ERASMUS - Ismét a Duna-kanyarban
Olaszországi barátaink szombaton kora délután már hazaindultak. A litván gyerekeket még egy utolsó kirándulásra hívtuk a Duna-kanyarba. Az idő is kedvező volt, mivel a napocska is meg-megmutatta magát. A királyi palotának most más termeit is megnéztük, különösen tetszett a fegyverek gyűjteménye, valamint megálltunk a kertben is egy kis szemlélődésre. A Duna-parton kagylót gyűjtöttünk és figyeltük az elhaladó hajókat. A Palotaház előtti téren erős emberek viadala zajlott, így nekik is szurkoltunk egy kicsit. A kiadós ebéd után felmentünk a fellegvárba, ahonnan csodás kilátás nyílt a Duna-kanyarra. Ezúttal sikerült néhány napos épet is készíteni. A panoptikumban megnéztük a királytalálkozót és elmeséltük, hogy hogyan vette feleségül Jagelló litván fejedelem Hedvigát, Nagy Lajos királyunk lányát. A délután további részét, természetesen a bobpályán töltöttük a gyerekek nagy örömére.
ERASMUS - Táncház
Péntek este zenével és tánccal zártuk a hetet. A Bellő zenekar és a Napraforgó Néptáncegyüttes vezetésével táncházba invitáltuk a gyermekeket, szülőket, pedagógusokat. A Napraforgósok felnőtt csoportja magyarbődi táncokat mutatott be, majd az este során moldvai és felcsíki táncokra is sor került. Láthattuk a litván gyerekek játékos táncait és a mi polgári táncainkra hasonlító olaszországi táncokat. Természetesen, egymással meg is tanítottuk ezeket. A gyerekek, felnőttek nagy igyekezettel próbálták a lépéseket, ennek eredménye egy változatos, jókedvű, vidám projektzáró est lett. Az ízletes gulyásról a helyi szövetkezet étterme, a finom süteményekről pedig a szülők, táncosok gondoskodtak.
ERASMUS - Zárókonferencia
Október 20-án délután került sor a projekt zárókonferenciájára, amelyekre eljöttek a környékbeli iskolák, intézmények vezetői, szülők, pedagógusok. A három résztvevő iskola pedagógusai bemutatták a projekt fő céljait, valamint az egyes programokat a megvalósulás időrendjében. Ismertették az elért eredményeket, tapasztalatokat. Bemutatásra került annak az eKönyvnek a terve is, amely a projekt időtartama alatt megvalósult tanórák és foglalkozások óravázlatait, a tanítás és a foglalkozások vezetése során használt digitális alkalmazásokat tartalmazza, felsorolva azok jellemzőit, elérhetőségét és felhasználási lehetőségeit. A konferencián a gyerekek is bemutatkoztak. Prezentációt készítettek a litvániai, olaszországi és szlovákiai találkozókról, levetítették az iskolákról készített kisfilmeket, fotókat, a közönséget egy kis robot is köszöntötte és a perbetei kilencedikesek az erre az alkalomra készített háromnyelvű honlapot is bemutatták.
Úgy ítéljük meg, hogy projektünk sikeres volt, a gyerekek élvezték a programokat, sok-sok új ismeretre, tapasztalatra tettek szert, de nemcsak a tanulók, hanem mi, pedagógusok is. A foglalkozások közös nyelve az angol volt, így e téren is sokat fejlődtek a gyerekek. Reméljük, hogy az új barátságok tartósak maradnak. A három iskola együttműködése kiváló volt, a kollégákkal nagyon jó személyes és szakmai kapcsolatok is kialakultak. Mindnyájan egyet értettünk abban, hogy ezt a kapcsolatot továbbra is ápoljuk és keressük a jövőbeni együttműködés lehetőségeit.
Tanítói kézikönyv
a felhasznált digitális technológiákról és a szerzett tapasztalatokról
ERASMUS - STEAM-délelőtt
Péntek délelőtt Henzel György, a Búcsi Katona Mihály Alapiskola pedagógusa és tanulói iskolánkba telepítették egy rövid időre a Fabrikáló műhelyt, hogy érdekes robotikai és programozási feladatokat mutassanak be. Kollégánk, Béres György a kilencedikesekkel szintén robotikai bemutatót és foglalkozást tartott a gyerekeknek.
