerzője. Hát persze, így már ismerős a neve! Ő írta ugyanis a könyvet, aki személyes kapcsolatot ápolt a volt Szovjetunió elnökével olyannyira, hogy barátság is alakult ki közöttük, számtalanszor meglátogatta őt Oroszországban.

                  Zolcer János április 19-én ellátogatott hozzánk is. A felső tagozatosok fogadták őt az iskola folyosóján. A rövid találkozó alatt előadás formájában beszélt a kapcsolatáról Gorbacsovval, beszélt a hidegháborúról, majd a találkozó végén a diákok tehettek fel neki kérdéseket, amelyekre készséggel válaszolt.                                                     

                  Hogy mi volt az egyik fő üzenete Zolcer János látogatásának? Erre ő maga is választ adott. Ha kitűzöl magad elé egy célt, lehet, hogy először elérhetetlennek tűnik, de ha mindent megteszel érte, akkor nincs lehetetlen! Küzdj a céljaidért, az álmaidért! Neki ez sikerült! Aki megfogadja tanácsait, számára motiváló lehet ez a rövid találkozó! Reméljük, minden diákunk merít ebből a beszélgetésből!  

           


           MADÁRLESEN BÚCSON

             Meghívást kaptunk a búcsi Katona Mihály Alapiskolába a „Madárles“ c. programosorozat eseményeire, amelyen a 4.osztály 6 tanulója vett részt Szabó Edit és Záležák István kíséretében.
             Diákjaink a búcsi tanulókkal karöltve bekapcsolódtak a kézműveskedésbe és műhelymunkákba. Készítettek bogárhotelt, díszítő motívumokat égettek fa asztalra, szívecskéket, virágokat és betűket vágtak ki polisztirol lapból, gravíroztak fára, megtekintették, hogy hogyan programozzák számítógéppel a 3D nyomtatót. A finom ebéd elfogyasztása utána program keretén belül került sor „A művészet összeköt“ c. fotópályázatunk kiállításának megnyitójára a búcsi alapiskola galériájában. A kiállítást Szabó Edit igazgatónő nyitotta meg. Végül megtekintettünk egy érdekes előadást „Halászsasok és fiókáik: tojástól az elrepülésig“ címmel, amelyet Székely Sándor a Pro Vértes Természetvédelmi Közalapítvány munkatársa tartott. Végül  könyvet kaptak a gyerekek „Találós kérdések és mondák a madarakról“ címmel. Jelen volt az író is, Katona Mihály, így dedikálta diákjainknak a könyvet.
              Köszönjük Győző Andrea igazgatónőnek, és a búcsi iskola egész kollektívájának a meghívást, hogy egy tartalmas szép napot tölthettünk náluk!

           


          MATEMATIKA OLIMPIA

          Matematická olympiádaA verseny járási fordulójára a hatodikosok és hetedikesek számára április 12-én került sor Komáromban. Tanulóink a házi forduló 6 feladatának eredményes megoldóiként jutottak tovább a járási fordulóba, ahol 3 feladat várt megoldásra. Ezen a fordulón iskolánkat négy tanuló – Geleta Attila (6.o), Erdélyi Eszter, Madarász Ferenc, Tabi Beatrix (7.o) - képviselte. Madarász Ferenc a járási forduló eredményes megoldója, aki kitűnő teljesítményével holtversenyben az 1. helyen végzett.

          Tanulóinknak gratulálunk és további sok sikert kívánunk!

           


          BEÍRATKOZÁS

          Április 4-én volt a beiratkozás az iskolában. A napközi épületében vártuk a jövendőbeli kiselsősöket. A hideg idő ellenére mosolyogva, vidáman jöttek az iskolába. Kicsit énekeltünk, táncoltunk, majd mindenki szavalhatott vagy énekelhetett, éppen mihez volt kedve. A jó hangulat a rajzolás, számolás közben sem hagyott alább. Nagyon helyesek és bátrak voltak. Szép, színes rajzok születtek. Örömmel várjuk őket az iskolába!

           


           

          HÚSVÉTVÁRÓ A NAPKÖZIBEN

          Napköziseink is kivették részüket a húsvéti készülődésből. Nagyon szép festett tojások készültek. Segítségükre voltak egykori diákjaink, Lacza Anikó és Lacza Laura, akik pedagógiai gyakorlatukat töltötték nálunk. A tojások később a tojásfára kerültek, amely a húsvéti ünnepek alatt díszítette az iskolaudvart.


           

          KEDVES LÁTOGATÓK

          Április 4-én kedves látogatók érkeztek az iskolába. A Nyitnikék és  Napraforgó óvodák kisgyermekei leptek meg bennünket. Érdeklődéssel figyelték a díszes húsvéti tojásokat, sőt, ők is hoztak néhány szép festett tojást a tojásfánkra.


           

          Potvrdenie-.pdf

          Vyhlasenie.pdf

           


          BOBÁN JÁRTUNK

          Április 5-én a baráti iskolában, a bobai Reményik Sándor Evangélikus Általános és Művészeti Iskolában jártunk, ahová meghívást kaptunk a Regionális Szavalóversenyre. Iskolánkból 3 tanuló vett részt az eseményen: Zahorcsek Zoé, 4. osztályos, Szabó Lilla, 5. és Pinke Zsófia, 7. osztályos tanulók. A kicsik Wass Alberttől, a nagyok pedig Petőfi Sándor és József Attila költészetéből választhattak egy-egy verset, prózát. Korán keltünk, már 6:00 órakor indultunk, mivel kicsit messzebb van a település, de megérte, ugyanis rendkívül figyelmes, kedves fogadtatásban volt részünk, és az eredmény sem elhanyagolható! Zahorcsek Zoé 3. helyezést ért el, Pinke Zsófia pedig 1. lett a versenyen. Gratulálunk diákjainknak! Csak így tovább!

           


          AMFO 2023 DÍJÁTADÓ ÜNNEPSÉG

              Április 6-án tartották az amatőr fotósok AMFO 2023 versenyének járási díjátadó ünnepségét az Egressy Béni Művelődési Központban Komáromban. Az idei versenykiírás nem tett különbségek a fekete-fehér és a színes fotográfiák között. Nevezni lehetett egyedülálló és páros képekkel.
                 Iskolánkat négy tanuló képviselte, akiket Varga Tibor AFIAP fotóművész készített fel. A következő eredmények születtek: a 15 éven aluliak kategóriájában díjazott lett Molnár Dominik Tükrözés és Újhelyi Dóra Bárányfelhők című. képe, elismerő oklevelet kapott Erdélyi Eszter Gyökerek című fotográfiája.  A páros képek (diptichon) versenyében elismerő oklevélben részsült Újhelyi Dóra Égbolt I., II., című munkája. A 15 éven felüliek kategóriájában Török Ádám Menedék, ill. Kompozíció című képeit elismerő oklevéllel jutalmazta a zsűri. Varga Tibornak köszönjük a mentorálást, ifjú fotográfusainknak szívből gratulálunk és további sikereket kívánunk!

           


          AZ ISKOLAKONYHA FELHÍVÁSA

          Tájékoztató  a  2023.05.01-től igényelhető  étkezési támogatásról

          Az étkezési támogatást az alábbi nyomtatványon (csatolva) kell igényelniük, melyet kérjük, hogy 2023.04.15-ig adják le az iskolai étkeztetési intézményben: ŠJ pri ZŠ, Školská 8, 946 55 Pribeta, vagy az osztályfőnöknek (amennyiben nincs lehetőség az igénylőlap kinyomtatására, az a  jövő hét folyamán kikérhető az iskolakonyhán). Ha ezt a kérvényt nem adják le határidőre, a gyermek nem kapja meg az étkezési támogatást.

          Kérem továbbá, hogy állítsák le az állandó banki megbízást és ne küldjék el a májusi étkezési előleget. (Ha márciusban befizette az áprilisi előleget, akkor áprilisban ne fizesse be a májusi előleget.)  Amennyiben túlfizetés keletkezik az étkezési előlegből, a túlfizetést 2023. június 30-ig visszatérítjük a szülő számlájára.


          Seszták Anita, az iskolakonyha vezetője

          Ziadost-ZS.pdf

          Ziadost-ZS.docx

           

          Az Edupagen is beadható a KÉRVÉNYEK menüpont alatt. 

           


          Március, a könyv hónapja

          A könyv hónapja alkalmából a Pándy Lajos Könyvtárban kiállítottuk az újonnan vásárolt könyveket. A gyerekek belelapozhattak, beleolvashattak a könyvekbe, amelyeket ezúttal A művészet összeköt elnevezésű pályázat keretén belül, valamint a szülői szövetség jóvoltából vásároltunk. A szülők 500 EURO összeget bocsátottak rendelkezésünkre, amelyből gyermek-, ifjúsági- és ismeretterjesztő irodalmat vásároltunk. Jakab Katalin tanító néni szeretettel várja az olvasni vágyókat!

           


          KORPÁS ÉVA ÉS ZENEKARA PERBETÉN


          Március 29-én Korpás Éva és zenekara nagyon jó hangulatú koncertet adott Perbetén a Pándy Lajos Művelődései házban. A perbetei és komáromszentpéteri óvodások és alapiskolások meghallgathatták Szabó Gyurka, vagyis Piripotty és Hanna történetét, amelyet Gáti István írt. A mese közben az énekesnővel együtt énekeltük a gyermekdalokat, a különféle tájegységek népdalait, de ízelítőt kaptunk a szlovák és a cigány népdalokból is. Volt tánc, vigalom, meg egy kis szomorúság is.

           „Az elődök üzenetei, tanácsai kiolvashatók népdalaink szövegeiből, csak oda kell figyelni rájuk. Maradjunk, éljünk a jelenben, de fontos, hogy ami érték, azt tartsuk meg, és építsük be a jelenlegi életünkbe, mert a gyökér mindig fontos, ebből szökkenünk szárba,“ – olvasható a műsor ismertetőjében.

          Iskolánk ezeket az értékeket vallja,  ezért várjuk mindig nagy örömmel Korpás Éva énekesnőt, akinek méltó partnere volt Lakatos Lili, és kiváló zenészek kísérték, név szerint Csernók Klára - hegedű, Takács Ádám - hegedű, Papp Endre - brácsa, dob, Kuti Sándor - cimbalom, Hanusz Zoltán - nagybőgő, koboz. A koncert anyaga hamarosan lemezen is megjelenik. Izgatottan várjuk!

          A koncert a Kisebbségi Kulturális Alap-Kultminor támogatásával valósult meg.

          Logo skuska

           

           


          Köszöntjük a pedagógusokat

          ,,Minden iskolának az emberiesség műhelyének kellene lennie, az ég és föld csemetekertjének!” (Comenius)

              Pedagógusnap alkalmából bensőséges hangulatú ünnepségen köszöntöttük iskolánk egykori és jelenlegi pedagógusait. A községi önkormányzat nevében Zsitva Norbert polgármester, a szülők nevében pedig Gallai Erika, a szülői szövetség elnöke fejezte ki köszönetét a pedagógusok áldozatos munkájáért. A harmadik osztályosok versekkel és egy szép dallal kedveskedtek tanítóiknak.

           


          A MŰVÉSZET ÖSSZEKÖT

          2022 decemberében sikeresen pályáztunk az oktatásügyi minisztérium felhívására a Regionális és multikulturális nevelés a nemzetiségi iskolában témakörben. Pályázatunk célja az volt, hogy Petőfi és kortársai segítségével hozzuk közelebb a gyerekekhez a nemzeti romantika korát, amely nagy jelentőséggel bírt nemcsak a magyar, hanem a szlovák nemzet történelmében is. Elsősorban arra összpontosítottunk, hogyan jelenik meg a kor a művészetekben (képzőművészet, irodalom, zene), mely pontokon kapcsolódik a szlovák és a magyar népköltészet, hogyan tudjuk a fotográfia eszközeivel maivá tenni a 19. század költeményeit, milyen természeti és kulturális örökség vesz bennünket körül.

