III. ÖSSZMAGYAR ANYANYELVI TÁBOR - Sátoraljaújhely
5-6. nap
Csütörtökön reggeli után a reformátusok Istentiszteleten, a katolikusok pedig ifjúsági Szentmisén vettek részt. A napi programban következett a séta a Nemzeti Összetartozás Hídjára. A túránk során elmentünk a kilátó, és az újhelyi vár romjai mellett. Pazar látvány tárult már innen is a szemünk elé. A hidat 2024.június 4-én adták át. A teljes hossza 723,7 m, szélessége 1,20 m. Völgy feletti magassága 84 m. Amint visszaértünk, részt vettünk egy nagyon tanulságos MNHH előadáson, amelyben az internetes zaklatás körülményeiről és következményeiről volt szó. A mennyei ebédet követő csendes pihenőben kártyáztunk és próbáltunk valamelyest szundítani. Délutáni készültünk a „Ki? Mit? Tud?”-ra, de jutott idő még egy kis medencézésre is. A várva várt „Ki? Mit? Tud?” és tehetségkutató során minden csoport megvillogtathatta tánc, vagy bármely más művészeti ágban elsajátított tudását, nagyon jót szórakoztunk. A tábor lezárásaképpen szervezett zenés búcsúesten teljes mértékben kiengedtük a gőzt, buliztunk, szórakoztunk.
Pénteken eljött a hazautazás napja. A kiadós reggeli után megkaptuk az uti csomagot és elhagytuk a tábor helyszínét, rengeteg emlékkel magunk mögött. A hazaút zökkenőmentesen sikerült, és még egy élmonyt tartogatott számunkra. Zenélő úton is végighaladtunk az autópályán, ahol az Érik a szőlő kezdetű magyar népdal csendül fel az utazók szórakoztatására. Bő 6 órás út útán megérkeztünk falucskánkba, viszont a felejthetetlen emlékek örökre velünk maradnak.
Erdélyi Eszter, Geleta Attila, Madarász Ferenc, Pinke Zsófia, Pinke Andrea tanító néni
Rákóczi-tábor: kézműves foglalkozások és sport
Kedden reggel már 7:20 –kor zene ébresztette a táborlakókat. Reggeli után egyet fürödtünk a medencében, majd kézműves foglalkozások és érdekes bemutatók követték egymást. A fiúk örömére a foci sem maradt el. Mindez címszavakban: szappankészítés, gyertyaöntés, méhészet, mézvásárlási lehetőség, csillámtetoválás, arcfestés, íjászkodás, gravírozás, fegyverbemutató, solymászati bemutató. A finom vacsora után a Garagulya Gólyalábas Kompánia és tűzzsonglőrök bemutatóját csodálhattuk meg.
A szerdai nap különleges volt a Rákóczi táborban, hiszen sportnapot tartottunk. Számos izgalmas sportágban próbáltuk ki magunkat, mint például foci, röplabda, kosárlabda, floorball, számháború, olimpiai kvíz és megmártózhattunk az medence égszínkék vizében. Az esemény célja az volt, hogy népszerűsítsük az egészséges életmódot és erősítsük a közösséget. Mindenki lelkesen vett részt a versenyeken. A sportnap kiváló alkalom volt arra is, hogy új barátságok keletkezzenek. A nap végén színházi előadásban volt részünk: A helység kalapácsa című darabot láthattuk Gál Tamás főszereplésével. Mosolygós arccal tértünk nyugovóra.
Első és második nap
Elérkezett hát a várva várt hét. A Rákóczi-tábor varázslatos, élményekkel teli kapui ismét megnyíltak a perbetei diákok előtt. Idén 4 tanuló kapott lehetőséget a részvételre, környékünkről a komáromi, az ekeli, a szentpéteri, a búcsi és a dunamocsi gyerekekkel együtt. Az autóbusz augusztus 4 –én, vasárnap reggel indult a hosszú útra Sátoraljaújhely felé. Zökkenőmentesen, öt óra elteltével át is léphettük a tábor kapuit, megkaptuk a csapatbeosztást és szobaelosztást, emellé pólókat és kulcstartót ajándékoztak nekünk a szervezők. Az ünnepélyes megnyitón Csáki Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke köszöntött minden határon túli diákot, legyen az kárpát-medencei, vagy a diaszpórából érkező. A pihentető alvás után megkezdődött az igazi móka. A hétfői program a széphalomi Magyar Nyelv Múzeumának megtekintése volt, ahol rengeteg érdekes információval gazdagodtunk és jobban megismerhettük anyanyelvünk kialakulásának és terjesztésének történetét. Tápláló ebédnek lehettük részesei, ami energiával, dúsította a napunkat. Megkezdődhetett a témafeldolgozás és zászlókészítés. Minden csoport saját hungarikumot kapott, amivel dolgoznia kellett. Este pedig mindezt bemutattuk a többi 450 társunknak, és ők is nekünk a saját ötleteikkel díszített csapatzászlót. Mielőtt nyugovóra térhettünk, megérkezett a zenekar és kezdődhetett a táncház. Varázslatos élmény volt. Izgatottan várjuk a következő napok programjait.
https://www.facebook.com/rakocziszovetseg
XVIII. SZENT LÁSZLÓ NÉPTÁNCTÁBOR
Július 22-28. között zajlott a XVIII.Szent László Néptánctábor, amelyen a Napraforgó Néptáncegyüttes tagjai hatodik alkalommal vettek részt. Négy év kihagyás után tértünk vissza, a szervezők régi ismerősökként fogadtak bennünket. A néptánctábor lehetőséget ad arra, hogy új táncokat tanuljunk és az eddigi tudásunkat csiszoljuk elismert szakemberek segítségével. Emellett találkozhatunk a Kárpát-medence magyar fiataljaival, tánccsopoportjaival is. Az idén a bősi és a nyékvárkonyi gyerekek, kárpátalji és erdélyi fiatalok érkeztek. Magyarpalatkai és széki táncokat tanultunk. Mi az utóbbi csoporthoz csatlakoztunk. Tanáraink a mosonmagyaróvári Lajta Néptáncegyüttes vezetői voltak: Balogh Tímea és Palenik József. A hitelességre törekedve, az apróbb részletekre, stíluselemekre is odafigyelve, saját gyűjtésre alapozva tanították a széki táncrendet: a sűrű és ritka tempót, magyart, lassút szapora lassút, csárdást, porkát és hétlépést. A tanultakat az esti táncházban gyakorolhattuk, de lelkesen jártuk a csallóközi, szigetközi, felcsíki és moldvai táncokat is. A tábori jó hangulathoz hozzájárult a tombolahúzás, a szentendrei városnézés, „megmártóztunk“ a Dunában, vicces előadásokat készítettünk ismert népdalok szövegeire (meseszínház), kirándultunk a Pilisben. A szombati gálára összeállt a héten tanult koreográfia. A szülők méltán lehettek büszkék gyermekeikre.