ERASMUS - Helyi értékeink
Csütörtökön reggel fogadott bennünket Zsitva Norbert polgármester úr. Ezután vendégeink ellátogattak a helyi néprajzi múzeumba, amelyet Jakab Katalin és Szabó Edit tanító nénik mutattak be Vanya Bettina tanító néni tolmácsolása segítségével. Lehetőség nyílt arra, hogy összehasonlítsuk a régiónkra jellemző mindennapi élet eszközeit, a lakás jellegzetes berendezését, a viseletet a szlovák vidéken tapasztaltakkal. Délután a népi mesterségeket próbálták ki a gyerekek. Lozsi Elenka vezetésével kosarat fontak, majd a modernebb gravírozási technika rejtelmeibe Dankó Zsófia vezette be őket. A gyerekek jellegzetes perbetei mintákat égettek fába, majd fából könyvjelzőt készítettek, rovásírással írták rá a nevüket. Délután nagyon finom rétest készítettek Berta Katalin irányítása mellett, majd a hagyományos magyar íjászatot ismerték meg és próbálták ki a Szürke Farkas Íjászcsoport közreműködésével.
ERASMUS – Látogatás a polgármesteri hivatalban
Községünk polgármestere, Zsitva Norbert október 19-én fogadta az Erasmus+ projekt résztvevőit a községi hivatal dísztermében. Az üdvözlő beszéd elhangzása után minden résztvevő aláírta nevét az emlékkönyvben, majd átvette a polgármester úr ajándékát. Az olasz és a litván partneriskola képviselői, Giuseppina Cutry, ill. Diana Kontrimiene tanárnők megköszönték a szíves fogadtatást és hazájukra, régiójukra jellemző ajándékkal kedveskedtek a vendéglátóknak. Látogatásunkat közös fotón örökítettük meg.
HOGYAN ÉLTEK ELŐDEINK
Az ógyallai csillagvizsgáló megtekintése után az alsó tagozatosok útja a közeli Martos községbe vezetett, ahol a környékbeli községek közül leginkább fennmaradtak a hagyományos népi kultúra elemei. Ennek oka az volt, hogy a falu földrajzi fekvése miatt eléggé el volt zárva a külvilágtól. A 101-es számú házat műemlékké nyilvánították, és 1975 óta tájházként várja a látogatókat. A mestergerenda tanúsága szerint 1871-ben építette Nagy István. Megtudtuk, hogy a házat fecskerakásos módszerrel építették sár és szalma keverékéből. Homlokzata vesszőfonással készült, tetejét nád fedi. Megtekintettük a hagyományos háromosztatú ház részeit, mégpedig az „első házat”, vagyis a tiszta szobát, a szabadkéményes konyhát és a „hátsó házat”, azaz hátsó szobát. Mindhárom helyiségben színgazdag eredeti martosi berendezés látható. Ezekhez csatlakozik egy tárolóhelyiség (kamra) és istállórész. Megtapasztalhattuk, hogy sok közös vonás is van Perbete és Martos múltjában, mint pl. a fekete menyasszonyi ruha. Ismerősek voltak az egykori használati tárgyak is. Többet meg is tudtunk nevezni, mivel a perbetei néprajzi gyűjteményben is találkoztunk hasonló eszközökkel.