          Régiónk népköltészete és hagyományai - ádventtől farsangig


          Az elsősök és a negyedikesek a karácsonyi ünnepkör és a farsang népszokásaival ismerkedtek elsősorban a népköltészet szempontjából. Magyar és szlovák karácsonyi kántákat, énekeket, farsangi mondókákat, kívánságokat kerestek, többet közülük meg is tanultak. A munka során az élménypedagógia és a projektoktatás módszerét választottuk. A közös munka gyümölcsei a gazdag kép-és szöveganyaggal elkészített projektmunkák lettek. A másodikosok is bekapcsolódtak a munkába, karácsonyi dekorációkat, hatalmas farsangi maszkokat készítettek. A karácsonyi ünnepkör szokásait elő is adták a gyerekek a Napraforgó Néptáncegyüttes tagjaiként.

           

           

           

           

           

          A tanulók munkái. 

          LAPOZZ BELE!

           

           

           

           

           

           

           

           

          Ismerjük meg a népi mesterségeket


          A negyedik és a hatodik évfolyam tanulói hagyományos népi mesterségekkel ismerkedtek meg – egy kicsit a mai korhoz igazítva. A múltban a kosárfonás tudományára szinte minden családban szükség volt, mivel a kosár a paraszti élet szinte minden területén megjelent valamilyen formában. A negyedikesek Lozsi Elenka segítségével szebbnél-szebb formájú kosarakat fontak, poháralátétet készítettek. A hatodik osztályosok agyagból készítettek különféle edényeket, melyeket népi virágmotívumokkal díszítettek. Segítségükre volt Záležák Melinda, az Ógyallai Művészeti Alapiskola rajzpedagógusa, valamint Jakab Katalin képzőművész-szakos tanító néni. Az elkészült munkákat az iskola folyosóján állítottuk ki.


           

          Verseket festünk

          Az ötödik osztályosok Petőfi Sándor János Vitéz című elbeszélő költeményét olvassák az irodalom órákon. A költő műve mindannyiunk számára ismerős, még felnőttként is tudunk idézni belőle, ha mást nem is, de a kezdő sorokat bizonyosan: „Tüzesen süt le a nyári nap sugára, / az ég tetejéről a juhászbojtárra….” Ehhez a történethez  készítettek a gyerekek illusztrációkat, amelyeket aztán könyvbe fűztek. A hatodikosok a tájleíró költészettel foglalkoztak. Az Alföld c. költemény képei elevenednek meg rajzaikon.

           

           

           

           

          A tanulók munkái. 

          LAPOZZ BELE!

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Szólások, közmondások, népi időjóslás


          A népi bölcsesség többek között a szólásokban, közmondásokban jelenik meg, az időjárás megfigyelése alapján pedig meg tudják jósolni, milyen lesz az idő. Ez fontos volt a múltban, elsősorban a mezőgazdaságban. Ma is gyakran hallhatjuk szüleinktől, nagyszüleinktől, hogy „Ha Medárdkor esik, negyven napig esik.” Hasonló időjóslások más népek nyelvében is élnek, így a szlovákban is: Medardova kvapka 40 dní kvapká. Ilyen népi bölcsességeket szedett csokorba magyar és szlovák nyelven a harmadik és az ötödik osztály. 

           

           

          Barangolás az irodalomban


          A 8. és a 9.osztály a magyar és a szlovák irodalommal ismerkedett, mégpedig a nemzeti romantika korszakából. Elsősorban Petőfi Sándor költeményeit elevenítették fel. Megkeresték azokat a szlovák költőket, akik Petőfi műveit fordították le: Ján Botto. Pavol Országh Hviezdoslav, Ján Smrek. A Föltámadott a tenger című forradalmi költeményét mondták el magyar és szlovák nyelven is, amelyből felvétel és egy kis videó is készült.

           

           

           

           

          Olvasni jó


          A művészet összeköt elnevezésű pályázat lehetőséget adott arra is, hogy bővítsük az iskolai könyvtár könyvállományát. Összesen 29 darab magyar és szlovák nyelvű könyvet vásároltunk, köztük gyermekkönyveket, ifjúsági irodalmat, szépirodalmat. Reméljük, mindenki talál magának érdekes olvasnivalót!

           

           

           

          A regionális fotóverseny ünnepélyes díjátadója


          „A művész nem a valóságot ábrázolja, hanem azt a látomást, melyet a valóság élménye kelt az emberi lélekben. Ez a többlet a művészet.” Márai Sándor

          Március 28-án a Pándy Lajos Művelődési Ház kiállítótermében kerül sor  A művészet összeköt elnevezésű regionális fotóverseny ünnepélyes díjátadójára és a kiállítás megnyitására. A kiállítás azon ifjú művészek alkotásait tárja elén, akiket a fotográfia szólított meg. A megnyitón iskolánk 7.osztályos tanulója, Tóth Viktor, valamint a szlovák tannyelvű iskola 4.osztályos tanulója, Zahorcsek Zsolt szavalt.  A versenybe a következő iskolák kapcsolódtak be: Kürt, Párkány, Köbölkút, Búcs, Csicsó, Madar, Naszvad, valamint a perbetei szlovák és a magyar iskola tanulói. Összesen 37 tanuló 163 munkáját bírálta el a zsűri, amely a Helios Fotóklub tagjaiból állt: Holop Ferenc, Sedliak Pál és Varga Tibor. A kiállítás megszervezésében, összeállításában, elkészítésében Varga Tibor mellett Jakab Ferenc közreműködött. Holop Ferenc, a zsűri, és egyben a Helios Fotoklub elnöke elismerően nyilatkozott a gyermekek munkáiról és a verseny színvonaláról. Arra biztatott, hogy a jövőben is rendezzük meg és terjesszük ki akár országos, vagy nemzetközi szintre is. Sikeres pályázatunk lehetőséget adott arra, hogy képrámákat és állványokat vásároljunk, ill. készíttessünk, ami hozzájárult a kiállítás színvonalának emeléséhez. A nyertesek tárgyi jutalomban részesültek, a résztvevőknek emléklappal köszöntük meg munkájukat.

          A következő eredmények születtek:

          A múlt emlékei

          A kategória: 1.hely: Pinke Kornél – Megállt az idő, 2.hely: Héger Dominik – Kalvária
          B kategória: 1.hely: Török Ádám – Emlékezünk, 2.hely: Erdélyi Eszter – Hess! Molnár Dominik – Régi idők, 3.hely: Hlavatá Miriam – Kereszt

          A természet

          A kategória: 1.hely: Fiala Elina – Máriaudvar, 2.hely: Pinke Kornél – Káprázat, 3.hely: Balogh Kevin - Alkony
          B kategória: 1.hely: Tóth Csaba – A köbölkúti természet, 2.hely: Madarászová Lujza – Mačka, 3.hely: Balogh Máté – A lemenő nap Köbölkúton

          A Helios Fotoklub különdíja: Fiala Elina

           


          TESZTELÉS 9

          2023. március 22-e és 23-a fontos dátumok az idei kilencedikesek számára. Ekkor zajlott ugyanis az országos tudásszint-felmérő, a Tesztelés 9. Március 22-én matematikából és magyar nyelvből, másnap pedig szlovák nyelvből mérettettek meg tanulóink. A tesztelést alapos felkészülés előzte meg, ami már szeptemberben megkezdődött. Bízunk benne, hogy kilencedikeseink idén is eredményesek lesznek a felmérésen, és sikeresen veszik az akadályokat a középiskolai felvételiken is.

           


          ZRÍNYI ILONA MATEMATIKAVERSENY

          Március 22-én délután került sor a Zrínyi Ilona Matematikaverseny díjátadó ünnepségére hagyományosan Komáromban, a Selye János Gimnázium aulájában. Az értékelésre két tanulónkat hívták be, akik kimagasló eredményt értek el az igényes, odafigyelést és rendszeres felkészülést igénylő versenyen. Madarász Ferenc 7. osztályos tanuló a 3. helyezést érte el, Geleta Attila 6. osztályos tanuló pedig a 2. helyen végzett, így bejutott az országos döntőbe. Gratulálunk a fiúknak és a továbbiakban újabb szép matematikai sikereket kívánunk!

           

           

           

           

           

           


          HODINA DEŤOM - EGY ÓRA A GYERMEKEKÉRT

           

          2023. március 21-én egész Szlovákia területén gyűjtés indult. Önkéntes csoportok járják az utcákat, intézményeket, hogy azoknak a gyermekeknek gyűjtsenek, akiket csak az édesanyjuk vagy az édesapjuk nevel, veszélyezteti őket a szegénység és a szociális kirekesztettség. Az Alapítvány  Szlovákia Gyermekeiért elnevezésű szervezet már 20 éve próbál ilyen módon segíteni. A gyűjtésbe iskolánk az idén is bekapcsolódik, ahogy azt már az elmúlt két évben is tette. Gyermekek gyűjtöttek gyermekeknek. Az önkéntesek kis csapatát a hatodik osztályos lányok alkották, mégpedig Újheyli Dóra, Žitva Angelika, Vígh Erzsike, Rancsó Nikolett. Tárnok Katalin tanító néni vezetésével ellátogattak az óvodákba, iskolákba, az egészségügyi intézményekbe, a szövetkezetbe, a községi hivatalba, az iskolakonyhára. A kis dobozok lassan megteltek. Reméljük, hogy az összegyűjtött pénz segítségére lesz valakinek, akinek szüksége van rá.

          Mindenkinek köszönjük!

           


          PITAGORASZ

          A Pitagorasz matematikaverseny járási fordulója a harmadik, negyedik és ötödik évfolyam számára 2023. március 20-án, míg a hatodikosok, hetedikesek és nyolcadikosok versenye 2023. március 21-én zajlott Komáromban. Ez a verseny évek óta az egyik legközkedveltebb matematikaverseny a tanulók körében. A 15 példából álló feladatsor megoldásához a logikus gondolkodás mellett fontos a gyors észjárás is, hiszen ezen a versenyen a megspórolt idő is pontot ér. A példák megoldására 60 perc áll a tanulók rendelkezésére, a megmaradt időért jutalompont jár. A járási fordulón iskolánkat hat kategóriában nyolc tanuló képviselte. Madarász Ferenc 7. osztályos tanuló a nyolcadikosok kategóriájában is megmérettette magát. A járási forduló eredményes megoldói:

          P3: Prohászka Erika      16. hely                                    P4: Gallai Viktor            19. hely

          P5: Hegedüš Zsombor     9. hely                                    P6: Geleta Attila            14. hely

          P7: Madarász Ferenc    4-5. Hely                                  P8: Madarász Ferenc      7. hely

           

          Tanulóinknak gratulálunk és további sok sikert kívánunk!

           

           


          TOMPA MIHÁLY VERS – ÉS PRÓZAMONDÓ VERSENY – JÁRÁSI FORDULÓ

          Március 20-án zajlott a szavalóverseny járási fordulója Komáromban, amelyre három tanulónk jutott tovább. A színvonalas versenyen találkoztak a járás legjobb szavalói és prózamondói. Dobosi Laura, Zahorcsek Zoé és Szabó Lilla ezüstsávos minősítéssel végeztek. Szeretettel gratulálunk a lányoknak!

           

           

           

           

           

           

           


          TALPRA MAGYAR!

          Március 15-én a magyar forradalom és szabadságharc 175.évfordulójára emlékeztünk az iskolában, majd délután a kopjafánál és a Pándy Lajos Művelődés Házban a Csemadok alapszervezetének szervezésében. Az ünnepi műsorban felléptek az első osztályosok, akik bemutatták, milyen az igazi katona és elénekelték, hogy „magyarnak lenni igenis jó“, ezután az iskolai énekkar 48-as nótákat énekelt, végül a 6., 8. és 9.osztályosok egy szép zenés-irodalmi műsorral tisztelegtek a hősök előtt. A délutáni programban ott voltak az óvodások és a Csemadok Árvalányhaj Népdalköre is. A kopjafánál koszorúk és nemzeti színű zászlók, virágdíszek, kokárdák emlékeztetnek a forradalom győzelmére és a szabadságharc hőseire. Közösen ünnepeltünk, generációk, szervezetek, intézmények, a község, a perbetei magyar közösség.