Köszönjük a szervezőknek a lehetőséget és az értékes, élményekkel teli hetet. Szívesen megyünk jövőre is. Szeretettel várjuk a perbetei táncosokat.
ÍGY VÁRTUK A NYARAT
3. osztály
4. osztály
NYÁRI PÓLÓK
5. osztály
6. osztály
7. osztály
TÜNDÉRVIRÁGOK A XX. PERBETEI FALU NAPOKON
Színjátszóink rendszeres fellépői a Perbetei Falunapok nyitó rendezvényének. Ebben az évben a nagycsoport a Hair című musicalt adta elő, a kicsik pedig Janikovszky Éva Ha én felnőtt volnék című írását vitték színre.
ISKOLÁNK A XX. PERBETEI FALUNAPOKON
Két évtizeddel ezelőtt azzal a céllal indultak útjára a falunapok, hogy olyan eseményeknek adjanak teret, amelyek a generációkat, egykori és jelenlegi perbeteieket összehozzák és hozzájárulnak a faluközösség megerősödéséhez. Fontos volt, hogy többek között az oktatási intézények is bekapcsolódjanak a programokba. A kísérőrendezvények, mint a kiállítások, versenyek, vetélkedők lehetőséget nyújtanak tevékenységük bemutatására is. A jubileumi falunapok háromnapos rendezvénysorozatába iskolánk 52 tanulója, valamint a pedagógusi kar és az alkalmazottak nagy része bekapcsolódott szereplőként, a műsorok betanítójaként, tartalmi, vagy technikai előkészítőjeként. A falunapi kiállítók között hagyományosan ott voltak ifjú fotósaink a közelmúlt nyertes alkotásaival. Ugyancsak gazdag fényképanyag mutatta be iskolánk életét és rendezvényeit a 2023/24-es tanévben. A megnyitó után a kis Tündérvirágok léptek színpadra a Ha én felnőtt volnék c. darabjukkal, majd a nagyok következtek a Hair c. musical előadásával. A szombati sportdélelőttön részt vettek a sakkosok és a röplabdások. A délutáni kultúrműsorban fellépett a Napraforgó Néptáncegyüttes. A gyerekek dunántúli, a felnőttek pedig szatmári táncokat adtak elő. Vasárnap az ünnepi hálaadó istentisztelet a református templomban volt, ezt követően pedig az első világháborúban elesett perbetei katonákra emlékeztünk és egyben átadásra került az emlékoszlop tetejére visszakerült turulszobor. Az emlékünnepségen a Csemadok alapszervezetének Árvalányhaj Népdalköre mellett tanulóink és pedagógusaink is szerepeltek.
NAPKÖZIS TÁBOR 2024
Péntek - július 5.
Elérkezett tábori hetünk utolsó napja. A gyerekek reggel izgatottan várták a nap eseményeit, ahogyan mi felnőttek is. Ügyességi versenyekkel indítottuk a programot, majd tízórainkat elfogyasztva az osztályban érdekes maszkokat készítettünk kartondarabokból. Ebéd után előkerültek a vízipisztolyok is. Mindenki nagyon jól szórakozott a nagy melegben. Átsétáltunk az iskolához, ahol nagy meglepetés várta a gyerekeket, ugyanis megérkezett az ugrálóvár. Attila bácsi elkészítette a tábortűz körüli teendőket, az asztalokat, padokat és a fát is. Az ülőkéket Török István bácsi biztosította. Lassan minden szülő, kis és nagytestvér megérkezett záróünnepségünkre. A gyerekek körbeülték a tábortüzet, amit biztonsággal meg is gyújtottunk. Közben Szandi néni üdvözölt mindenkit, majd a gyerekekkel közösen előadták a héten tanult verset a környezetvédelemmel kapcsolatban. Végül minden táborozónak átadta az emléklapokat. Az igazgató néni és a helyettes néni is köszöntötte a vendégeket. A táborvezető és minden pedagógus, segítő elismerő oklevelet kapott. Jó hangulatú sütögetés vette kezdetét. A tűzönsültek mellett nagyon sok finomság is sorakozott az asztalon. Finomabbnál finomabb sütemények, sósak. A jóllakott gyerekek a meleg ellenére is fáradhatatlanul ugráltak az ugrálóvárban és a trambulinban is. Köszönjük a szülőknek, nagyszülőknek, valamint a a szülői szövetségnek a támogatást, amellyel hozzájárultak ahhoz, hogy ismét egy sikeres tábort tudtunk megszervezni.
Kívánunk mindenkinek ilyen jókedvű, élményekben gazdag VAKÁCIÓT!
Csütörtök - július 4.
A mai reggelen is a mozgásé volt a főszerep. A nagy pályára mentünk, ahol két csapatban versenyeztek a gyerekek. Volt labdavezetés, zsákban futás, akadályfutás. A verseny végül döntetlen lett. Délelőtt sétára indultunk. Vittünk magunkkal zsákot és kesztyűt, ami szemét az utunkba került összegyűjtöttük. A napköziben pedig szelektáltuk, melyik szemét hová kerül. A finom ebéd elfogyasztása után, újrahasznosított tárgyakból /papír, kindertojás/ hangszereket készítettünk. Végül egy közös ének, zenélés kerekedett a kis osztályban, majd Záležák István tanító bácsival és Tárnok Katalin tanító nénivel az udvaron is folytattuk a jó hangulatú hangszer bemutatót. A tanító bácsi elhozta nekünk djembe dobját, amit mindenki ki is próbált. Délután uzsonnára Jakab Katalin tanító néni finomságaiból ehettünk, aki nagy szeretettel sütött a gyerekeknek kakaós kalácsot és sós kalácsot is. Ismét birtokba vettük a tornatermet, ahol különböző labdajátékokat játszottunk, mint pl.: kidobócska, foci. Végül ma sem maradhatott el a szabad játszás a napközi udvarán.
Mókás, vidám nap volt a mai.
Szerda - július 3.