LÁTOGATÁS AZ ÓGYALLAI CSILLAGVIZSGÁLÓBAN
A történet 1871-ben kezdődött, amikor Konkoly Thege Miklós ógyallai birtokán csillagvizsgálót épített, majd 1899-ben vagyonát és az obszervatórium teljes berendezését az államnak adományozta. Napjainkban a csillagvizsgáló a nyilvánosság számára is elérhető. Dolgozói kutatással, neveléssel és oktatással is foglalkoznak. Nappal, de éjszaka is megfigyelhető a csillagos égbolt. Iskolánk tanulói november 27-én élvezetes előadáson vehettek részt. Megismerkedtek a híres neves Dr. Konkoly- Thege Miklós tudós, polihisztor csillagász életútjával. Ezután a Naprendszerről láthattunk egy érdekes kisfilmet. Ki ne szeretne űrhajós lenni? Tette fel a következő kérdést az előadónk, amire minden gyerekkéz a magasba emelkedett. Mi mindent kell teljesítenie egy kiváló űrhajósnak, erre is választ kaphattak a gyerekek egy érdekes kisfilm megnézése közben. Kitartó, szorgalmas munkával vasakarattal minden álom elérhető. Tanulóink megjegyezték, hogy sosem szabad feladni a céljaink elérésében a kitartás segít!
ERASMUS - Barangolás a Kis Fátrában
Október 17-én és 18-án kétnapos körúton vettünk részt, melynek célja az volt, hogy a gyerekek megismerkedjenek a hegyvidéken élő emberek egykori életmódjával, kultúrájával, hagyományaival. Először a csodálatos bajmóci várkastélyt (Bojnice) látogattuk meg, benne a Pálffy és a Hunyadi család lakosztályaival. A bejárat előtt áll az a 700 éves hársfa, amelyet Mátyás király ültetett. Gyakran látogatott ide, mivel a várkastélyt fiának, Corvin Jánosnak adta. Ezután megtekintettük Csicsmány (Čičmany) egyedi díszítésű faházait, megismertük az ott élők gazdagon hímzett viseletét, életét, a jellegzetes mesterségeket. Néhány kilométerre innen fekszik Frivaldnádas (Rajecká Lesná), ahol egy hatalmas fából faragott Betlehem található. Szlovák Betlehemnek nevezik, mivel Krisztus születésén kívül bemutatja Szlovákia történelmi épületeit, valamint az egyes régiókra jellemző életmódot, mesterségeket, foglalkozásokat, az emberek mindennapi életét. A mintegy 300 figura fele mozog is. Útközben elhaladtunk a hagyományos szlovák üdítőitalt, a Kofolát gyártő üzem mellett is.
ERASMUS - Jánošík rejtekhelyei
Terhelyen (Terchová) szálltunk, meg, amely a híres szlovák betyár, Jánošík szülőhelye. Vacsora után négy nyelven szóltak a dalok a szálloda közösségi helyiségében. Másnap egy látványos, szép túra várt bennünket a Fehér patak (Biely potok) által vájt szurdokvölgybe. Hazafelé rövid megállót tartottunk Körmöcbányán (Kremnica), ahol Károly Róbert király a híres körmöci aranyforintot verette.
ERASMUS - Keresd a királynőt!
Délután, a projekt témájához hűen, már megjelentek a digitális eszközök és a hagyományok témaköre is. Egy helyi leganda szolgált alapul a digitális szabadulószoba nevű játéknak. A játék alapötletében és technikai megvalósításában segítségünkre voltak a Komáromi Regionális Pedagógustámogató Központ munkatársai, Brath Ágnes és Ján Makovník. Amikor Mária Terézia királynő Bécsből Budára utazott, a perbetei plébánián éjszakázott, és a hintó a Nagykocsmában váltott lovakat. A legenda szerint egyszer megbokrosodtak a lovak és a falu határában lévő tölgyfaligetben két egymás közelében lévő tölgyfa állította meg a kocsit. Ennek emlékére emelték a kápolnát. A gyerekeknek az elveszett királynőt kellett megtalálniuk, majd megkeresni a jutalmul szolgáló kincset a legöregebb tölgy tövében. A nyomozás során a csoportoknak csakis a feladat megoldása után mehettek tovább. Közben megismerkedtek a falu nevezetességeivel. A sikeres nyomozást a „királynő“ – Sukola Mária, a tölgyfaliget gondnoka – forró teával és finom süteménnyel hálálta meg.
ERASMUS - Tanuljunk együtt!