           

           

           

           

           


          FELVIDÉKI KISHUSZÁROK SZOMBATHELYEN

          Március 15-én a perbetei és a komáromszentpéteri „kishuszárok“  a szombathelyi Vasi Skanzenbe látogattak testvériskolánk meghívására. A perbeteiek kis csapatát a második és a negyedik osztályosok alkották Pinke Andrea tanító nénivel az élen. A programot a Klapka György Polgárőr és Hagyományőrző Egyesület szervezte, melynek során a gyerekeknek több próbát is ki kellett állniuk.  Közben megismerkedtek az huszárok és honvédek egyenruhájával, fegyvereivel, egy jót verbunkoztak, ólomkatonát öntöttek.  Végül  huszárokká avatták őket. A felnőtt katonákhoz csatlakozva sikeresen kiűzték az ellenséges sereget a faluból. Sok-sok élménnyel és egy szép huszárcsákóval tértek haza.

           


          Erasmus+

          PROJEKTTALÁLKOZÓ OLASZORSZÁGBAN

          7. nap:

          ÚJRA ITTHON

          Elérkezett az utolsó nap. A szombat délelőttöt a gyerekek a családoknál töltötték. Volt, aki a városban maradt, megtapasztalta a piac hangulatát, kihasználva a jó időt, sétált a városban, de volt, aki Torinóban tett kirándulást. Délután 2 órakor gyülekeztünk az állomáson. Amikor fél háromkor befutott a vonat, érzékeny búcsút vettünk egymástól. Torinóban autóbuszra szálltunk, kb. két óra múlva megérkeztünk a milánói repülőtérre. A gép este  fél kilenckor szállt fel, háromnegyed tízkor értünk Bécsbe, ahol már várt bennünket az autóbusz. Hajnali egy órakor érkeztünk haza sok-sok élménnyel, emlékkel, új ismeretekkel és új barátsággal.

           

          6. nap:

          ISKOLÁBA JÁRNI JÓ!

          Ma az óvodát és az alsó tagozatos iskolákat látogattuk meg.  Mindenütt nagy lelkesedéssel, plakáttal, az alkalomhoz illő díszítéssel fogadtak bennünket. Benéztünk az osztályokba, bevontak minket az órai munkába, foglalkozásokba, játékokba. Együtt tízóraiztunk, a jó idő a szünetben az udvarra csalogatta a gyerekeket, ahol játszottunk, beszélgettünk. Az ebédet a San Bernardo iskolában fogyasztottuk el, majd visszatértünk Carmagnolába. Az udvaron megnéztük az elmúlt hét eseményeit összefoglaló kisfilmet

          Az egyre erősödő szél miatt azonban az épületben folytatódott a kis záróünnepség. A gyerekek és a pedagógusok oklevelet kaptak. Az iskola igazgatónője megköszönte a programok megszervezését, és bízva a további együttműködésben jó utat kívánt. A délutánt a gyerekek a családokkal töltötték.

           

          5. nap:

          HEGYEN, VÖLGYÖN ÁT...

          A mai napon elhagytuk Carmagnola sík vidékét és a dombok közt megbúvó városkákat kerestük fel. Bea városában egy vendéglátóipari szakközépiskolába látogattunk el, ahol a gyerekek gnocci-készítettek, kekszet sütöttek, megterítettek. Az igazgató úr nagyon szívélyesen és lelkesen fogadott bennünket. A  háromfogásos ebéd és a desszert után tovább mentünk Charasco városkába, ahol egy kis zsinagógát tekintettük meg. Ezután Lá Morra városkán át egy szép panoráma útvonalon haladtunk, megálltunk egy nagy padnál, onnan gyönyörködjünk a tájban. Este "pizzatúrára" mentünk, az utolsó természetesen a nutellás pizza volt, ugyanis jó tudni, hogy itt "terem" a Nutella. Végül egy néptáncbemutatót is láttunk, utána mi is bekapcsolódtunk a táncba.

          https://www.facebook.com/IstitutoMucciBra

           

          4. nap:

          TORINÓ, KIS PÁRIZS A PO FOLYÓ PARTJÁN

          "Elegáns és emberi", - mondta a Piemont központjáról az egyik olasz tanító bácsi. Az egységes Olaszország első fővárosában töltöttük a szerdai napot. Vonattal érkeztünk Torinóba, a Puorta Nova vasútállomásra. Az első állomás a  szívünknek kedves kis park volt a Villadel Mille 20 számú épületével szemközt, ahol Kossuth Lajos mellszobra áll. Most már a perbeteiek emlékező koszorúja is ott van a szobor talapzatán. Kossuth 12 évet töltött itt, és itt is halt meg 1894.március 20-án. Torinói látogatásunk értékes és érdekes eleme volt az egyiptomi kiállítás megtekintése, amely egyben a kairói után a második legnagyobb gyűjtemény a világon. Délután kincset kerestünk, mégpedig az olasz és a litván gyerekekkel együtt. A feladatokat teljesítettük, összeállt a puzzle. Közben lementünk a várost átszelő Pó folyóhoz is. 

          Fáradtan, de sok-sok élménnyel telve értünk haza. 

           

          3. nap:

          ZENE, IKT ...egy kis mentával fűszerezve

          A keddi napot a Pancalieri nevű faluban töltöttük, amely lakosainak számát tekintve Perbetéhez hasonló. A reggeli megnyitón a falu polgármestere is jelen volt és üdvözölt bennünket. A délelőtt folyamán játékos zeneórán vettünk részt. Névjegyet terveztünk 3D nyomtatásra, kidobócskáztunk, majd a helyi iskolások jókedvű, felszabadult koncertjén vettünk részt. Sikeresen bemutattuk az ételekről szóló prezentációnkat. Az iskolai étteremben ebédeltünk, majd az alsó tagozatosokat látogattuk meg, akik az iskola lépcsőjén felsorakozva vártak bennünket. Bekukkantottunk az osztályokba, majd kis koncertet hallgattuk meg és mi is előadtuk A Pál utcai fiúk musical  záródalát.  Ezután Itália egyes régióit és tipikus ételeit ismertük meg a tombola játék segítségével. Egy kis frissítő után elsétáltunk a mentamúzeumba, megismerkedtünk az Chialva család munkájával, amelynek már az 5.generációja foglalkozik a menta termesztésével és feldolgozásával. Késő délután a temető melletti, 12.században épült kápolnába látogattunk el. Az iskolába visszatérve a családok és a tanárok vacsorával (lasagne) vártak bennünket. A tanárok koncertje és  a helyi indiai közösség tánca zárta a napot.

           

          2. nap:

          MŰVÉSZET ÉS TÖRTÉNELEM

          Fárasztó, de tartalmas nappal kezdődött a heti programunk. Reggel 8 órakor érkeztünk meg az iskolába. A megnyitó egy rendhagyó bemutatóval kezdődött, melynek során a gyerekek a testüket használták hangszerként, így kísérve Edward Grieg Peer Gynt c. zeneművének részletét. A projekt résztvevőit üdvözölte az iskola igazgatónője és a város polgármester asszonya. A megnyitó után rendhagyó zeneóra következett, majd megnéztünk az osztályokban folyó munkát. A szünetben közösen tízóraiztunk, ezután pedig agyagból készítettünk állatfigurákat. Egy étteremben ebédeltünk tipikus olasz ételeket, köztük a kolbászt olajos paprikával. A paprika a város környékének jellegzetes terménye.  Minden év szeptemberében paprika fesztivált tartanak. Délután megismerkedtünk a város nevezetességeivel, majd ellátogattunk a tipográfiai múzeumba, ahol saját nyomtatványt is készítettünk. 

           

          1. nap:

          KALANDRA FEL!

          A Digitális technológiák a hagyományok bemutatásában elnevezésű projektünk második találkozója Olaszország északi részére, mégpedig Piemontba vitte a perbetei diákok és tanárok kis csapatát. Az egyhetes program fő célja az olasz kultúrával való megismerkedés mellett ismeretek szerzése múzeumpedagógiai módszerekkel, az adott témában felhasználható különféle applikációk megismerése, alkalmazása.

          Az első nap hajnalban indultunk Bécsbe (Schwechat) ahonnan a gépünk alig másfél óra múlva megérkezett Lombardia központjába, Milánóba (Malpenza). A gép szinte végig az Alpok felett szállt, amely havas csúcsaival csodálatos élményt nyújtott. A gyerekek közül mindannyian most repültek először, ennek ellenére hősiesen vették ezt az akadályt. Egyórai várakozás után autóbuszra szálltunk (Arriva), és délután egy órakor megérkeztünk Torino Porta Susa állomására. Itt már várt bennünket az olasz tanító néni.  Vonatra szálltunk és 25 perc múlva megérkeztünk Carmagnola városába. Az állomáson kedves fogadtatásban volt részünk. A gyermekek és a szülők már nagyon vártak bennünket. A gyerekek ezután a vendéglátó családokhoz kerültek. Visszajelzéseik alapján az első közös délután kiválóan sikerült. Kíváncsian, várakozással telve várjuk a következő napokat.

           


          NYITOTT NAP AZ ISKOLÁBAN 

           

          Február 28-ára nyitott napot hirdetett meg iskolánk, hogy leendő elsőseink és szüleik betekintést nyerjenek az iskolai életbe, a tanulási folyamat rejtelmeibe. Az iskolakötelesek kísérőikkel együtt 9 órakor az első osztályban gyülekeztek, ahol láthatták a technikai és tárgyi felszereltséget, az osztály elrendezését és nemutolsósorban tanulóink munkáit.  Oláh Éva tanító néni bemutatkozó körjátékra hívta a gyerekeket, majd kis elsőseink megmutatták, hogyan tudnak olvasni és írni. Szókártyákkal és kis táblákkal dolgoztak. Végül Évi néni még egy játékot játszott velük, az Én elmentem a vásárba címűt. Egy kis tízórai után Borvák Andrea tanító néni tartott matematikai foglalkozást kis látogatóinknak a 3. osztályban. Játszottak, énekeltek, valamint játékos feladatokat oldottak az interaktív táblán. Ez után angol nyelvlecke következett Török Sarolta tanító nénivel, amelyen a negyedikesek, az elsősök és a leendő elsősök is részt vettek. Játékos foglalkozás keretén belül ismerkedtek az angol szavakkal. Énekkel, mozgással, képekkel dolgozva tanulták a reggeli rutint, a színeket, az állatokat. Majd vendégeink iskolapólót kaptak, amiben tornázni mentek az elsősökkel és a másodikosokkal Pinke Andrea tanító néni irányításával. Egy hatalmas exatlon pálya várta őket a tornateremben. Egy kis szlovák bemelegítő után a gyerekek birtokba vették a tornatermet, és ügyességüket itt is bebizonyították. Reméljük jól érezték magukat. Sikeres napot zártunk. Az iskolaköteleseket szeretettel várjuk a beiratkozásra.

           


          TOMPA MIHÁLY VERS- ÉS PRÓZAMONDÓ VERSENY– körzeti és járási forduló

          Március 1-jén került sor Marcelházán a szavalóverseny körzeti fordulójára, melyen iskolánkból 14 tanuló vett részt.  Ennek eredménye a következő:

          Aranysáv: Dobosi Laura, Zahorcsek Zoé, Szabó Lilla

          Ezüstsáv: Pinke Kornél, Kecskés Noel, Medovarská Szofia, Szalkay Karolina, Gallai Viktor, Újhelyi Dóra, Nyul Rebeka, Kovács Márk, Uzsák Lara

          Bronzsáv: Berta Dániel, Tóth Viktor

           

          TOMPA MIHÁLY VERS- ÉS PRÓZAMONDÓ VERSENY - ISKOLAI FORDULÓ

          A Tompa Mihály Vers – és Prózamondó Verseny iskolai fordulójára február 16-án került sor. A megmérettetésben 23 tanuló vett részt. Mindenki nagyon szépen felkészült, a zsűrinek igazán színvonalas előadásokban volt része. Az eredmény a következő lett:

          I.kategória vers:

          Aranysáv: Pinke Kornél, Kecskés Noel, Medovarská Szofia

          Ezüstsáv: Kecskés Kristóf, Turán Gábor, Pozsonyi Dorina, Basternák Dóra,

          Csicsó Vivien, Gogola Lilien, Selický Nomród,

          I. kategória próza: Aranysáv: Szalkay Karolina, Dobosi Laura

          II. kategória  vers:

          Aranysáv: Gallai Viktor, Szabó Lilla, Újhelyi Dóra, Nyul Rebeka

          Ezüstsáv: Bartoš Bálint, Lévai Levente

          II.kategória próza: Aranysáv: Kovács Márk, Uzsák Lara, Zahorcsek Zoé

          III.kategória vers: Aranysáv: Berta Dániel

          III.kategória próza: Aranysáv: Tóth Viktor

          Iskolánkat a körzeti szavalóversenyen az aranysávosok képviselik.