Következett a tábor harmadik napja. A kirándulást Komáromba, pontosabban Kabátfalura a Holdas Lovardába terveztük, ahol egy állatfarmot és táborközpontot látogattunk meg. A gyerekek mind nagyon izgatottan ültek fel a kisbuszra, ami zökkenőmentesen furikázott el bennünket a helyszínre. Egy hatalmas szabadtéri területre érkeztünk, ahol már nagy szeretettel vártak bennünket. Volt itt minden, ami szem-szájnak ingere: trambulin, medence, egy csomó hinta, kutyusok, kemencés sütöde, szuvenírbolt, focipálya, lovarda és persze maga az állatsimogató. Délelőtti program volt az élő történelemóra a hunokról és a régi magyarok honfoglalása, honfoglaláskori ruházat és fegyverzet bemutatása korhű kellékekkel kiegészítve. Ezután következett az íjászat, természetesen, lovaglással ötvözve. Az ebédünk helyben sütött kemencés pizzalepény volt, ami után minden gyermek megnyalta mind a tíz ujját. Délutáni program pedig a körmönfonás /karkötő, kulcstartó/ készítése volt a szokásos futballmeccs mellett. A napot a ZOO farm látogatásával különféle állatok megcsodálásával koronáztuk meg, ahol a tevétől kezdve az emu és pávákon keresztül, mindenféle őshonos háziállatot megtekinthettünk, és ha kedvünk volt hozzá, meg is etethettünk. A gyerekek ismét fáradtan, de sok-sok élménnyel gazdagodva tértek haza.
Kedd - július 2.
Ma reggel a gyerekek a megérkezésük után egy szórakoztató zenés, mozgásos tevékenységbe kezdtek. A zene és a tánc nagyon tetszett kicsinek és nagynak egyaránt. Délelőtt átmentünk az iskolába, ahol az interaktív táblán játszottak a gyerekek különféle játékokat. A cél itt is a tudatos környezetvédelem volt. A tízórait is itt fogyasztották el, majd visszasétáltunk a napközibe. Nagy meglepetésünkre az ovis gyerekek is meglátogattak minket egy kis játék erejéig. Az ebéd előtt egy nagy plakát készítésébe kezdtünk, amit a hét végére el is készítünk. Délután Ádám és Lia a tornatermet egy igazi akadálypályává alakította át, ennek a gyerekek végtelenül megörültek. Mindenféle ügyességi játékot és labdajátékot is végezhettek. Végezetül az udvaron szabadon játszhattak, aszfaltrajzok is születtek. Uzsonnára pedig megérkezett a finom dinnye.
Ma is egy izgalmas napot zártunk.
Hétfő - július 1.
Nyolc órára a gyerekek megérkeztek a napközi udvarára. Az igazgató néni üdvözölt mindenkit és megnyitotta a tábort. Szép és élményekben gazdag hetet kívánt.
Ádám, Lia és Szandi /lelkes táborsegédjeink/ egy reggeli testnevelésre hívták össze a gyerekeket, amit labdajátékkal indítottak. Ezután közösen az osztályban megnéztünk a környezetvédelemről egy tanulságos mesét, amiből feladatokat is oldottak. Megtanultuk, mi az a szelektív hulladékgyűjtés, hogyan is kell szétválogatni a szemetet, mi fontos a Földünknek és mivel ártunk? A napközi folyosójára is ilyen különböző jelekkel ellátott szeméttároló edényeket tettünk. Fél tízkor elfogyasztottuk a tízórainkat, majd mindenki elkészítette színes papírból a saját Föld bolygóját.
Ebéd után a gyerekek kicsit pihentek, majd babot ültettek. Kíváncsian várjuk, mikor bukkannak elő az apró csíráik.
A délután folyamán mindenki szabadon játszhatott, rajzolhatott, ugrálhatott a trambulinban, focizhatott. Izgatottan várjuk a következő napot.
TANÉVZÁRÓ
A 2023/2024-es tanév ünnepéles tanévzáróját június 18-án tartottuk az iskolaudvaron. Az elmúlt tanévben is figyelemreméltó eredmények születtek. A 105 tanuló mintegy 60%-a vett részt a tantárgyi-, sport- és művészeti versenyeken, többen járási, kerületi, országos és nemzetiközi szinten értek el helyezést. Az iskola legjobb eredményt elért tanulói igazgatói dicséretben részesültek: Pinke Kornél (3.o.), Zahorcsek Zoé (5.o.), Geleta Attila (7.o.), Erdélyi Eszter (8.o.), Madarász Ferenc (8.o.), Pinke Zsófia (8.o.). A kilencedik osztályosok az alapiskolai tanulmányok idején kifejtett tevékenységükért, a versenyeken, sprot- és kultúrális eseményeken való részvételükért részesültek elismerésben: Bugany Krisztián, Korbel Mátyás, Molnár Dominik, Sipka Bálint, Rancsó Ádám, Dudáš Ruben, Florian Bence. A matematikai versenyeken elért kimagasló eredményekért a kupát Madarász Ferenc kapta. A szavalóversenyeken és népmesemondó versenyen elért kimagasló eredményéért Zahorcsek Zoé kapott különdíjat. A tantárgyi és fotóművészeti versenyeken elért kimagasló eredményekért járó kupát Erdélyi Eszter érdemelte ki.Nagy örömünkre szolgál, hogy tervezett iskolai rendezvényeink megvalósultak, megszerveztük a sítanfolyamot, erdei iskolát, úszótanfolyamot. A gyermekek tanulmányi kirándulásokon vettek részt Martoson, Oroszkán, Komáromban, Szentendrén, a Hegyek- kalandparkban. A tantárgyi versenyek eredményes résztvevőivel meglátogattuk testvériskoláinkat Bobán és Szombathelyen. A művészeti csoportok tagjaival pedig jutalomkiránduláson vettünk részt Csókakőn, Bodajkon és Várpalotán. Októberben konferenciával zártuk az Erasmus+ pályázatunkat. A Tündérvirágok színjátszócsoport és a Napraforgó Néptáncegyüttes színvonalas fellépésekkel képviselte iskolánkat. Bekapcsolódtunk a falusi rendezvényekbe is. Ősszel a Szüreti Vigadalomba, ott voltunk a karácsonyi vásáron, a Napraforgósok a falut egy szép karácsonyi műsorral ajándékozták meg. A XX. Perbetei Falunapok mindhárom napján méltón képviseltük az iskolát. A tanévzárón elköszöntünk Béres György tanító bácsitól és Vanya Bettina Adriána tanító nénitől. Elbúcsúztunk Pálinkás Mária nevelőnőtől, aki 42 éven át gyakorolta pedagógiai hivatását sok-sok perbetei kisgyermek napközis tanító nénijeként és júliustól a megérdemelt pihenés vár rá. Köszönjük a támogatást mindazoknak, akik bármilyen módon hozzájárultak az iskola és az abban folyó munka színvonalának emeléséhez. Kívánjuk, hogy mindannyian kipihenten, sok-sok élménnyel telve találkozzunk újra szeptemberben!
BALLAG MÁR A VÉN DIÁK.....