Október 16-án reggel énekszóval fogadtuk a litván és az olasz vendégeket, mégpedig a Tavaszi szél vizet áraszt és a Tancuj, tancuj vykrúcaj, vykrúcaj kezdetű népdalokkal. Ezután játékos ismerkedés következett, melynek végén a gyerekek megkapták névkártyáikat. Szerettük volna, hogy vendégeink is betekinthessenek a nálunk zajló tanítási-tanulási folyamatba, ezért behívtuk őket az osztályokba, ahol közösen tanulhattak a perbetei tanulókkal. A pedagógusok rendhagyó, élményszerű módszereket, formákat választottak matematikából, zenéből, szlovák nyelvből (amely most többnyelvűvé vált). A végén a közkedvelt király-kidobó sem maradhatott el.
ERASMUS - A híd, ami összeköt
A Duna-mentén a történelem során számtalan népcsoport megfordult és itt hagyta kultúrájának egy részét. A 10. században formálódó Magyar Királyság egyesítette az itt élő népeket. Ezzel ismerkedtek a perbetei és az olaszországi Carmagnola iskolájából érkezett gyerekek vasárnap. A Mária Valéria hídon áthaladva érkeztek meg Esztergomban, majd Visegrádra. Megtekintették a királyi palotát, melynek több itáliai vonatkozására is rámutatott az idegenvezető. Károly Róbert az Anjou-dinasztia nápolyi ágából származott. Corvin Mátyás felesége révén itáliai mesterek érkeztek, hogy a palotát reneszánsz stílusban építsék át. Megtekinthettük a visegrádi királytalálkozó (1335) helyszínét, a csodálatos márvány szökőkutakat és hangulatos kerteket. A fellegvárból lenyűgöző panoráma nyílt a Duna-kanyarra.
Nem maradhatott el a szórakozás sem. A közeli bob pályán mindenki kipróbálhatta a bátorságát. Hazafelé megálltunk a már a vége felé járó SimonJúda vásárban, hiszen a középkor óta ez is hagyomány Párkányban. Az időjárás nem igazán kedvezett nekünk, ugyanis megkezdődött az igazi ősz.
ERASMUS - Találkozás a Duna mentén
Október 14-16. között zajlik iskolánkban az Erasmus+ projekt utolsó közös programja, amely pénteken konferenciával zárul. Szombaton este megérkeztek az olaszországi tanulók és pedagógusok, vasárnap este pedig a litván partneriskola képviselői. Bízunk benne, hogy jókedvű, tartalmas hétnek nézünk elébe.
PROJEKTTALÁLKOZÓ OLASZORSZÁGBAN
7. nap:
Elérkezett az utolsó nap. A szombat délelőttöt a gyerekek a családoknál töltötték. Volt, aki a városban maradt, megtapasztalta a piac hangulatát, kihasználva a jó időt, sétált a városban, de volt, aki Torinóban tett kirándulást. Délután 2 órakor gyülekeztünk az állomáson. Amikor fél háromkor befutott a vonat, érzékeny búcsút vettünk egymástól. Torinóban autóbuszra szálltunk, kb. két óra múlva megérkeztünk a milánói repülőtérre. A gép este fél kilenckor szállt fel, háromnegyed tízkor értünk Bécsbe, ahol már várt bennünket az autóbusz. Hajnali egy órakor érkeztünk haza sok-sok élménnyel, emlékkel, új ismeretekkel és új barátsággal.
6. nap:
Ma az óvodát és az alsó tagozatos iskolákat látogattuk meg. Mindenütt nagy lelkesedéssel, plakáttal, az alkalomhoz illő díszítéssel fogadtak bennünket. Benéztünk az osztályokba, bevontak minket az órai munkába, foglalkozásokba, játékokba. Együtt tízóraiztunk, a jó idő a szünetben az udvarra csalogatta a gyerekeket, ahol játszottunk, beszélgettünk. Az ebédet a San Bernardo iskolában fogyasztottuk el, majd visszatértünk Carmagnolába. Az udvaron megnéztük az elmúlt hét eseményeit összefoglaló kisfilmet
Az egyre erősödő szél miatt azonban az épületben folytatódott a kis záróünnepség. A gyerekek és a pedagógusok oklevelet kaptak. Az iskola igazgatónője megköszönte a programok megszervezését, és bízva a további együttműködésben jó utat kívánt. A délutánt a gyerekek a családokkal töltötték.