           


          SZÜLŐK ÉS PEDAGÓGUSOK JÓTÉKONYSÁGI BÁLJA


          Február 11-én két év után a szülői szövetség újra megrendezte jótékonysági bálját. A bálozókat Gallai Erika, a szövetség helyi szervezetének elnökasszonya üdvözölte. Egyben köszönetet mondott a leköszönő elnöknek, Jakab Ferencnek. A bált az iskola tánccsoportjai nyitották meg. A Napraforgó Néptáncegyüttes nagycsoportosai és a felnőtt csoport tagjai mezőségi táncokat adtak elő, a Tavirózsák társastánccsoport pedig angolkeringőt mutatott be. Ezután közösen a pedagógusokkal moldvai táncok következtek. A szép díszítés, az ízléses teríték és a finom vacsora is emelte az est hangulatát. Örömteli érzés volt a bálozók soraiban látni iskolánk volt diákjait, akik ma már szülőként, vagy reményeink szerint leendő szülőként jöttek el. Köszönet illeti a szervezőket, hogy ismét egy színvonalas rendezvénynek lehettünk részesei.


          SÜSS FEL NAP - Népdalverseny Kisújfalun

          2023. március 10-én  Kisújfalun, a  SÜSS FEL NAP elnevezésű népdaltalálkozón jártunk iskolánkból. Az első osztályból Gallai Cintia, a második osztályból Pinke Kornél, Sajben Flórián, és Turán Gábor vettek részt. A gyerekek nagyon izgatottan várták a versenyt. Először is közös beéneklésre került sor, ahol a Tavaszi szél vizet áraszt c. népdalt énekelték kicsik és nagyok. Utána pedig közösen megtanultunk egy szép népdalt. Szabó Ilona, a találkozó fő szervezője köszöntötte a zsűrit, a megjelent óvodák és iskolák képviselőit.  Kategóriánként gyűjtötték össze a gyerekek által élkészített rajzokat. A rajzokon a gyerekek feltüntették a népdalok címét, melyekkel készültek.  Gallai Cintia: Cifra palota, Kis kece lányom, Pinke Kornél: Kossuth Lajos, Két ablak közé, Sajben Flórián: A kassai szőlőhegyen, Süss fel nap, Turán Gábor : Itt a farsang, Este van már nyolc óra népdalokat énekelte.  Tanulóinkra nagyon büszkék lehetünk, hiszen mind a négyen szépen szerepeltek, népviseletben énekeltek a szakavatott zsűri előtt és a megérdemelt jutalom nem maradhatott el. Az eredményhirdetésnél kiderült, hogy Cintia, Kornél és Gábor arany minősítést kapott, Flórián pedig ezüst minősítéssel tért haza. A kis csapat vidáman töltötte a délelőttöt, ahol kedvesen fogadtak minket. Elhatározták, hogy legközelebb is ellátogatnak ilyen népdaltalálkozókra. Szeretettel gratulálunk!

          Tárnok Katalin

           


          COM-DANCE

          A Regionális Művelődési Központ idén 6. alkalommal hirdette meg a modern táncok versenyét. Iskolánk Tavirózsák társastánc csoportjának mindkét korosztálya benevezett. A rendezvénynek az Egressy Béni Művelődési Központ adott otthont 2023. március 3-án.  A kicsik a Mignonok zenéjére mutattak be egy koreográfiát, a nagyok pedig egy jó hangulatú rock-and-rollt táncoltak. A zsűri a harmadik hellyel jutalmazta a produkciókat.

          Táncosainknak gratulálunk!

          További képek: https://www.roskn.sk/podujatia/6-rocnik-com-dance/

           


          FARSANGI TÁNCHÁZ

                Az idei farsang utolsó péntekén, február 17-én a Napraforgó Néptáncegyüttes által szervezett táncházban szórakozhatott  a néptáncot, népdalt kedvelő közönség, akit a jó zene és a kiváló hangulat vonzott az iskola folyosójára. A talpalávalót a Bellő zenekar húzta. A táncokat Molnár Gábor koreográfus tanította.   Délután öt órától a kicsiké volt a terep. A gyermekekkel képzeletben beutaztuk szinte az egész Kárpát-medencét. Először dunántúli táncokat táncoltunk, majd felcsíki gólyást, végül pedig megérkeztünk Moldvába, és következett a pálmácska, a hojna és a bulgáros.  Később az ifjúság és a felnőttek is bekapcsolódtak. A Felső-Tisza vidékét bejárva szatmári táncokat tanultunk, a lassú és friss csárdás mellett a fiúknak lehetősége volt arra, hogy a verbunkban mutassák meg tudásukat. A felvidéki táncok közül nagyon szeretjük a magyarbődi táncokat. Az együttes énekese, Korpás Réka vezetésével csodálatosan hangzott a karikázó, benne a vidékre oly jellemző terceléssel. Ezután természetesen a lassú és friss csárdás következett. A fél évszázados táncházmozgalom előtt a széki táncrend egy részletével tisztelegtük. A hangulat a tetőre hágott a széki négyessel, majd a lassú és a csárdás következett.  A táncházat közös énekléssel, majd ráadásként magyarbődi táncokkal zártuk. Jó érzéssel töltött el bennünket, hogy a perbeteiek mellett egy egész busznyi kürti kisiskolás érkezett, velünk voltak a szentpéteri Gyöngyösbokréta és a búcsi Kerekfüzes Táncműhely táncosai is. Szeretettel várunk mindenkit a következő rendezvényünkre, amely a májusi népművészeti fesztivál lesz, természetesen táncházzal.

           

           


          KOMÁROMI PEDAGÓGIAI NAPOK

                   A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Területi Választmánya február 13. és 17. Között rendezte meg a Komáromi Pedagógiai Napokat immár 27. alkalommal. A rendezvénysorozat a „Nyitott szemmel“ mottót viselte. Számos olyan foglalkozás közül válogathattak az érdeklődők, amelyek az élményalapú oktatásra, a digitális és  szövegértési készségek fejlesztésére, innovatív oktatási módszerekre, a sajátos nevelési igényű gyermekek oktatási  problémáira irányították a figyelmet. Iskolánk pedagógusai is részt vettek néhány foglalkozáson, gazdagítva ezzel nem csupán a saját, hanem az egész tantestület tudását is. Az utolsó napon az intézményvezetők szakmai fórumára került sor, amelyen számos észrevétel hangzott el a pedagógiai-pszichológiai tanácsadók átalakulása, valamint az új közoktatási reform kapcsán.

           


          TÖRTÉNELEM OLIMPIA

                2023. február 8-án került sor a történelem olimpia járási fordulójára Ógyallán. Két év után most újra jelenléti formában rendezték meg a versenyt a 6-9. évfolyam számára. A jelentkezők létszáma alapján a történelem egyre népszerűbb tantárgy a gyermekek körében. Összesen 60 tanuló jutott a járási fordulóba. A verseny 15 éves története során még soha nem volt ennyi résztvevő. Iskolánkat idén a hetedik osztályos Erdélyi Eszter képviselte. Az évfolyam tananyagának részletes ismeretén kívül a technika és az írás történetével kellett behatóbban foglalkozniuk a versenyzőknek.  A harmadik témakör a regionális történelem volt. Eszter szoros versenyben a harmadik helyen végzett. Szeretettel gratulálunk!

           


          SZÉP MAGYAR BESZÉD

          A Szép Magyar Beszéd kiejtési verseny járási fordulóját a komáromi Jókai Mór Alapiskolában bonyolították le február 7-én.  Mi is beneveztünk a versenyre Pinke Zsófia, 7. osztályos tanulóval.  A verseny 2 kategóriában zajlott. Mi a felsősök között versenyeztünk. A tanulóknak két szöveget (egy hozott és egy kötelező) kellett helyesen, hangsúlyosan felolvasni. A harmadik körben pedig egy megadott témára kellett önálló alkotást (fogalmazást) írni, amelyet fejből elő kellett adniuk. Nagyon sűrű volt a mezőny, sok tehetséges gyerek jutott a járási fordulóba. Zsófi eredményesen szerepelt! Gratulálunk neki!

           

           

           

           


           

           


          KARNEVÁL

                 Három év kihagyás után a diákok már izgatottan várták a farsangi időszak legérdekesebb eseményét, a jelmezbált. Az iskolában már reggeltől vidám hangulat uralkodott. Nagy volt a nyüzsgés, mindenki készülődött, hogy a zsűri előtt bemutathassa egyedi jelmezét. Bizony, a zsűrinek nehéz is volt a feladata! Hosszas tanakodás után született meg a végeredmény. Amíg a végső sorrend kialakult, a diákok játékkal múlatták az időt. A szórakozás mellé finom fánkot is kaptak. A jelmezbál záró eseménye a tombolahúzás volt, melyre az ajándékokat a szülői szövetség és a község biztosította. Az ő jóvoltukból a nyertesek is értékes díjakat kaptak. Ez a jelmezbál is jó móka volt. Reméljük, hogy egy év múlva újabb kreatív ötletekkel nyűgözik le a zsűrit és a közönséget a diákok.

          Csoportos jelmezek: 1. hely: Négylábú robot (Kecskés Kristóf, Kecskés Ferenc Noel, 2.o.), 2. hely: Minecraft (Šajben Balázs, 5.o, Šajben Flórián, 2.o.), 3. hely: Lakatos család (7.o.), 4. hely: Zebrák (8.o.), 5. hely: 2 lány az Adams Family-ből (Molnár Anita Lilla, Fazekas Alexa, 7.o.)

          Egyéni jelmezek – új ötletek: 1. hely: Babszem Jankó (Pinke Kornél, 2.o.), 2. hely: Tudás fája (Sipka Máté, 5.o.), 3. hely: Erőember (Kovács Márk, 4.o.), 4. hely: Cukorka (Szabó Lilla, 5.o.), 5. hely: Mexikói taco árus (Kovačič Tímea, 5.o.), 6. hely: Ólomkatona (Veszprémi Péter, 3.o.), 7. hely: Demóna (nagy Lara, 4.o.), 8. hely: Hawai lány (Uzsák Lara, 4.o.)

          Egyéni jelmezek – igényes kivitelezés: 1. hely: Kínai sárkány (Dobosi Laura, 3.o.), 2. hely: Nasigép (Nyul Rebeka, 6.o.), 3. hely: Mogyi napraforgómag (Zahorcsek Zoé, 4.o.), 4. hely: Körhinta (Žitva Angelika, 6.o.), 5. hely: Pokémon (Pál Szilveszter, 4.o.), 6. hely: Múmia (Hegedűš Zsombor, 5.o.), 7. hely: Virágszál (Pozsonyi Dorina, 2.o.), 8. hely: Gáztűzhely (Horváth Zsolt, 4.o.), 9. hely: Tomi mosógép (Kecskés Tamás, 5.o.), 10. hely: Angyalka (Gallai Cynthia, 1.o.)

           


           

           


          A HOLOKAUSZT EMLÉKNAPJA - KRÓKUSZ PROJEKT

           

          A Krókusz Projektet 2005-ben indította el az írországi Holokauszt Oktatási Alapítvány (HETI), amelybe idén a mi iskolánk is bekapcsolódott. A projekt célja, hogy a holokauszt emléknapján, január 27-én,  emlékezzünk arra a mintegy másfél millió gyermekre, aki az üldöztetések áldozatává vált. A hetedik osztályosok az ősz folyamán elültették a krókusz, vagyis a sáfrány hagymáit, amelyek lassan kibújtak és reméljük, hamarosan kinyílnak majd a sárga virágok. A virágok színe a Dávid-csillagot szimbolizálja és figyelmeztet az előítéletek, a gyűlölet, a kirekesztés és a faji, ill. vallási megkülönböztetés veszélyeire. A holokausztról és a zsidóság sorsáról Tóth Péter tanító bácsi beszélt a felső tagozatosoknak. A hetedik osztályosok Radnóti Miklós költeményeivel emlékeztek.