A szárny megnőtt, üresen áll a fészek,
Csak álom volt a szép diákvilág,
S mint a fecske alkonyati szélben,
Ma szárnyat bont egy sereg diák. /Ady Endre/Tizenhárom diákunktól köszöntünk el június 27-én. Kilencedikeseink a hagyományoknak megfelelően vévigvonultak az iskola tantermein, vállukon tarisznyával, benne az útravalóval. Felcsendültek a ballagási énekek, amelyek mindannyiunkban felidézték a diákéveket. “Tizenhárom diák – tizenhárom különböző egyéniség – tizenhárom irányba indul el. Kívánjuk, hogy mindig jusson eszetekbe, honnan indultatok, hol szerezétek meg azt az ismeretanyagot, amely alapul szolgál majd a további pályátokhoz. A család és az iskola egy olyan értékrendet alakít ki, amely segít eldönteni, hogy mi a jó és mi a rossz, hogy ennek segítségével majd a jövőben is biztosan és helyesen tudjatok választani. Iskolánkban hagyomány, hogy a végzős diákok egy fát ültetnek az iskolaudvarra, amely most általatok egy bordó levelű selyemakáccal lett gazdagabb. A zászlóra tűzött szalagra Adamis Anna szavait választottátok: A holnapoknak minden kulcsa két kezedben van. További életetekben és pályátokon kívánunk sok sikert. Higgyetek magatokban, legyetek kitartóak, állhatatosak, becsületesek, emberségesek!”
TÜNDÉRVIRÁGOK
Lázasan folynak a próbák a falunapi előadásra. Június 21. 17:00 HAIR, Pándy Lajos Művelődési Ház
A kis Tündérvirágok is izgatottan készülnek az új színdarabbal. Janikovszky Éva: Ha én felnőtt volnék
MOK DÖNTŐ
Június 14-én zajlott a MOK röplabdakupa döntője a komáromi sportcsarnokban. Iskolánkat három csapat képviselte. Az alsó tagozatosok kategóriájában hét csapat mérkőzött meg egymással. Lányaink a 4. helyet szerezték meg. A csapat tagjai: Basternák Dóra, Gogola Lilien, Medovarská Sofia.
A felső tagozatosok között mindkét csapatunk dobogós helyen végzett. Az iskolai fordulók első helyezettjei az aranycsoportban mérkőztek meg egymással. A Seszták Zsombor, Molnár Dominik, Berta Dániel, Tóth Viktor alkotta négyes ezüstérmes lett a komáromi Munka utcai Alapiskola mögött. Az iskolai fordulók második helyezettjei az ezüstcsoportba jutottak tovább. Csapatunk - Rancsó Ádám, Sipka Bálint, Madarász Ferenc, Korbel Mátyás és Gondžala Dániel – a bronzérmes szerezte meg a Munka utcai Alapiskola B csapata és a Komensky utcai Alapiskola csapatát követve.
Röplabdásainknak szívből gratulálunk! Jövőre is Hajrá Perbete!
XVII. KASZÁS ATTILA VERSMONDÓ FESZTIVÁL
Iskolánkat a XVII. Kaszás Attila Versmondó Fesztiválon Pinke Kornél 3.osztályos tanuló képviselte. Hetvenöt hazai, illetve külföldi iskola 136 tanulója állt ki a szakmai zsűri elé és 2 költeményt is elszavalhatott. Az erős mezőnyben Kornélt ezüst sávos minősítéssel jutalmazták. Gratulálunk kitartó munkájához, csak így tovább!
A VÉRTESTŐL A BAKONYIG
Június 13-án az énekkarosok, a Tündérvirágok színjátszócsoport és a Napraforgó Néptáncegyüttes tagjai jutalomkiránduláson vehettek részt Magyarországon. Az út témája elsősorban kulturális és történelmi örökségünk megismerése volt. A három állomás végigvezetett bennünket a honfoglalástól a magyarság 20.századi történetéig. Először megtekintettük a csókakői parkot, ahol beszéltünk a turul-mondáról, történelmünk fontos személyiségeiről, nemzeti színű szalagot kötöttünk a Kárpátok őre emlékműre. A Vértes hegység lábánál magasodó vár legmagasabb pontjáról csodálatos kilátás nyílt a környékre, a Móri árokra, a távolban látszódó Bakonyra. A déli harangszóra megérkeztünk a környék ismert búcsújáró helyére, Bodajkra, amely a kapucinus rendhez, a ferences rend egyik ágához kötődik. Bodajkon máig él I. Szent István, Gizella és Imre herceg kultusza, mivel a legenda szerint az eredeti kápolnát első királyunk építtette. Megtekintettük a csodálatos barokk bazilikát és a rendházat. Délután a várpalotai Trianon Múzeumot látogattuk meg. A tárlatot szakavatott múzeumpedagógusok mutatták be a gyerekek számára érthető, érdekes módon. Az interaktív elemek, játékok, makettek, hangeffektusok visszavittek bennünket a 100 évvel ezelőtti Magyarországra. A kirándulást a múzeumhoz tartozó Nagy-Magyarország Parkban fejeztük be, ahol láthattuk a lerombolt millenniumi emlékművek kicsinyített másait. Pihenésként nem maradhatott el a jégkrém sem. A jutalomutazást a szülői szövetség és a Bánhidai Baráti Kör és annak vezetője, Visegrádi József támogatta. Köszönjük a tartalmas, élménydús napot!
LEGKEDVESEBB GYERMEKJÁTÉKAINK
A mai testnevelés órát az iskola udvarán tartottuk a kellemes levegőn. Bemelegítésnek a gyerekek elsajátították a sorakozás, igazodj, vigyázz, pihenj és az oszolj szavak jelentését. Különféle népi játékokat játszottunk mint a Ne nézz hátra jön a farkas, Gyertek haza kislibáim és a Király, király adj katonát! E játékokban elsősorban a mozgás adja a játszás örömét, valamint fejleszti a gyerekek ügyességét, szép mozgását, kialakul a gyerekekben egyfajta stratégia, ismerkednek a játékszabályokkal is.
SZÍNHÁZBAN VOLTUNK
Június 6-án az 1-4. osztály tanulói Komáromban jártak a Jókai Színházban, ahol egy régi klasszikust láthattak a Mézga 2 – Szárnyal a kedv című előadást. Ki ne ismerné a Mézga család vicces mindennapjait?! A gyerekek is sokat nevettek, jól érezték magukat.
IPOLYI ARNOLD NÉPMESEMONDÓ VERSENY
Gombaszög - országos döntő
A XIV. Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny országos döntőjére 2024. június 3-4-én került sor Gombaszögön. A Gútán megrendezett regionális elődöntőből Zahorcsek Zoé 5. osztályos tanuló került be az országos megmérettetésre. A festői Gombaszögön két helyszínen folyt a verseny öt kategóriában. A Pajta színház és a Folkszöglet hangulatos díszletei között a mesemondók érdekes meséket mondtak, különféle tájnyelveken és szebbnél szebb viseletekben. A produkciókat szakavatott zsűri bírálta el. A mesemondók teljesítményét megdicsérték, és megköszönték a felkészítők munkáját is. A két nap folyamán nemcsak versenyzés folyt, hanem a mesemondóknak lehetőségük volt kézműves foglalkozásokra, népi játékokra, ismerkedésre. Este a táncházban a Sajó Banda húzta a talpalávalót, akik napközben is gondoskodtak a jó hangulatról. Az ünnepélyes díjkiosztásra június 4-én került sor. Öt kategóriában értékelték a teljesítményeket. Az eredmény minden várakozást felülmúlt, Zoé a második kategóriában aranysávos minősítésben részesült. A kiemelkedő eredményhez gratulálunk!