5. nap:
A mai napon elhagytuk Carmagnola sík vidékét és a dombok közt megbúvó városkákat kerestük fel. Bea városában egy vendéglátóipari szakközépiskolába látogattunk el, ahol a gyerekek gnocci-készítettek, kekszet sütöttek, megterítettek. Az igazgató úr nagyon szívélyesen és lelkesen fogadott bennünket. A háromfogásos ebéd és a desszert után tovább mentünk Charasco városkába, ahol egy kis zsinagógát tekintettük meg. Ezután Lá Morra városkán át egy szép panoráma útvonalon haladtunk, megálltunk egy nagy padnál, onnan gyönyörködjünk a tájban. Este "pizzatúrára" mentünk, az utolsó természetesen a nutellás pizza volt, ugyanis jó tudni, hogy itt "terem" a Nutella. Végül egy néptáncbemutatót is láttunk, utána mi is bekapcsolódtunk a táncba.
https://www.facebook.com/IstitutoMucciBra
4. nap:
TORINÓ, KIS PÁRIZS A PO FOLYÓ PARTJÁN
"Elegáns és emberi", - mondta a Piemont központjáról az egyik olasz tanító bácsi. Az egységes Olaszország első fővárosában töltöttük a szerdai napot. Vonattal érkeztünk Torinóba, a Puorta Nova vasútállomásra. Az első állomás a szívünknek kedves kis park volt a Villadel Mille 20 számú épületével szemközt, ahol Kossuth Lajos mellszobra áll. Most már a perbeteiek emlékező koszorúja is ott van a szobor talapzatán. Kossuth 12 évet töltött itt, és itt is halt meg 1894.március 20-án. Torinói látogatásunk értékes és érdekes eleme volt az egyiptomi kiállítás megtekintése, amely egyben a kairói után a második legnagyobb gyűjtemény a világon. Délután kincset kerestünk, mégpedig az olasz és a litván gyerekekkel együtt. A feladatokat teljesítettük, összeállt a puzzle. Közben lementünk a várost átszelő Pó folyóhoz is.
Fáradtan, de sok-sok élménnyel telve értünk haza.
3. nap:
ZENE, IKT ...egy kis mentával fűszerezve
A keddi napot a Pancalieri nevű faluban töltöttük, amely lakosainak számát tekintve Perbetéhez hasonló. A reggeli megnyitón a falu polgármestere is jelen volt és üdvözölt bennünket. A délelőtt folyamán játékos zeneórán vettünk részt. Névjegyet terveztünk 3D nyomtatásra, kidobócskáztunk, majd a helyi iskolások jókedvű, felszabadult koncertjén vettünk részt. Sikeresen bemutattuk az ételekről szóló prezentációnkat. Az iskolai étteremben ebédeltünk, majd az alsó tagozatosokat látogattuk meg, akik az iskola lépcsőjén felsorakozva vártak bennünket. Bekukkantottunk az osztályokba, majd kis koncertet hallgattuk meg és mi is előadtuk A Pál utcai fiúk musical záródalát. Ezután Itália egyes régióit és tipikus ételeit ismertük meg a tombola játék segítségével. Egy kis frissítő után elsétáltunk a mentamúzeumba, megismerkedtünk az Chialva család munkájával, amelynek már az 5.generációja foglalkozik a menta termesztésével és feldolgozásával. Késő délután a temető melletti, 12.században épült kápolnába látogattunk el. Az iskolába visszatérve a családok és a tanárok vacsorával (lasagne) vártak bennünket. A tanárok koncertje és a helyi indiai közösség tánca zárta a napot.