           


          A MAGYAR KULTÚRA NAPJA

          Kétszáz évvel ezelőtt, 1823. január 22-én fejezte be Kölcsey Ferenc a Himnusz szövegét, amely csak 1828-ban került a nyilvánosság elé az Auróra című folyóiratban. Az 1830-as években vált népszerűvé és nemzeti identitásunk jelképévé vált. A megzenésítésére kiírt pályázatot Erkel Ferenc nyerte meg 1844-ben. Nemzeti imádságunk hivatalosan 1990-ben került a nemzeti jelképek közé.

           

           

           

           

           

           

           

           


          200 ÉVVEL EZELŐTT SZÜLETETT MADÁCH IMRE

          1823. január 20-án Alsósztregován látta meg a napvilágot Petőfi kortársa, a magyar irodalom és egyben drámaköltészet kiemelkedő alakja. Életének nagy részét szülőfalujában töltötte. Legjelentősebb műve A ember tragédiája, amelyben az emberiség nagy problémáit öleli fel, köztük azt boncolgatja, mi az emberi lét értelme és célja. A kérdésre az Úr ad választ, amely egyben a tragédia végszava is:  „Mondottam ember: küzdj’ és bízva bízzál!”

           

            


          ANGOL OLIMPIA

             2023. január 19-én két év után újra jelenléti formában rendezték meg az angol olimpia járási fordulóját Gútán a Corvin Mátyás Magyar Tannyelvű Alapiskolában. Iskolánkat két tanuló képviselte. Az 1A kategóriában Tabi Beatrix (7.o.) szép teljesítményt nyújtott, az 1B kategóriában Kálazi Binaka (9.o.) aki eredményes versenyzőként a 13. helyen végzett. A résztvevőknek a hallgatás és az értő olvasás mellett számot kellett adniuk nyelvtani és szókincsbeli tudásukról, valamint a szóbeli folyamán történetet és párbeszédet kellett alkotniuk. Tanulóinknak gratulálunk!

           


          BENYOVSZKY MÓRIC – író, utazó, felfedező, szabadsághős

             Iskolánk a Rákóczi Szövetség alapszervezetével karöltve 2021-ben csatlakozott a Benyovszky Emlékévhez. A programokat a Covid miatt nem tudtuk a terv szerinti időbeosztásban megrendezni, ezért igazából 2022 decemberében fejeződtek be kézműves foglalkozásokkal. 

                Bizonyára emlékeztek még a Benyovszky-táborokra, játékos foglalkozásokra, vetélkedőre, az előadásokra, kirándulásokra, és a nagy utazó hajója is hosszú ideig díszítette az iskola folyosóját.

               A hagyományos pályázatunk is rendhagyó módon valósult meg Benyovszky Móric – író, utazó, felfedező, szabadsághős címmel. Mivel a résztvevő iskolákat nem hívhattuk meg, a pályázati munkákat mindenki otthon készítette el és küldte el. A  perbetei diákok számítógépes prezentációban mutatták be a négy földrész utazójának életét, akit a magyar, a szlovák és a lengyel nemzeti is magáénak vall. A szentpéteri csapat hagyományosan egy szép plakátot készített és ennek segítségével beszéltek a gróf életének fontos fordulópontjairól. A szombathelyi gyerekek a képzőművészet eszközeihez nyúltak, így hősünk rajzokon kelt életre. A perbetei harmadikosok Benyovszky Madagaszkárra való megérkezését dramatizálták, közben a sziget élővilágáról meséltek.

          Az alábbiakban összefoglaltuk a bemutatókat, fotókat egy kis könyvecskébe. Lapozzátok szeretettel!

           

           A rendezvényt a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósítottuk meg.

           


          KARÁCSONYI DÍSZÍTÉS 

           


          KARÁCSONYI ÜNNEPSÉG 

           


           

           


          KARÁCSONYI VÁSÁR 

          Holnap (december 22-én) az iskolában megvásárolhatók a karácsonyi ajándéktárgyak.

           


          MEGJELENT ISKOLAÚJSÁGUNK KARÁCSONYI SZÁMA - LAPOZZ BELE!

           


          NAPRAFORGÓ KARÁCSONY

           


          ÓVODÁSOK AZ ISKOLÁBAN

              December 15-én meglátogattak minket a Napraforgó óvoda kis nebulói. A negyedikesek fogadták őket egy közös játékra. Az iskola könyvtárában folyt a foglalkozás. Miután mindenki bemutatkozott, egy varázszsák került elő, amiben kis játékok, állatfigurák bújtak meg. Ezeket kellett megnevezni, a nagyobbak pedig egybecsengő szavakat, vagyis rímeket kerestek a megnevezett dolgoknak. Majd kinyílt egy nagy régi bőrönd, ami tele volt hangszerekkel, és mivel a télben vagyunk és a karácsonyt várjuk nagyon, Weöres Sándor Száncsengő című versével foglalkoztunk, csörgőkkel, ritmusbotokkal kísértük, majd zongorakísérettel el is énekeltük együtt. Egy kicsit lovacskáztunk is, hogy mozgásigényünket kielégítsük. Ezután kézműveskedtünk. Minden óvodásnak jutott egy negyedikes segítő.  Felsorolva, milyen állatok élnek az erőben, állatbábokat készítettünk papírzacskóból. A közös munkát teázással zártuk. Tartalmas délelőtt volt. Nagyon jól éreztük magunkat.

           


          MESEFESZTIVÁL - SZENTPÉTER

          A Tündérvirágok színjátszócsoport meghívást kapott december 2-ra, a már hagyományosan megszervezett Mesefesztiválra Szentpéterre, amelyre a tavalyi iskolaévben elkészült A Pál utcai fiúk című zenés darabot vittük. A szereplők közt voltak elballagott diákjaink is, akik nagy része vállalta  a fellépést.  Az idei tanévben pedig új tagokkal is bővült a csapat. Az ősz óta szervezett  péntek délutáni és esetenként szombat délelőtti próbák jó hangulatban teltek. December 2-án reggel főpróbát tartottunk, majd felpakoltuk a díszletet az autóra, beültünk a buszokba és a 30 szereplő 4 pedagógussal izgatottan indult útnak. Amikor odaértünk, következett a kipakolás, a színpad elrendezése, egy rövid térpróba, kipróbáltuk a hangosítást, a szereplők jelmezbe bújtak és indulhatott az előadás. Tündérvirágaink nagyon szépen szerepeltek, fergeteges hangulatot varázsoltak a szentpéteri kultúrházba. A közönség nagy tapssal jutalmazta őket. Sok dicséretet kaptunk, Bukovszki János igazgató bácsi megköszönte a színvonalas előadást és még ajándékkal is megjutalmazta a színjátszókat. Ezután megtekintettük a szentpéteri iskolások Melyiket a kilenc közül? című meséjét, amelyet  az 1-3 osztályos tanulók nagyon szépen adtak elő, csodálatosan énekelve közben. De a nagy jókedv közepette nem ért véget a színjátszók feladata. Újból felpakolás és Perbetén lepakolás várt rájuk, mert a díszletet haza is kellett hozni. Sikerélménnyel gazdagodva szerencsésen hazaértünk. Nagyon jól éreztük magunkat.


          VIRÁGKÖTŐK VERSENYE

               A Kiskertészek Járási Szervezete virágkötészeti versenyt rendezett Ógyallán. A versenyre 2022. december 13-án került az ógyallai kultúrházban. Témája adventi koszorú vagy karácsonyi asztali dísz elkészítése volt. A tanulók szabadon választhattak technikát, és különféle anyagokkal dolgozhattak. Az asztali dísz elkészítésére egy órát kaptak. Az elkészített alkotásokat a zsűri értékelte, figyelembe véve a munka kivitelezését, igényességét és ötletességét. 

               Iskolánkat két tanuló képviselte: Koráb Szilvia a 9. és Čacho Nikolas a 8. osztályból. Mindketten szépen szerepeltek, Nikolas az 5. helyezett lett. Minden versenyző szép ajándékot kapott. Gratulálunk!

           

            

           

           


          SZÍNHÁZLÁTOGATÁS - Budapest, Pál utcai fiúk

          A Tündérvirágok színjátszókör tagjai és vezetői, valamint támogatóik, akik segítették a színjátszókör munkáját, részt vettek az eredeti A Pál utcai fiúk előadáson a Vígszínházban Budapesten. December 2-án délután 3 órakor indult az autóbusz. Az előadás este 7 órakor kezdődött. Budapestre érve megrohamoztuk a McDonalds – ot, majd jóllakottan indultunk a színházba. A Vígszínház épülete kívülről és belülről is gyönyörű. Ez az a színház, ahol Perbete szülötte, a perbetei mesék, A csodálatos nagykendő  írója, Pándy Lajos elismert színész volt. Meg is találtuk a fényképét a falon. A ruhatárban leadtuk a kabátjainkat és megkerestük a helyünket. Aki nem látott jól az előtte ülőtől, annak magasító párnát kértünk, hogy az előadás mindenki számára élvezhető legyen. Elsötétült a nézőtér, felgördült a függöny, és elénk tárult egy varázslatos világ. A színház világa, ahol a számunkra ismert, általunk is játszott történetet élőben, közelről is megnézhettük, átélhettük. A színdarab egy szünettel, két felvonásban körülbelül 10 óráig tartott. Voltak benne  általunk nem játszott, ismeretlen részek is. Rengeteg energia, lendület, meglepő és humoros jelenet, nagyszerű dalok töltötték be a teret. A színészeket  állva tapsoltuk vissza és a finálét velük énekeltük.  Maradandó élményben volt részünk.

           


          ERASMUS + online találkozó

           December 7-én megvalósult az Erasmus+  pályázatunk újabb  aktivitása. Mindhárom iskola diákjai november folyamán áttanulmányozták az iskolabemutó kisfilmeket, valamint a hagyományokról szóló prezentációkat. Litván kolléganőnk, Diana Kotrimiene tanító néni egy mentimeter nevű applikációt használva készített feladatokat, amelyek a három ország kultúrája, hagyományai, szokásai közötti hasonlóságok és könünbözőségek kereséséra összpontosítottak. Mi egy 20 kérdésből álló kvízt készítettünk a kahoot alkalmazás segítségével. Feleletválasztós és igaz-hamis lehetőségeket felkínáló feladatsort kellett megoldani a gyerekeknek. Az eredmények azt mutatták, hogy a résztvevők sok érdekes dolgot megjegyeztek, emellett jól is szórakoztak, mivel a kérdéseket igyekeztünk játékos formába önteni. Az elkészített anyagokat a Google Classroom felületre tettük fel.

           


          MOK - RÖPLABDA DIÁKBAJNOKSÁG

                  Iskolánkból két csapattal neveztünk az idei röplabda diákbajnokságba. Az első fordulót mi rendeztük meg. A perbeteieken kívül a Munka Utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola röplabdásai vettek részt a megmérettetésen. A következő eredmények születtek: 1. Munka Utcai MTA csapata, 2. Perbetei MTA csapata, 3. Munka Utcai MTA csapata, 4. Perbetei MTA csapata. Gratulálunk és várjuk a tavaszi fordulót!

           

           


          MEGÉRKEZETT A MIKULÁS 

          December 6-án iskolánkba megérkezett a Mikulás. Bizonyára hosszú utat kellett megtennie a sok csomaggal, de kísérete, a manók, ördögfiókák, angyalok és Rudolf, a rénszarvas sokat segített neki. Minden osztályba betért és a szép versek, dalok jutalma a gyümölccsel, édességgel teli csomag volt. A Mikulásnak titkos szövetségesre is szüksége volt, mégpedig a szülőkre. Köszönjük Kedves Mikulás. Várunk jövőre is! Már csak 365-öt kell aludni.