IRÁNY SZOMBATHELY
Az Összetartozás Napját hagyományosan a bobai és a szombathelyi testvériskolánk diákjaival közösen ünnepeljük. Június 3-án indultunk útnak a szentpéteri iskolásokkal együtt. Első úticéljuk a Pannonhalmi Bencés Főapátság volt. Megtekintettük az apátsági templomot, bejártuk a kerengőt, az altemplomot, megnéztük a könyvtárat. Végigsétáltunk a Lombkorona tanösvényen, a legkitartóbbak felmásztak a Boldog Mór kilátóra. Az ebédet már Bobán fogyasztottuk el. Ezután egy jó hangulatú magyarságismereti kvíz várt ránk. Délután három óra körül elbúcsúztunk Kemenesaljától és folytattuk utunkat Szombathely felé. Az iskolában már vártak bennünket a családok. Este egy fergeteges táncházzal zártuk a napot.
Június 4. délelőttjét Dalos Tibor tanár úr vezetésével Kőszegen töltöttük. Kőszeg vára elsősorban a török háborúk korából ismert. 1532-ben a török személyesen I. Szulejmán szultán irányításával ostrom alá vette, mivel a Bécs felé vezető utat védte. Jurisics Miklós több mint három hétig ellenállt. Végül a várra jelképesen kitűzték a török zászlót, de a vár a védők kezén maradt, Szulejmán hada pedig elvonult. A város nagyon fontos szerepet vállalt a második világháború végén, amikor a Szent Koronát menekítették ki az országból. Néhány napig itt őrizték egy bunkerban. Ezt a helyet mi is meglátogattuk. A bunker feletti füves területen térkövekből kirakva látható a történelmi Magyarország térképe, melyen kis zászlócskák jelzik a Szent Korona útját. Komárom városánál mi is elhelyzetünk egy koszorút, majd közösen elénekeltük a Himnuszt. Délután a szombathelyi diákokkal együtt ünnepélyes keretek között emlékeztünk a tiranoni békediktátumra az evangélikus templomban. Tanulóink Gyurcsó István Gyökerek c. versét és a Hazám, hazám, édes hazám c. népdalt adták elő. Felemelő érzés volt, amikor a három iskola tanulói és pedagógusai együtt énekelték Szarka Tamás Kézfogás c. dalát.
"KÉZFOGÁS" KOMÁROMBAN
Június 4-én iskolánk egy kis csapata a komáromi Klapka-téren vett részt a Nemzeti Összetartozás Napja tiszteletére szervezett ünnepségen. A fellépők után a dal szerzőjével, Szarka Tamással, és a környék diákjaival együtt énekeltük a Kézfogás c. dalt, amely a nemzeti összetartozás himnusza lett.
NEMZETI ÖSSZETARTOZÁS NAPJA
A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából együtt énekeltük Szarka Tamás Kézfogás c. dalát a Kárpát-medence sokszáz diákjával.
https://www.facebook.com/events/3386658651625133/?active_tab=discussion
A XII. NÉPMŰVÉSZETI FESZTIVÁL PERBETÉN
A felújított Pándy Lajos Művelődési Ház május 25-én 12.alkalommal adott otthont a Csemadok helyi szervezete által szervezett népművészeti fesztiválnak. A Napraforgó Náptáncegyüttes gyermek és felnőtt csoportja is sikeresen szerepelt egy-egy új koreográfiával. A gyerekek dunántúli ugróst és friss csárdást táncoltak, a felnőttek pedig szatmári verbunkot, lassú ás friss csárdást mutattak be. Zahorcsek Zoé egy tardoskeddi mesét mondott el a csodálatos fűzfavesszőről. A programban fellépett még az Árvalányhaj Népdalkör, az ógyallai Bellő, a szentpéteri Gyöngyösbokréta, a naszvadi Pettyem, a búcsi Kerekfüzes Táncműhely, a Tardoskeddi Citerások, valamint a fesztivál vendége a csókakői Barkócaberkenye Néptánccsoport. A talpalávalót a Varjos zenekar húzta. A fesztivál jó hangulatú táncházzal zárult.
DÉL-AMERIKA ORSZÁGAI - COUNTRIES OF SOUTH-AMERICA
A hetedik osztályosokkal Dél-Amerikát jártuk be gondolatban. Párokban projektet készítettünk néhány ország jellegzetességeiről: éghajlat, természet, állat-és növényvilág, városok, szokások, nevezetességek.
MY VILLAGE
A harmadikosok angol projektet készítettek falunkról, amelyben megnevezik, mi minden található Perbetén. A rögtönzött kis térkép alapján el is mesélik, hogy a középületek hol helyezkednek el.
VÁSÁROLTUNK SZLOVÁKUL
Az idegen nyelv oktatásának fontos eszköze a szituációs játék, melyben a megtanult szófordulatokat elképzelt élethelyzetekben alkalmazzuk. Az ötödikesekkel „elmentünk bevásárolni“. Mindenkinek sikerült beszereznie az élelmiszereket és az egyéb szükséges dolgokat.
MIDICOOLVOLLEY – kerületi forduló
Május 4-én Komáromban zajlott a röplabda diákbajnokság járási fordulója, amelyet magabiztosan nyert csapatunk. Ezzel továbbjutott a kerületi döntőbe. A fordulónak Léva adott otthont május 14-én. Öt iskola versengett az első helyért. A döntőt az érsekújvári Nábrežná utcai alapiskola csapatával vívtuk. A szoros küzdelemben az utolsó szettben két ponttal alulmaradtunk, így 2:1-es végeredménnyel zártuk a bajnokságot és a dobogó második fokára állhattunk fel. Csapatunk tagjai: Berta Dániel, Gondžala Dániel, Madarász Ferenc, Seszták Zsombor, Tóth Viktor és Molnár Dominik.
Szép volt fiúk!