2. nap:
Fárasztó, de tartalmas nappal kezdődött a heti programunk. Reggel 8 órakor érkeztünk meg az iskolába. A megnyitó egy rendhagyó bemutatóval kezdődött, melynek során a gyerekek a testüket használták hangszerként, így kísérve Edward Grieg Peer Gynt c. zeneművének részletét. A projekt résztvevőit üdvözölte az iskola igazgatónője és a város polgármester asszonya. A megnyitó után rendhagyó zeneóra következett, majd megnéztünk az osztályokban folyó munkát. A szünetben közösen tízóraiztunk, ezután pedig agyagból készítettünk állatfigurákat. Egy étteremben ebédeltünk tipikus olasz ételeket, köztük a kolbászt olajos paprikával. A paprika a város környékének jellegzetes terménye. Minden év szeptemberében paprika fesztivált tartanak. Délután megismerkedtünk a város nevezetességeivel, majd ellátogattunk a tipográfiai múzeumba, ahol saját nyomtatványt is készítettünk.
1. nap:
A Digitális technológiák a hagyományok bemutatásában elnevezésű projektünk második találkozója Olaszország északi részére, mégpedig Piemontba vitte a perbetei diákok és tanárok kis csapatát. Az egyhetes program fő célja az olasz kultúrával való megismerkedés mellett ismeretek szerzése múzeumpedagógiai módszerekkel, az adott témában felhasználható különféle applikációk megismerése, alkalmazása.
Az első nap hajnalban indultunk Bécsbe (Schwechat) ahonnan a gépünk alig másfél óra múlva megérkezett Lombardia központjába, Milánóba (Malpenza). A gép szinte végig az Alpok felett szállt, amely havas csúcsaival csodálatos élményt nyújtott. A gyerekek közül mindannyian most repültek először, ennek ellenére hősiesen vették ezt az akadályt. Egyórai várakozás után autóbuszra szálltunk (Arriva), és délután egy órakor megérkeztünk Torino Porta Susa állomására. Itt már várt bennünket az olasz tanító néni. Vonatra szálltunk és 25 perc múlva megérkeztünk Carmagnola városába. Az állomáson kedves fogadtatásban volt részünk. A gyermekek és a szülők már nagyon vártak bennünket. A gyerekek ezután a vendéglátó családokhoz kerültek. Visszajelzéseik alapján az első közös délután kiválóan sikerült. Kíváncsian, várakozással telve várjuk a következő napokat.
December 7-én megvalósult az Erasmus+ pályázatunk újabb aktivitása. Mindhárom iskola diákjai november folyamán áttanulmányozták az iskolabemutó kisfilmeket, valamint a hagyományokról szóló prezentációkat. Litván kolléganőnk, Diana Kotrimiene tanító néni egy mentimeter nevű applikációt használva készített feladatokat, amelyek a három ország kultúrája, hagyományai, szokásai közötti hasonlóságok és könünbözőségek kereséséra összpontosítottak. Mi egy 20 kérdésből álló kvízt készítettünk a kahoot alkalmazás segítségével. Feleletválasztós és igaz-hamis lehetőségeket felkínáló feladatsort kellett megoldani a gyerekeknek. Az eredmények azt mutatták, hogy a résztvevők sok érdekes dolgot megjegyeztek, emellett jól is szórakoztak, mivel a kérdéseket igyekeztünk játékos formába önteni. Az elkészített anyagokat a Google Classroom felületre tettük fel.
ERASMUS +
Litvánia
2022. október 15-én kora reggel a 8 tanulóból és két pedagógusból álló perbetei csapat útnak indult Litvánia felé, hogy találkozzon a litván és az olasz gyerekekkel. Az autóbuszunk kevéssel 8 óra előtt érkezett meg a bécsi repülőtérre. A gép 9.25-kor indult Rigába. Egy óra negyvenöt percnyi repülés után érkeztünk meg Lettország fővárosába. Innen autóbusszal utaztunk tovább Litvániába, Siauliai városába. Délután fel négykor értük el uticélunkat. A családok a gyerekeket már türelmetlenül várták. A mi részünkről sem volt kisebb az izgalom. A vendéglátók már az első estén is programokkal készültek: városnézés, kézműveskedés, vacsora, sportolás. Kíváncsian néztünk az elkövetkező napok elébe.