           

           

           

           

           

           


          TÖRTÉNELMI JÁTSZÓHÁZ PETŐFI JEGYÉBEN

          A Rákóczi-nap keretén belül az iskola tanulói számára történelmi játszóházat szerveztünk. Az elsősök meghallgatták, majd különleges technikával festették meg Anyám tyúkját, a másodikosok és a negyedikesek felidézték a reformkori viseletet és bemutattatták, milyen ügyesek a magyar huszárok, a harmadikosok megtanulták szavalni és énekeli a Befordultam a konyhába c. verset és illusztráció is készítettek hozzák, az ötödikesek a kokárda történetét kutatták és készítettek egy különlegeset, mégpedig csokiból, a hatodikosok feltételezték, hogy Petőfi is szerette az édességet és finom mézes nyalókát készítettek – a csomagoláson a költő arcképével. A nyolcadikosok Petőfi - verseket szavaltak, amelyről filmfelvételt készítettek. A program összeállításába, megszervezésébe, a kézműves foglalkozások lebonyolításába a Rákóczi Szövetség tagjain kívül bekapcsolódtak a helyi alapiskola vezetése, pedagógusai, alkalmazottai és alapiskola egykori tanulói. Ezen a napon Dudáš Bianka, a Gútai Magán Szakközépiskola tanulója jött el az elsősökhöz az Együtt a múltban, közösen a jövőért! Mottó jegyében.

           

           SZOBORSORSAINK

          A Rákóczi-nap vendége volt Orosz Örs, a Sine Metu Polgári Társulás elnöke. A pályamunkák bemutatása után nemrégiben megjelent könyvét mutatta be, amely tíz év kutatómunkájának gyümölcse. A felvidék elfeledett, eltűnt köztéri szobrainak felkutatását foglalta össze egy szép kivitelezésű, gazdag képanyaggal ellátott, tartalmas könyvbe, amelynek címe Szoborsorsaink. Az előadó felhívta a gyerekek figyelmét a múlt tiszteletére, ami a jövő alapja, valamint az értékmentő munka fontosságára. A felkészítő pedagógusoknak  ezt a könyvet ajándékoztuk.  

           

           

           

           


          RÁKÓCZI-NAP – PETŐFI 200

              November 29-én, két év kényszerű kihagyás után iskolánk  a Rákóczi Szövetség Perbetei Alapszervezetével karöltve újra megszervezte a hagyományos Rákóczi-napot. 

          A Petőfi-emlékév jegyében a „Petőfi Sándor, a lánglelkű költő”  témát választottuk. A meghirdetett pályázatra 7 tanintézmény 9 csapata jelentkezett, összesen 42 diák:  Csongrády Lajos Magyar Tannyelvű Alapiskola Szőgyén, Katona Mihály Magyar Tannyelvű Alapiskola Búcs, Endrődy János Magyar Tannyelvű Alapiskola Muzsla, Magyar Tannyelvű Alapiskola Dunamocs, Szent Margit Katolikus Általános Iskola és Gimnázium Tatabánya, Döbrentei Gábor Evangélikus Általános Iskola és Óvoda, Magyar Tannyelvű Alapiskola Perbete. 

          A bemutatott munkákat Orosz Örs, a Sine Metu Polgári Társulás elnöke és Belán Ernő - a község krónikása értékelte. A perbetei 9.osztályosok csapata, a muzslai, dunamocsi és a búcsi tanulók számítógépes prezentációban mutatták be a reformkort, Petőfi életét, ill. életének egyes szakaszait. A bobai iskolások egy kisfilmet készítettek. A tatabányai gyerekek személyesen nem vettek rész, de bemutatójukról videofelvételt küldtek. Petőfi életútját versekkel, zenei betéttel és képekkel illusztrálták. Három csapat az irodalmi színpad, ill. a dráma műfaját választotta. A perbetei negyedikesek Petőfi életútjának bemutatását egy rövid történet lejátszásával színesítették, a hetedikesek szerelmi költészetével foglalkoztak, a szőgyéni diákok pedig egy kis humort is becsempésztek a költőről szóló jelenetbe. A diákok és a felkészítő pedagógusok elismerő oklevelet kaptak és könyvjutalomban részesültek.

          https://felvidek.ma/2022/12/rakoczi-nap-perbeten-a-petofi-emlekev-jegyeben/

           

           


          RENDHAGYÓ BIOLÓGIAÓRA ÓVODÁSOKNAK 

             Iskolánk beiratkozási programja keretén belül november 11-én rendhagyó biológiaórára hívtuk a Nyitnikék Óvoda gyermekeit. Az óvodások Porubský Nikolett igazgatónő és Balla Piroska óvónő kíséretében érkeztek. A héten az  egészséggel és az emberi testtel foglalkoztak a gyerekek, így mi is ezt a témát készítettük elő. Béres György tanító bácsi a könyvtárba és a mellette lévő multifunkciós terembe invitálta a kis vendégeket. Játokos foglalkozások segítségével ismerkedtek az emberi test részeivel, előkerült Samu, a csontváz, szétszedhető modell mutatta be a belső szerveket. Végül a vitrinekben kiállított állatokat is megnézhették a gyermekek, sőt a földgömbön is megkerestük, vajon hol is lakunk. Külön élmény volt meglátogatni az idősebb testvéreket az osztályokban. Az óvodások az iskola logójával ellátott kis érmét vihettek haza emlékül. Várjuk őket legközelebb is újabb érdekes foglalkozással.

           


          VI. SZŐGYÉNI REGIONÁLIS MATEMATIKAVERSENY

          2022. november 9-én került sor Szőgyénben a 6. alkalommal megrendezett „Kisiskolák regionális matematikaversenyére”, ahol tizenegy iskola negyvenegy diákja mérte össze matematikatudását az 5. és a 7. évfolyamból. A húsz feladat megoldására egy óra állt a versenyzők rendelkezésére. A hetedikesek versenyében Madarász Ferenc a 2., Erdélyi Eszter a 3. és Tabi Beatrix a 13. helyen végzett. A versenyzők a kiértékelés szünetében meghallgathatták Bokor Klára újságíró, világutazó tibeti élménybeszámolóját, mellyel Kőrösi Csoma Sándor nyomába eredtek. Tanulóinknak gratulálunk és további sok sikert kívánunk!

           

           


          ZSAPKA ATTILA KONCERTJE

          Csiribik - Zsapka Attila és zenekara ad koncertet gyerekeknek Komáromban -  ATEMPO.sk | zenei-kulturális portálNovember 9-én az alsó tagozatosok részt vettek a komáromi  Egressy Béni Művelődési Központban Zsapka Attila és együttesének  Csiribik c. koncertjén. Érkezésünkkor sok hangszert láttunk a színpadon. Hamarosan egy öttagú zenekar érkezett a színre, akik megzenésített verseket adtak elő. Gyerek és felnőtt együtt énekelt velük. A koncert fergetegesre sikerült, fantasztikus hangulatot varázsoltak a közönség körébe.vember 9-én az alsó tagozatosok részt vettek a komáromi  Egressy Béni Művelődési Központban Zsapka Attila és együttesének  Csiribik c. koncertjén. Érkezésünkkor sok hangszert láttunk a színpadon. Hamarosan egy öttagú zenekar érkezett a színre, akik megzenésített verseket adtak elő. Gyerek és felnőtt együtt énekelt velük. A koncert fergetegesre sikerült, fantasztikus hangulatot varázsoltak a közönség körébe.

           


          PÁLYAVÁLASZTÁSI HÉT

                 Iskolánk idén is megtartotta a pályaválasztási hetet a  9. osztályos tanulók számára, amelyre október 25. -27. került sor.  A három nap folyamán járásunk 10 középiskolája mutatkozhatott be és adhatott egy kis ízelítőt a továbbtanulás lehetőségeiről. A tanulók nagy érdeklődéssel hallgatták és figyelték az előadó tanárokat. Reméljük, a tanulók jól döntenek a továbbtanulást illetően, és sok sikert kívánunk a felvételi vizsgákhoz!

           

           

           

           


          ISKOLAI KÖNYVTÁRAK VILÁGNAPJA

          International Association of School Librarianship - International School  Library Month     Minden évben október utolsó hétfője az iskolai könyvtárak világnapja. Az őszi szünet miatt idén ez október 24-re esett. Iskolánk már több alkalommal is érdekes rendezvényekkel kapcsolódott be, hogy ezzel is népszerűsítse az olvasást, a könyveket és a könyvtárat, mint az információk őrzésének és forrásának fontos helyszínét.

             Az osztályokat Jakab Katalin tanító néni fogadta a Pándy Lajos Könyvtárban, ahol megismerkedtek a könyvtár és a könyvek rendjével, rejtvényeket, tájékozódási feladatokat oldottak meg a könyvekkel kapcsolatban. Ezután az osztályok különböző módon, más-más területet feldolgozva járták körbe a „Szeretem az iskolai könyvtárat“ elnevezésű témakört, amelyet a Szlovák Pedagógiai Könyvtár fogalmazott meg a 2022-es évre. 

           

           


          Mesedélelőtt

          Az első osztályosok mesedélelőttöt tartottak. Népszerű mesék szereplőivel és jellegzetes tárgyaival foglalkoztak játékos módon, az élménypedagógia módszereit felhasználva – képek párosítása, puzzle kirakása, rajz, színezés. Meghallgatták A kiskondás c. magyar népmesét és megnézték a Hamupipőke című Grimm-mesét. Megkóstolták a hamuban sült pogácsát és kipróbálták, milyen gyorsan megy a lencseválogatás.

           

           


           Dínó-park

              A második osztály megtelt dínókkal kis játékfigurák, könyvek, lexikonok, kifestők formájában, sőt az újrahasznosítás jegyében egy tojástartóból készített dinoszaurusz is megjelent az iskola folyosóján. A gyerekek közben a témával kapcsolatos rövid szövegeket, ismertetéseket olvastak, dínós társasjátékot játszottak, puzzle-t és pexeso-t készítettek.

           

           


          Mátyás, az igazságos

               A harmadik osztályosok a Mátyás király és az igazmondó juhász c. népmesét dolgozták fel szerepjáték formájában, a könyvtárban Mátyás királlyal kapcsolatos meséket kerestek, foglalkoztak a mesterségekkel, cégért festettek, valamint egész alkos rajzokat készítettek a mese főszereplőiről.

           

           

           

           

           

           


          Perbetei mesék

              A negyedikesek a Pándy-emlékév köré építették fel a délelőtti tevékenységeket és felhasználták a STEAM (science-technology-engineering-art-maths) módszer által adott lehetőségeket. Ez a módszer a természettudományos ismereteket és a kreatív technológiákat köti össze a művészetekkel. A gyerekek két mesét dolgoztak fel: A csodálatos cirkuszelőadás, A kis királynő és a szegény ember. Olyan tevékenységek váltották egymást, mint a dramatizáció, kvíz, gondolati ábra a méhekről, méhecskék készítése papírból. A tanító néni jóvoltából a gyerekek megkóstolták a finom mézes teát, aminek mennyiségét le is mérték literben és deciliterben. Az osztály vendége volt egykori diákunk, Lacza Anikó.

           


          Legkedvesebb könyvem                                                                         

             Az ötödikesek olvasásélményeikről számoltak be, ismertették legkedvesebb könyveiket, illusztrációt készítettek és végül mindezt összefűzték. Az olvasás során fontos, hogy megjelöljük, éppen hol tartunk. Ehhez pedig nélkülözhetetlen a könyvjelző. A gyerekek ügyes keze alól ötletesen hajtogatott könyvjelzők kerültek ki, amiket haza is vihettek.

           

           

           

           

           

           


           A mi könyvtárunk

              A hatodik osztályosok egy nagy plakáton mutatták be, milyen könyvek lennének az osztálykönyvtárban. Van, aki a regényeket kedveli, de sokan olvasnak képregényeket is. A könyvekről illusztrációk, fotók készültek rövid ismertetéssel és ajánlással.

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Irodalom és művészet

              A hetedik osztályosok már komolyabb témával foglalkoztak. A könyvtári feladatok a versekere, irodalmi stíluseszközök keresésére, felismerésére irányultak. A hetedik évfolyam központi tananyaga irodalomból és történelemből is a középkor. Az osztályban hangulatos gyertyafény mellett felhangoztak a csodálatos gregorián énekek, majd foglalkoztak a középkori oklevelekkel, a magyar nyelvemlékekkel, azok eredeti olvasatának megfejtésével, az iniciálé és a miniatúra készítésével.