ÚSZÓTANFOLYAM
A gyerekek az utolsó napon versenyre keltek egymással. Külön csoportban versenyeztek a lányok, a fiúk, a kezdők és a haladók. Mindenki beleadott apait, anyait és a következő sorrend alakult ki:
Kezdő lányok: 1.Basternák Dóra 4.o., 2. Gallai Cintia 2.o., 3. Medovarská Sofia 4.o
Kezdő fiúk: 1.Turán Gábor 3.o., 2.Salkay Sebastian 2.o., 3.Horváth Sebastian 2.o.MELLÚSZÁS
Haladó lányok: 1.Gogola Lilien 4.o., 2. Csémi Kristína 4.o., 3.Uzsák Lara 5.o.
Haladó fiúk: 1.Kovács Márk 5.o., 2. Kecskés Ferenc Noel 3.o., 3. Kecskés Kristóf 3.oGYORSÚSZÁS
Haladó lányok: 1. Gogola Lilien 4.o., 2. Uzsák Lara 5.o., 3. Csémi Kristína 4.o.
Haladó fiúk: 1. Kovács Márk 5.o., 2.Kecskés Ferenc Noel 3.o., 3. Kecskés Kristóf 3.o.A tanulók a nap végén oklevelet kaptak az úszótanfolyam sikeres elvégzéséért. Várjuk jövőre a folytatást!
3. és 4. nap:
Úszásoktatóink, Karcsi bácsi és Pista bácsi, egyre elégedettebbek, a gyerekek egyre bátrabbak, magabiztosabbak, ügyesebbek. Az 1. és 2.osztályosok még az úszás alapjait gyakorolják, a merülést, mell- és gyorsúszást, a nagyobbak már a hátúszással is megpróbálkoztak.
A mai napon az oktatók új feladatokkal látták el a gyerekeket. A bátrabbak, akik már úsznak ma már az ugródeszkáról ugrottak magabiztosan a vízbe és úszták át a medencét. Eközben a másik medencében zajlott a vízzel való barátkozás. Gyakorolták a gyorsúszást és a háton fekve lebegést. A mókás gyakorlatok ma sem maradhattak el, a gyerekek párokat alkottak és egymás lába alatt átúsztak. Mindenki elégedetten és kellemesen elfáradva tért haza.
Május 13-an elkezdődött az úszótanfolyam, melyen az első, második, harmadik, negyedik és ötödik osztályos gyerekek vesznek részt. A mai első alkalom során az úszóedzők felmérték a tanulókat, akik már korábban is voltak a tanfolyamon és jól úsznak. A nagy medencében ők már bátran úsztak és a széléről óvatosan ugrálhattak is a vízbe az edző felügyelete alatt. A többiek ellepték a tanuló medencét. Lelkesen végezték az edző utasításait. Barátkoztak a vízzel, különböző játékos feladatok során követve az oktató utasításait. Nagy örömmel várjuk a holnapot is!
RAJZ A SZABADBAN
Mától vidám aszfaltrajzok díszítík az iskolaudvart.
MADARAK ÉS FÁK NAPJA
Május 10-én ünnepeljük a madarak és fák világnapját. A harmadikos és negyedikes gyerekekkel megnéztük a tobozokban megbújó magokat, megtudhattuk milyen fához tartoznak. A tavasz beköszöntével éled a természet az udvaron is, ahol különböző növényeket fedezhetünk fel. Sok hasznos információval gazdagodtunk, hogy melyik növény mire való és miért hasznos számunkra. Továbbá megtudtuk, hogy hogyan működik a növényszárító az iskola kertjében. Közösen szedtünk bodzát, zsályát, kakukkfüvet, amit betettünk szárítani. A kilencedikes gyerekekkel együtt közös munkába fogtunk. Kesztyűt húztunk és kitakarítottuk az ágyásokat. Munkánk gyümölcseként retket és fokhagymát is ültethettünk. A gyerekek legnagyobb örömére a madárodúban fészket találtunk, amelyben két apró fióka lapult. Sorban gyorsan meglestük őket, majd visszatértünk mi is az osztályainkba. Köszönjük szépen Zsuzsi néninek a növényekről átadott hasznos tudnivalókat!
TERMÉSZETISKOLA A CSATTOGÓ VÖLGYBEN
Eljött az utolsó tábori nap. Reggel bepakoltunk a bőröndökbe, és részt vettünk az utolsó tábori foglalkozáson, a buborékfestésen. Ebéd után megérkezett az autóbuszunk, és elindultunk Visegrád felé. Visegrádon megtekintettük a fellegvárat, ami történelmi szempontból az egyik legjelentősebb emlékünk. A Dunakanyar csodálatos panorámája tárult a szemünk elé. A gyerekek legnagyobb örömére bobozással zártuk a hetet.
Elérkezett az utolsó előtti nap, ami a szokásos reggeli tornával indult. Reggeli után nekiláttunk egy újabb feladatnak, pillanatképek készültek a természetiskola legemlékezetesebb élményeiről. A csapattagok különféle technikával dolgoztak, ezeket a munkákat egy közös plakátra ragasztották rá, kifejezve vele tábori hangulatukat. A következő foglalkozás textilfestés volt, amihez a fák érdekes leveleinek lenyomatait használták fel a táborlakók. Ebédre a szakácsnők palacsintával kedveskedtek a gyerekeknek. Ebéd után a csapatok befejezték plakátjaikat, majd ismét egy kis mozgásra kaptak lehetőséget a sportpályákon. Vacsora után következett a kvíz, ahol a táborlakók bebizonyították, hogy a foglalkozások során nemcsak jól szórakoztak, hanem számtalan ismeretre tettek szert. Az estét táborzáró értékeléssel folytattuk, kihirdettük a szobatisztasági verseny és a kvíz győzteseit. A legtisztább szoba győztesei Pál Szilveszter és Kovács Márk lettek, a kvízkérdésekre az 5.-es lányok csapata: Zahorcsek Zoé, Uzsák Lara, Nagy Lara és Soós Noémi tudták legjobban a válaszokat. Ezután a csapatok bemutatták csapatzászlaikat, és élménybeszámolót tartottak az elmúlt napok eseményeiről. Az ismerd meg jobban csapattársadat játék is kiértékelésre került. Az estét egy jó hangulatú táncház zárta Jakab Katalin tanító néni vezetésével, aki moldvai táncokat mutatott be. Zárásképp minden táborozó oklevélben részesült, és elénekelte a 4S Street együttes híres dalát, ami szinte a tábor himnusza lett.