Vasárnap reggel az iskola előtt találkoztunk az olasz gyerekekkel és kísérő pedagógusokkal. Mivel a projekt a tradíciók témakörét járja körbe, egy birtokra látogattunk el, amely a 19. században épült ki. Az egykori tulajdonos háza múzeum, a korabeli jómódú nemesi család életmódját mutatja be és a kor technikai vívmányait is felsorakoztatja. A hatalmas kertben még nyíltak az őszi virágok, köztük az ókor mitológiai alakjai, mesealakok, festmények jelentek meg, mintegy szabadtéri kiállítást alkotva. Az egykor termények raktározására szolgáló pincében a középkori kínzóeszközöket állították ki. A kocsiszínben díszes hintók és régi autók foglaltak helyet. A birtok megtekintése után a bátrabbak a lovaglást is kipróbálhatták. Az esti szórakozás bowlingozás volt.
A gyerekek vendéglátóikkal együtt érkeztek az iskolába rendes iskolaidőben. Csengetéskor ők is bementek az osztàlyba, bemutatkoztak az alsó tagozatosoknak, képzőművészeti órán vettek részt, majd egy matematikaórába kapcsolódtunk be, melyen a litván gyerekek mellett kipróbálhatták az IMO kockákat, ezt követően a helyi nyolcadikosok bemutatták nekik az iskolát. A gyerekek és pedagógusok csodálatos koncerttel várták a vendégeket az iskola aulájában. Ebéd után az igazgatónő köszöntötte a partneriskolák képviselőit. Ezután az Action bound applikációt használva kis csoportokat alkotva indultak "kincskeresésre". Eljutottak a város nevezetes pontjaira. Sok-sok kilométerrel a lábunkban jól esett az esti pihenés.
A kedd reggeli foglalkozáson a természetvédelem volt a téma. Az óra az ún. STEAM módszer alkalmazása zajlott, amely a Science-Technology-
Engineering-Art-Mathematics rövidítése. Egy olyan módszer, amely ötvözi a természettudomànyokat, a technika, a művészet és a matematika tantárgyakat. Egy inspiráló személyiséget kellett összekötni a természetvédelemmel, újrahasznosított alapra lerajzolni, majd angolul röviden prezentálni. A következő órában a hazai nyolcadikosok egy jó hangulatú zenés tornát szerveztek számunkra, majd röplabdamérkőzéssel zárult a foglalkozás. A folytatásban a Viliniusi Egyetem STEaM központjában mikroszkópokkal dolgoztunk. A gyerekek preparátumot készítettek, megismerkedtek a hagyományos és a digitális mikroszkóppal. A kinagyított mintákat lefényképezték. A fotókból az iPod-on lévő applikáció segítségével fotokollázst készítettek. Délután a Balti Kulturális Központba látogattunk el, amely interaktív módon mutatja be Litvánia történetét. A tartalmas nap végén jól esett a pizza a Csili pizza nevű étteremben. A szerdai nap a prezentációk és a zene napja volt. A reggeli etika órán a hazai nyolcadikosok Litvániát mutatták be, majd a hetvenes-nyolcvanas évek híres pop és rockegyütteseiről láttunk bemutatót. Ezután a gyerekek csoportokban dolgoztak, egy általuk kedvelt együttesről készítettek beszámolót, amit be is mutattak angol nyelven. Ezt követően az aulában megnéztük az iskolákról készült kisfilmeket. Igazán ötletes és kreatív munkák jelentek meg a vetítővásznon. A délelőtt különlegessége egy rendhagyó zeneóra volt. Ennek keretében a gyerekek az iPod-on lévő applikáció segítségével hangszereket próbálhattak ki, majd zenét szereztek. A legjobb dallam a projekt himnusza lesz. Délután került sor az elmúlt hetek munkáját összegző prezentációk bemutatására. A gyerekek négy témakört dolgoztak fel: népmesék, ünnepek, a hagyományos életmód és a népviselet. Szép, tartalmas munkák születtek. Megmutatták kultúráink és hagyományaink közti különbségeket és hasonlóságokat. A kora délután és az este a vendéglátó családokkal zajlott. Bowling, korcsolya, városnézés vagy pihenés volt a program. Többen a közeli Keresztek hegyét látogatták meg, amely évszázadok óta a litvánok nemzeti szimbóluma.