           

           

           

           

           

           

           

           


          Hagyományos és modern technológiák

             A nyolcadik évfolyam a régi és az új tanulási, olvasási és prezentációs technikákkal foglalkozott. Ők is Pándy Lajos perbetei meséit vették alapul. Elolvasták a meséket, kikeresték az egyes történetek szereplőit, a történet fő eseményeit, majd mindebből pexeso-t készítettek. Az Erasmus+ első találkozóján Litvániában megismerkedtünk különféle digitális technológiával, amelyet a tanulási folyamatban, az ismeretek bemutatása, átadása során hasznosíthatunk. Ezek közül az avatar- készítést és annak megszólaltatását próbálták ki a gyerekek. Így mondták el, miért fontos számukra az olvasás és melyek a kedvenc olvasmányaik.

           

           


          TOP 10

               A kilencedikesek faliújságot készítettek a legnépszerűbb kortárs és klasszikus ifjúsági regényről, majd röviden bemutatták az egyes regényeket. Kérdőívet készítettek az olvasási szokásokról, amelyet az iskola tanulói ki is töltöttek. Ezt követően a kilencedikesek a kérdőíveket összegezték, kiértékelték.

           

           

           

           

           

           


          NAPKÖZISEK A KÖNYVTÁRBAN

          A könyvtári nap délutánján napköziseink egy csoportja Kecskés Anita tanító néni vezetésével ellátogatott a szeptemberben megnyílt községi könyvtárba. A gyerekeket Jakab Ferenc, a Pándy Lajos Művelődési Ház és egyben a könyvtár vezetője fogadta. Elmondta, hogy a régiek mellett sok-sok új könyv, köztük gyermekirodalom is az olvasók rendelkezésére áll. A napközisek megismerkedtek a könyvtár elrendezésével, belelapoztak a számukra érdekes könyvekben. Közülük többen már nem csupán az iskolai, hanem a községi könyvtárat is látogatják.

           

           


          ERASMUS + 

          Litvánia

           

          1. nap

          2022. október 15-én kora reggel a 8 tanulóból és két pedagógusból álló perbetei csapat útnak indult Litvánia felé, hogy találkozzon a litván és az olasz gyerekekkel. Az autóbuszunk kevéssel 8 óra előtt érkezett meg a bécsi repülőtérre. A gép 9.25-kor indult Rigába. Egy óra negyvenöt percnyi repülés után érkeztünk meg Lettország fővárosába. Innen autóbusszal utaztunk tovább Litvániába, Siauliai városába. Délután fel négykor értük el uticélunkat. A családok a gyerekeket már türelmetlenül várták. A mi részünkről sem volt kisebb az izgalom. A vendéglátók már az első estén is programokkal készültek: városnézés, kézműveskedés, vacsora, sportolás. Kíváncsian néztünk az elkövetkező napok elébe. 

           

           

           2. nap

          Vasárnap reggel az iskola előtt találkoztunk az olasz gyerekekkel és kísérő pedagógusokkal. Mivel a projekt a tradíciók témakörét járja körbe, egy birtokra látogattunk el, amely a 19. században épült ki. Az egykori tulajdonos háza múzeum, a korabeli jómódú nemesi család életmódját mutatja be és a kor technikai vívmányait is felsorakoztatja. A hatalmas kertben még nyíltak az őszi virágok, köztük az ókor mitológiai alakjai, mesealakok, festmények jelentek meg, mintegy szabadtéri kiállítást alkotva. Az egykor termények raktározására szolgáló pincében a középkori kínzóeszközöket állították ki. A kocsiszínben díszes hintók és régi autók foglaltak helyet. A birtok megtekintése után a bátrabbak a lovaglást is kipróbálhatták. Az esti szórakozás bowlingozás volt. 

           

           

           

          3. nap

          A gyerekek vendéglátóikkal együtt érkeztek az iskolába rendes iskolaidőben. Csengetéskor ők is bementek az osztàlyba, bemutatkoztak az alsó tagozatosoknak, képzőművészeti órán vettek részt, majd egy matematikaórába kapcsolódtunk be, melyen a litván gyerekek mellett  kipróbálhatták  az IMO kockákat, ezt követően  a helyi nyolcadikosok bemutatták nekik az iskolát. A gyerekek és pedagógusok csodálatos koncerttel várták a vendégeket  az iskola aulájában. Ebéd után az igazgatónő köszöntötte a partneriskolák képviselőit. Ezután az Action bound applikációt használva kis csoportokat alkotva indultak "kincskeresésre". Eljutottak a város nevezetes pontjaira. Sok-sok kilométerrel a lábunkban jól esett az esti pihenés. 

           

           4. nap

          A kedd reggeli foglalkozáson a természetvédelem volt a téma. Az óra az ún. STEAM módszer alkalmazása  zajlott, amely a  Science-Technology-Engineering-Art-Mathematics rövidítése. Egy olyan módszer,  amely ötvözi a természettudomànyokat, a technika, a művészet és a matematika tantárgyakat. Egy inspiráló személyiséget kellett összekötni a természetvédelemmel, újrahasznosított alapra lerajzolni, majd angolul röviden prezentálni. A következő órában a hazai nyolcadikosok egy  jó hangulatú zenés tornát szerveztek számunkra, majd  röplabdamérkőzéssel zárult a foglalkozás. A folytatásban a Viliniusi Egyetem STEaM központjában mikroszkópokkal dolgoztunk. A gyerekek preparátumot készítettek,  megismerkedtek a hagyományos és a digitális mikroszkóppal. A kinagyított mintákat lefényképezték. A fotókból az iPod-on lévő applikáció segítségével fotokollázst készítettek. Délután a Balti Kulturális Központba látogattunk el, amely interaktív módon mutatja be  Litvánia történetét.  A tartalmas nap végén jól esett a pizza a Csili pizza nevű étteremben. 

            

          5. nap

          A szerdai nap a prezentációk és a zene napja volt. A reggeli etika órán a hazai nyolcadikosok Litvániát mutatták be, majd a hetvenes-nyolcvanas évek híres pop és rockegyütteseiről láttunk bemutatót. Ezután a gyerekek csoportokban dolgoztak, egy általuk kedvelt együttesről készítettek beszámolót, amit be is mutattak angol nyelven. Ezt követően az  aulában megnéztük az iskolákról készült kisfilmeket. Igazán  ötletes és kreatív munkák jelentek meg a vetítővásznon. A délelőtt különlegessége egy rendhagyó zeneóra volt. Ennek keretében a gyerekek az iPod-on lévő applikáció segítségével hangszereket próbálhattak ki, majd zenét szereztek. A legjobb dallam a projekt himnusza lesz. Délután került sor az elmúlt hetek munkáját összegző prezentációk bemutatására. A gyerekek négy témakört dolgoztak fel: népmesék, ünnepek, a hagyományos életmód és a népviselet. Szép, tartalmas munkák születtek. Megmutatták kultúráink és hagyományaink közti különbségeket és hasonlóságokat. A kora délután és az este a vendéglátó családokkal zajlott. Bowling, korcsolya, városnézés vagy pihenés volt a program. Többen a közeli Keresztek hegyét látogatták meg, amely évszázadok óta a litvánok nemzeti szimbóluma.

          https://hu.wikipedia.org/wiki/Keresztek_hegye 

           

          6. nap

          A gyerekek véleménye szerint a ma délelőtti óra volt a legjobb nemcsak a héten, hanem az egész évben. Ellátogattunk ugyanis a Ruta csokoládégyárba, amely 1913 óta működik. Megismerkedtünk  a csokoládé történetével, a csokoládé fogyasztás kultúrájával, a gyártáshoz szükséges eszközökkel, a férfiak csészéjének különlegességével, a bajuszfelfogóval. Ezután kötényeket és sapkákat kaptunk és megkezdtük mi is a csokikészítést. Csodálatos ízű és díszítésű csokoládék kerültek ki a kezünk alól. Aki útközben nem fogyasztotta el,  azét otthon a család is megkóstolhatja. Ebéd után az iPod-on lévő applikációkkal dolgoztunk. Az este  nagyon jó hangulatban telt. Az iskola aulájában összejöttek a projekt résztvevői, a hazai gyerekek és a szülők. Elénekeltük a reggeli foglalkozás során tanult litván, olasz, magyar és szlovák dalokat. A litván gyerekektől vidám táncokat és gyermekjátékokat tanultunk, az olaszoktól egy modernebb táncot, végül mi is megtanítottunk  a  résztvevőknek két moldvai táncot. A sok-sok ének és tánc után a szülők finomságokkal vendégeltek meg bennünket. A csütörtöki nap az utolsó itt, Siauliai városában. Pénteken indulunk haza. 

           

          7. nap

          Az utolsó nap rövid programja is közelebb hozott bennünket a balti kultúrához. A bőr az ember egyik fontos nyersanyaga volt a múltban. Ezzel az anyaggal ismerkedtünk meg és dolgoztunk a Naisai faluban található kulturális központban. Pontos útmutatás alapján mindenki elkészített egy szép kulcstartót, amit emlékbe magunkkal is hoztunk. Ezután rövid sétát tettünk a parkban, amely nagyon szép természeti környezetben található, hatalmas füves területek, kis nyírfaligetek váltják egymást. A park területén faragott szobrok mutatják be a litván mitológia isteneit, szimbólumait. Az arénában koncerteket, előadásokat rendeznek. Az aréna meredek dombjára néhány perc alatt felfutottak a gyerekek, ez kihagyhatatlan élmény volt.  Sajnos, a  park minden részletét nem tudtuk megnézni, mivel indulnunk kellett az autóbuszra. A gyors ebéd után bőröndjeinkkel felszerelkezve indultunk az autóbuszmegállóra, pár perce belül pedig már úton voltunk a lett főváros, Riga felé.  Körülbelül két óra múlva érkezünk meg. A repülőgép indulásáig még sok időnk volt, de  a poggyász rendezése, a bejelentkezés, a megfelelő kapu megkeresése időbe tellett. Ennek ellenére belefért még egy kis frissítő és uzsonna vásárlása is. Egy kis késéssel, délután 17.35-kor szállt fel a gépünk. Ahogy a felhők fölé emelkednek, eltűntek a házak , utak , folyók. Mivel alkonyat idején repültünk, az ablakból csodálatos naplementét láttunk. Bécs fölött a gép még feljebb emelkedett, mivel nem volt üres leszállópálya, így a kivilágított osztrák fővárost kétszer is láthattuk. Bécsben már várt ránk az autóbusz, ami hazahozott Perbetére. Útközben azért még megálltunk egy gyors vacsorára, hogy ne érkezzünk éhesen haza. Az iskola előtt már a szülők vártak bennünket. Az első Erazmus-küldetést sikeresen teljesítettük sok-sok tapasztalattal és élménnyel gazdagodva.

           


          AZ ARADI VÉRTANÚKRA EMLÉKEZTÜNK

          Október eleje, a napnak még igazi ereje van, gyönyörű idő, azonban október 6. mégis szomorú nemzetünk történetében. Az aradi vértanúkra emlékezünk.  A 7. és a 9. osztály tanulói rövid verses-zenés összeállítással emlékeztek erre a történelmi eseményre, méghozzá délelőtt az iskolában, délután pedig a kopjafánál. Az iskolában az igazgatónő, Szabó Edit intézett pár szót diákjainkhoz, majd hetedikeseink és kilencedikeseink előadták műsorukat. A műsor végén mécseseket gyújtottak a vértanúk emlékére. Délután megismételték az előadást. Diákjaink nagyon ügyesek voltak, szépen, fegyelmezetten adták elő verseiket. Méltóan emlékeztünk nagyjainkra. Legyünk büszkék rájuk! Hősiességük álljon példaként előttünk!