Napfényes reggelre ébredtünk. Sótöréssel, zsákcipeléssel indítottuk a napot. A későn érkezők futottak még egy tiszteletkört, néhányan önként csatlakoztak hozzájuk. A délelőtt folyamán elkezdtünk dolgozni a csapatzászlón, amit lepedővászonból készítettünk, és felhasználtunk hozzá természetes anyagokat. Ezt követte a csermelymustra, amely során a gyerekek szűrőkkel és tálacskákkal felszerelve gyűjtögették a közeli patakban található apró élőlényeket. A foglalkozásvezető segítségével meghatározták az állatfajokat: búvárpoloskát, vízmérő poloskát, keringő bogarat, vízi botpoloskát, csigaféléket, kagylókat. A meghatározás után természetesen visszaengedték az állatokat élőhelyükre. Ebéd után befejeztük a csapatzászlót, majd a csapatok élménybeszámolót írtak az ittlétről. Ezután szabadtéri játékok következtek. Az esti program előtt társasjátékokat játszhattak. Napnyugtakor felsorakoztunk a faház előtt, és kísérőnkkel elindultunk a várva várt éjszakai túránkra. A túrát játékokkal tette érdekesebbé túravezetőnk, egyik legjobb a denevérjáték volt. Ekkorra már teljesen besötétedett, a rengeteg erdőn keresztül libasorban, lámpa nélkül haladtunk a vezetőnk után. A bátorságpróbát is mindenki kiállta, a csillagos égboltban gyönyörködve érkeztünk vissza szálláshelyünkre. Büszkén tértünk nyugovóra.
A nap zenés ébresztővel indult, majd pár percen belül a táborozók már futották a reggeli bemelegítő köröket. Közben egy gólya is elsuhant felettük. A svédasztalos reggeli után kezdetét vette a 3 órás erdei túra, melynek során a túravezető rengeteg érdekes információval látta el a kíváncsi gyerekeket. Megismerhették a Börzsönyben található fákat, bokrokat, gyógyhatású növényeket, betekintést nyerhettek a gombák világába, felfedezték az erdei állatokat, madarakat, bogarakat. Szerencsénkre közelről látthatunk egy megriadt őzbakot is. Kipróbálhattuk a gyógynövények hatását, és a bátrak megkóstolták a csalánt is. Ebéd után az erdei vetélkedő során a délelőtt megszerzett ismereteket is felhasználhatták gyerekek a feladatlap megoldása közben. Minden csapat dicséretben részesült a teljesítményéért. Ezt követően sport- és kézműves foglalkozások közül választhattak. Lehetőségük volt labdajátékokra, gyöngyfűzésre, növényekből készült kép készítésére. Vacsora után sor került az erdei szépségversenyre, ahol a kritériumok közé tartozott a természetesség, a báj és a tehetség. Fergeteges hangulatú diszkóval zárult a nap.
Elérkezett a várva várt nap. 2024. május 8-án a 2-5. osztályosokból álló kis csapat útnak indult a Csattogó-völgyi természetiskolába. Az első megállónk a Kisújfalu, Köbölkút és Kürt melletti Párizsi-mocsarak volt, ami jelentős természeti értékekkel bíró nádas, védett nemzeti természeti rezervátum. Számtalan madárfaj és védett állat él ezen a vidéken. Ezt követően megálltunk a Kéménd melletti 2. világháborús emlékmű mellett, ahol a gyerekek közelről is megtekinthettek egy tankot. Utána ellátogattunk az ipolyszakállosi mézüzembe, ahol sok érdekes dolgot megtudhattunk a méz feldolgozásáról. Lehetőségünk volt kóstolásra és vásárlásra is. Itt elfogyasztottuk az ízletes ebédet, és egy kis Duna-parti kitérővel megérkeztünk szálláshelyünkre. A gyerekek azonnal birtokukba vették a foci- és röplabdapályákat. Az első napi foglalkozás térképészet és kincskeresés volt, ahol a gyerekek megismerkedtek a turistajelzésekkel, térképkészítéssel. A foglalkozás kincskereséssel zárult. A végén a kincsvadászok elnyerték megérdemelt jutalmukat egy kis édesség formájában. Vacsora után még egy kis csapatépítő játékra is sor került.
MIDIcoolvolley – kerületi forduló
Május 4-én Komáromban zajlott a röplabda diákbajnokság járási fordulója, amelyet magabiztosan nyert csapatunk. Ezzel továbbjutott a kerületi döntőbe. A fordulónak Léva adott otthont május 14-én. Öt iskola versengett az első helyért. A döntőt az érsekújvári Nábrežná utcai alapiskola csapatával vívtuk. A szoros küzdelemben az utolsó szettben két ponttal alulmaradtunk, így 2:1-es végeredménnyel zártuk a bajnokságot és a dobogó második fokára állhattunk fel. Csapatunk tagjai: Berta Dániel, Gondžala Dániel, Madarász Ferenc, Seszták Zsombor, Tóth Viktor és Molnár Dominik.
Szép volt fiúk!
KATEDRA MATEMATIKAVERSENY - ORSZÁGOS DÖNTŐ
A XXIX. Katedra Matematikaverseny döntőjét 2024. május 3-án rendezték meg Dunaszerdahelyen a Szabó Gyula Alapiskolában. Iskolánkat a versenyen Erdélyi Eszter és Madarász Ferenc képviselte. A döntő első fordulójában a tanulóknak három feladatot, a második fordulóban pedig 5 feleletválasztós feladatokat és egy keresztrejtvényt kellett megoldaniuk. Mindkét tanulónk sikeresen vette az akadályokat, Erdélyi Eszter a 12. helyen, Madarász Ferenc III. díj, 9. helyen végzett. Tanulóinknak gratulálunk a szép eredményekhez!
NÉPMESEMONDÓ VERSENY
A XIV. Ipolyi Arnold Magyar Népmesemondó Verseny regionális elődöntőjére 2024. május 2-án került sor Gútán a Városi Művelődési Központban. Iskolánkat három tanuló képviselte: Pinke Kornél III. osztályos, valamint Uzsák Lara és Zahorcsek Zoé V. osztályos tanulók. A verseny öt kategóriában folyt, és szakavatott zsűri bírálta el a produkciókat. A zsűri tagjai –Szénási Veronika, Méhes Kata és Sipos Anna – nagyra értékelték a mesemondók teljesítményét, és megköszönték a pedagógusoknak a felkészítést. A versenyt magas színvonalúnak értékelték, és néhány építő jellegű tanáccsal látták el a versenyzőket. Pinke Kornél bronzsávos, Uzsák Lara és Zahorcsek Zoé aranysávos minősítésben részesült. Zoé, mint kiemelt aranysávos képviselheti iskolánkat a népmesemondó verseny országos fordulóján Gombaszögön. Gratulálunk mindenkinek!
RENDHAGYÓ MATEMATIKAÓRA AZ 5. OSZTÁLYBAN
Az ötödikesek a mértani testekkel ismerkedtek, sőt maguk is elkészítették a kockát, téglatestet, gúlát, hengert, kúpot. Az órát gyakran logikai játékokkal is színesítjük.
ANYÁK NAPJÁRA
Forró dobogását,
Hallod-e szivemnek?
Minden dobbanása
Azt mondja: szeretlek.