https://hu.wikipedia.org/wiki/
Keresztek_hegye A gyerekek véleménye szerint a ma délelőtti óra volt a legjobb nemcsak a héten, hanem az egész évben. Ellátogattunk ugyanis a Ruta csokoládégyárba, amely 1913 óta működik. Megismerkedtünk a csokoládé történetével, a csokoládé fogyasztás kultúrájával, a gyártáshoz szükséges eszközökkel, a férfiak csészéjének különlegességével, a bajuszfelfogóval. Ezután kötényeket és sapkákat kaptunk és megkezdtük mi is a csokikészítést. Csodálatos ízű és díszítésű csokoládék kerültek ki a kezünk alól. Aki útközben nem fogyasztotta el, azét otthon a család is megkóstolhatja. Ebéd után az iPod-on lévő applikációkkal dolgoztunk. Az este nagyon jó hangulatban telt. Az iskola aulájában összejöttek a projekt résztvevői, a hazai gyerekek és a szülők. Elénekeltük a reggeli foglalkozás során tanult litván, olasz, magyar és szlovák dalokat. A litván gyerekektől vidám táncokat és gyermekjátékokat tanultunk, az olaszoktól egy modernebb táncot, végül mi is megtanítottunk a résztvevőknek két moldvai táncot. A sok-sok ének és tánc után a szülők finomságokkal vendégeltek meg bennünket. A csütörtöki nap az utolsó itt, Siauliai városában. Pénteken indulunk haza.
Az utolsó nap rövid programja is közelebb hozott bennünket a balti kultúrához. A bőr az ember egyik fontos nyersanyaga volt a múltban. Ezzel az anyaggal ismerkedtünk meg és dolgoztunk a Naisai faluban található kulturális központban. Pontos útmutatás alapján mindenki elkészített egy szép kulcstartót, amit emlékbe magunkkal is hoztunk. Ezután rövid sétát tettünk a parkban, amely nagyon szép természeti környezetben található, hatalmas füves területek, kis nyírfaligetek váltják egymást. A park területén faragott szobrok mutatják be a litván mitológia isteneit, szimbólumait. Az arénában koncerteket, előadásokat rendeznek. Az aréna meredek dombjára néhány perc alatt felfutottak a gyerekek, ez kihagyhatatlan élmény volt. Sajnos, a park minden részletét nem tudtuk megnézni, mivel indulnunk kellett az autóbuszra. A gyors ebéd után bőröndjeinkkel felszerelkezve indultunk az autóbuszmegállóra, pár perce belül pedig már úton voltunk a lett főváros, Riga felé. Körülbelül két óra múlva érkezünk meg. A repülőgép indulásáig még sok időnk volt, de a poggyász rendezése, a bejelentkezés, a megfelelő kapu megkeresése időbe tellett. Ennek ellenére belefért még egy kis frissítő és uzsonna vásárlása is. Egy kis késéssel, délután 17.35-kor szállt fel a gépünk. Ahogy a felhők fölé emelkednek, eltűntek a házak , utak , folyók. Mivel alkonyat idején repültünk, az ablakból csodálatos naplementét láttunk. Bécs fölött a gép még feljebb emelkedett, mivel nem volt üres leszállópálya, így a kivilágított osztrák fővárost kétszer is láthattuk. Bécsben már várt ránk az autóbusz, ami hazahozott Perbetére. Útközben azért még megálltunk egy gyors vacsorára, hogy ne érkezzünk éhesen haza. Az iskola előtt már a szülők vártak bennünket. Az első Erazmus-küldetést sikeresen teljesítettük sok-sok tapasztalattal és élménnyel gazdagodva.