           


          EGÉSZSÉGNAP

          Szeptember utolsó napján rendeztük meg a hagyományos egészségnapot, melybe egykori diákjaink is tevékenyen bekapcsolódtak. Az alsó tagozatosok reggeli tornával és akadályversennyel kezdtek Lacza Anikó és Lacza Laura vezetésével, akik maguk is a pedagógiai pályára készülnek. A lányok a kézműves foglalkozások során is segítettek, és a zumba sem maradt el. A másodikosok együtt alkottak Zsitva Tímea virágkötővel, kezeik alól az ősz színeit idéző díszek kerültek ki. A felső tagozatosokhoz Pálinkás Réka érkezett mindenféle – biztonságba helyezett – vírussal a tarsolyában. A laboratóriumi munkáról tartott prezentációval egybekötött érdekes előadást. Az eső miatt az „egészségfutás“ ugyan elmaradt, viszont a futásról mégis szó esett. Vendégünk volt Garai József, aki számos rangos futóverseny résztvevője és nyertese, többek között sikeresen teljesítette a maratoni távot is.  Nagy érdeklődést váltottak ki az elhozott érmek, az elnyűtt futócipő és a versenyeken készült fotók. Egészségünk megőrzéséhez a mozgáson kívül az egészséges táplálék is hozzájárul. A szülők sok-sok zöldséget és gyümölcsöt csomagoltak a gyermekeknek, a szülői szövetség pedig finom zabpelyhes keksszel kedveskedett diákjainknak.

           


          KATEDRA MATEMATIKAVERSENY - országos döntő

          A Katedra Matematikaverseny 2021/2022-es évfolyamának elhalasztott döntőjét 2022. szeptember 23-án rendezték meg a dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskolában. A júniusi elődöntőben iskolánk két tanulója, Erdélyi Eszter és Madarász Ferenc vívta ki a továbbjutást az országos döntőbe. A kétfordulós döntő első részében a tanulóknak három feladatot kellett megoldaniuk, levezetniük. A délutáni fordulóban néhány feleletválasztós feladatot és egy számkeresztrejtvényt kellett megfejteniük. Az országos döntőn elért eredményeink: Madarász Ferenc – I. díj, 3. helyezett, Erdélyi Eszter – 15. helyezett. Tanulóinknak az elért eredményekhez gratulálunk, és további sok sikert kívánunk!

          https://felvidek.ma/2022/09/a-katedra-matematikaverseny-dontoje-2/

           

           

           

           

           


          ŐSZI KIÁLLÍTÁS

          A Pándy Lajos Művelődési Házzal karöltve az őszi díszekből, termésekből, ötletes faragott tökökből, rajzokból egy szép, látványos kiállítást készítettünk, amelyről nem hiányoztak a papírsárkányok és a madárijesztők sem. A kiállítást a Szüreti Vigadalom során láthatta a nagyközönség, jelenleg pedig az iskola folyosóját díszítik a gyerekek munkái.

           


          ERASMUS+: LÁTOGATÁS A HELYI NÉPRAJZI MÚZEUMBA

          Szeptember 9-én a 3. és 4. osztályosok az ERAZMUS + projekt keretein belül ellátogattak a helyi néprajzi kiállításra, ahol sok érdekességet megtudhattak és megtanulhattak nagyszüleik, dédszüleik életmódjáról, a ruházatról, a házak berendezéséről, olyan háztartási és munkaeszközöket láthattak, amelynek létezéséről a mai generáció nem is hallott. Településünk, múltunk, gyökereink megismerése nagyon fontos. Témakörként beilleszkedik a honismeret tananyagába.

          A kerti és mezei munkaeszközöket, a falon megtekinthető életképeket, a házak felépítését, valamint a szobákat és berendezésüket Jakab Katalin tanító néni mutatta be. Sokat mesélt a régiekről, bemutatta az első házat, a kürtő alját és a hátsó házat, megismertette a korabeli viseletet, amelyet a beöltöztetett bábukon meg is mutatott, de a fiókos szekrényből is előkerültek érdekes darabok. A vászonkészítés egész munkafolyamatát nyomon követhettük.

          Szabó Edit néni a „padlásra“ vezetett bennünket, ami tele volt érdekesebbnél érdekesebb tárgyakkal, bútorokkal, használati és háztartási tárgyakkal, játékokkal, oktató eszközökkel. Edit néni pedig elmesélte, és lehetőség szerint meg is mutatta, mit mire, hogyan használtak.  A gyerekek kipróbálhatták a játékokat és a szőlődarálót és csodálkozva nézték, hogy a szolgálók hol aludtak.

          Ezután következett a munka. Betakarítás ideje lévén csöves kukorica került a gyerekek elé, amit le kellett morzsolni. Kiderült, hogy ez nem is olyan könnyű feladat. Megbeszéltük mire lehet használni a kukorica egyes részeit, majd kipróbálhatták, hogy annak idején a rossz gyerekek milyen büntetést kaptak – térdelhettek a kukoricán.

          Sok információhoz jutottunk, amit bizonyíthattunk a Kati tanító nénitől kapott feladatlapon.

          Tanulságos és érdekes nap volt, jól éreztük magunkat.

           


          A TEJ ÚTJA 

          Szeptember 9-én az 1. és a 2. évfolyam tanulói ellátogattak a helyi szövetkezetbe, ahol Bíró Attila kíséretében körbesétáltak a farmon, megnézték, hogyan fejik a teheneket, betértek az „állat óvodába“ és friss tejet kóstoltak.


          TEREPGYAKORLAT

           

                 A felső tagozatosok tanév eleji terepgyakorlata szeptember 9-én zajlott az iskolaudvaron.  Miután szerencsésen „kimenekültünk az égő iskolaépületből“, a  tanulók hét állomáson szereztek ismereteket a topográfia, a közlekedés, a tűzvédelem és az egészségügy terén, kipróbálták a célbadobást és a lövészetet.   A pedagógusok segítségére voltak az Önkéntes Tűzoltóegyesület tagjai: Zahorcsek Zoltán, aki egyben községünk alpolgármesteri feladatait is ellátja, valamint Kurucz Borbála, a komáromi kórház egészségügyi nővére. Mindketten iskolánk egykori diákjai. A helyi tűzoltókkal való együttműködés több évre visszamenőleg folyamatos. Minden alkalommal szívesen jönnek hozzánk. A szeptemberi terepgyakorlatunk kellemes időben és jó hangulatban telt.

           


          MIÉRT JÓ NAPKÖZISNEK LENNI?

          Tisztelt Szülők, Kedves Gyerekek!

          A 2022/2023-as tanévben is sok szeretettel várunk minden alsó tagozatos diákot a napköziben.

          Miért jó napközisnek lenni?

          • mert hangulatos, otthonos és rendezett osztálytermek várnak téged,
          •  mert az iskola után finom ebéd vár a napközi melletti iskolai étkezdében,
          • mert az ebéd után van lehetőséged pihenni és játszani,
          •  mert segítünk a tanulásban és leckeírásban igény szerint,
          •  mert a kézműves foglalkozásaink sokfélék, amivel együtt szépítjük az osztálytermünket,
          •  mert rengeteg játék- lego, társasjáték, építő játék, fejlesztő játék közül választhatsz,
          •  mert számos könyv, gyerekújság, kifestő, és feladatlap vár rád,
          •  mert játékosan fejlesszük a képességeid és kreativitásod,
          •  mert bővítjük ünnepekhez és alkalmakhoz kapcsolódó ismereteid,
          •  mert bővítjük a tudásodat játékok és a foglalkozások során,
          •  mert ha jó idő van, az udvaron alkalmad nyílik focizni, labdázni, ugrálókötelezni, futkározni,
          •  mert szép színes padok lehetőséget adnak a rajzolásra, tanulásra, kártyázásra és arra is ha csak beszélgetni akarsz a barátaiddal,
          •  mert lehetőséged lesz számítógépen játszani, valamit a kivetítő segítségével mesét is tudunk    nézni,
          •  mert a nyár során táborokat szervezünk, amiben szívesen látunk minden új kisdiákot is.

          Reméljük, hogy elnyerjük a szülők és a diákok bizalmát és hisszük, hogy találkozunk az új tanévben!

           


          TANÉVNYITÓ

          „Embert nevelni a legszebb hivatás,. Légy nemes, gazdag lelkű ember,. Hogy emberré tehess másokat. A magad embersége által.“ (Móricz Zsigmond)

               2022. szeptember 5-én megkezdődött a 2022/2023-as tanév. Az ünnepség a Pándy Lajos Kultúrközpontban zajlott, melyen jelen volt Nagytiszteletű  Erdélyi Adél és Nagytiszteletű  Erdélyi Zoltán református lelkipásztorok, Főtisztelendő Hutár Márk római-katolikus plébános, Zsitva Norbert, községünk polgármestere, Ádámka Aranka, a helyi szövetkezet elnökasszonya, valamint iskolánk egykori pedagógusai is elfogadták meghívásunkat. A tanévnyitó ünnepség Farkaš Dorina és Török Ádám 9. osztályos tanulók szavalatával kezdődött, majd a vendégek felszólalása és a tanévnyitó beszédet követően az elsősöket köszöntöttük. A hét kiselsős is egy  kedves műsort mutatott be közösen a kilencedikesekkel, akik a Rákóczi Szövetség átal ajándékozott iskolatáskákat, valamint a szülői szövetség és az iskola ajándékát is átadták iskolánk új kisdiákjainak. Intézményünkben idén 114 gyermek tanul majd 9 osztályban és két napközis csoportban. Reméljük, hogy a tanév mindenki számára sikeres, zökkenőmentes, élményekkel teli, de elsősorban egészséges, biztonságos lesz.

           


           


           

          ELSŐ KIRÁLYUNKRA EMLÉKEZTÜNK

          Hatalmas, bölcs, előrelátó
          Jézus tanát megismerő;
          Néped' pogányságból kiváltó,
          Te jóság, bölcseség, erő!...
          Kinél dicsőbbet és nagyobbat
          Nem szülnek hosszu századok:
          Első királya magyaroknak,
          Áldassék áldott jobb karod!

          Reviczky Gyula: Szent István napján

          Községünkben Szent István napján együtt ünnepeltek az egyházak, a falu elöljárói, a társadalmi szervezetek képviselői, valamint az oktatási intézmények, köztük iskolánk is. A szentmisét követően a Rákóczi Szövetség szervezésében kenyérszentelésre került sor. Főtisztelendő Hutár Márk római-katolikus plébános, valamint Nagytiszteletű Erdélyi Zoltán református lelkipásztor megáldották és megszentelték az új kenyeret, A koszorúzási ünnepséget a Csemadok helyi szervezete rendezte, amelybe bekapcsolódtak tanulóink és pedagógusaink is. A Millenniumi Emlékműnél és Szent István szobránál iskolánk vezetősége is elhelyezte az emlékezés koszorúját, a Napraforgó Néptáncegyüttes kiscsoportjának tagjai pedig a felolvasás szolgálatát vállalták a szentmisén, kosarukból kenyérrel kínálták a résztvevőket, a nemzeti zászlóval díszőrséget álltak Szent István szobránál.  Az ünnepség után többen meglátogatták az állandó néprajzi gyűjteményt is az egykori iskola épületében.

           

           


          AZ ISKOLAKONYHA ÉRTESÍTÉSE

          A 2022/23-as tanévre az ebédre vonatkozó jelentkezési lap és a szükséges információk letölthetők.  Amennyiben valaki otthon nem tudja kinyomtatni, akkor a jövő hét folyamán 2022.08.22-26-án 8,00-14,00 óra között átveheti az iskolakonyhán. Ebben az időpontban a már előre kitöltött beiratkozási lapok leadhatók. Az ebédre való jelentkezés határideje: 2022.09.05.

          VÁLTOZÁS!!!

          A 2022/23-as tanévtől kezdve az ebédeket banki előleg átutalásával lehet fizetni, 2022.09.06-án azok a gyerekek mehetnek ebédre, akiknek a szeptemberi hónapra 202.09.05-ig beérkezett az előlege.

          AZ ISKOLAKONYHA TELEFONSZÁMA: 035/76 93 206

          Zmena.pdf

          zapisny_listok_2022__2023.docx

          zapisny_listok_2022__2023.pdf

           

           


          FÜZETCSOMAG 

          Fuzetcsomag(1).pdf