Szeretlek szivemnek
Tiszta szent lángjával,
Igaz szeretettel,
Gyermeki hálával.Április 30-án ünnepi műsorral köszöntöttük az édesanyákat. Szép versekkel, táncokkal, saját kis fogalmazásokkal, énekekkel fejeztük ki hálánkat azért a jóságért, szeretetért, féltő gondoskodásért, amellyel elárasztanak bennünket.
MÁJUSFA-ÁLLÍTÁS
Kelj fel rózsám itt a májfa,
jó éjszakát, vigyázz rája!A májusfa vagy a zöld ág a természet megújhódásának szimbóluma, a tavasz örömünnepe, a néphagyományban az udvarlási szándék jelzése. A májusfa állításának szokása Európa-szerte ismert, a fiatalság kedvelt ünnepe. Iskolánkban hagyományosan a kilencedikesek állítják fel a májusfát. Nem történt ez másként most sem. Április 30-án reggel már a szalagokkal díszített fa várta gyermekeinket és megörvendeztette az iskola mellett elhaladókat.
RÖPLABDA
Javában zajlanak a röplabdaversenyek fordulói az egyes kategóriákban. A Mini Open for Kids bajnokság MINI MIX kategóriája csapatának tagjai Basternák Dóra, Medovarská Sofia, Kecskés Noel Ferenc, Kecskés Kristóf, a MIDI kategória csapatát Tóth Viktor, Seszták Zsombor, Madarász Ferenc, Berta Dániel, Molnár Dominik, Sipka Bálint, Rancsó Ádám és Korbel Mátyás alkotják. A négycsapatos körversenyben mind a két korosztály a második fordulón van túl. A MINI csoportban jelenleg a 4. helyen állunk, a MIDI csoportban pedig az első és a második helyen. Vár ránk még egy forduló, ahol eldől, ki honnét vág neki a nagydöntőnek, amit Komáromban rendeznek meg. Gratulálunk az eddigi sikeres szerepléshez! Hajrá Perbete!
TABLÓFOTÓZÁS
Végzős diákjaink számára az elkövetkező két hónap már az alapiskolás évek lezárásának jegyében telik. Márciusban megvolt a Tesztelés 9, május elején pedig sor kerül a középiskolai felvételikre. Közben a gyerekek gyűjtik a kilenc év emlékeit, tervezik az utolsó osztálykirándulást, a ballagást és természetesen a tablót, amely az iskola falán évtizedekig hirdeti majd: ez volt a kilencedik osztály a 2023/2024-es tanévben. Április 9-én Lengyel Marian kamerája örökítette meg az osztályt. Az alábbi néhány kép a fényképezkedés hangulatát idézi.
A kellemes idő az udvarra csábította az elsősöket és a másodikosokat. A tornaterem szertárából előkerült a lapbda, a badminton, a hulahopp karika, a fizbi. Ezek a játékok nem csupán szórakoztatnak, hanem fejlesztik a mozgáskészséget, kézügyességet, figyelmet, rugalmasságot, gyorsaságot, egyensúlyérzéket. A friss levegő és a mozgás után a tanulás is jobban ment.
HATÁRTALANUL!
A Határtalanul program keretén belül április 23-án és 24-én érkeztek hozzánk testvériskolánk, a Döbrentei Gábor Evangélikus Általános és Művészeti Iskola hetedikesei Bobáról. Kedden este az iskolában fogadtuk őket a hosszú és tartalmas nap után egy kis pihentető programmal. Hetedikeseink nagy izgalommal készültek, társasjáték-partyt szerveztek, népszerű volt az asztalitenisz is, hiszen a bobai iskolában is szívesen játszák. Nem maradhattak el a finomságok és a Kofola sem. Mielőtt elbúcsúztunk, megálltunk még az iskolában található régi fényképgyűjtemény előtt, hogy emlékezzünk a második világháború után deportált és kitelepített családokra. A szerdai programot, sajnos, felülírta a hideg és az esős idő, így kénytelenek voltunk lerövidíteni. Benyó Anita tanító néni bemutatta a Szentháromság római katolikus templomot, Nt. Erdélyi Adél református lelkipásztor pedig a református templomot. Rövid pihenő, teázás és ebéd után a hagyományokhoz híven a Szent István szobornál köszöntünk el a vendégektől. Koszorúval tisztelegtünk első királyunk előtt, majd közösen elénekeltük a Himnuszt. Várjuk az újabb találkozást júniusban Bobán!
A NAPRAFORGÓ NÉPTÁNCEGYÜTTES BÁNHIDÁN (Tatabánya)
Április 20-án a Bánhidai Baráti Kör meghívására a Napraforgó Néptáncegyüttes gyermek- és felnőtt csoportjai egy szép műsorral mutatkoztak be a Bánhidai Borudvar elnevezésű rendezvény közönségének. A gyermekcsoport dunántúli karikázót, ugróst és csárdást, valamint moldvai táncokat adott elő, a felnőttek pedig magyarbődi táncokat mutatott be. Tárnok Katalin népdalokat énekelt a Vág- Garam közi népdalokat énekelt.
TÖRTÉNELEM OLIPIA - KERÜLETI FORDULÓ
Április 19-én zajlott a történelem olimpia kerületi fordulója Léván, amelyre két tanulónk jutott tovább a 8.osztályból. A tananyagon kívül az idei monotematikus egység a felvidéki várak története volt. A felkészülés során számtalan érdekes adatot tudhattak meg a versenyzők 24 vár építéséről, az építészeti elemekről, stílusokról, a várak, kastélyok történetéről a kezdetektől egészen napjainkig. A harmadik témakör a nyitrai kerület hét járásának híres szülöttei, történelmi nevezetességei, fontosabb történelmi eseményei voltak. Erdélyi Eszter a 10., Pinke Zsófia a 7. helyezést érte el. Mindketten a kerületi forduló sikeres megoldói. Gratulálunk a lányoknak az elért szép eredményhez!
NÁRCISZOK NAPJA
Április 18-án már 28. alkalommal gyűjtött a Rákellenes Liga a rákbetegséggel küzdő betegek gyógykezelésére. Iskolánkba a Szlovák Vöröskereszt helyi szervezetének tagjai jöttek el, hogy feltűzzék ezt a sárga kis virágot, amely oly sok embernek jelenthet reményt a gyógyulásra. Jó érzéssel töltött el, hogy mi is segíthettünk.
A XXXI. Tompa Mihály Országos Vers -és Prózamondó Verseny járási fordulója
A járási fordulón 3 tanulóval vettünk részt ma Komáromban. Rengeteg csodálatos szavalatnak lehettünk fül- és szemtanúi. Mint mindig, most is nagyon nehéz dolga volt a zsűrinek. Iskolánkból Pinke Zsófia (8.o., próza) aranysávos minősítést ért el így ö képviselheti iskolánkat az országos elődöntőn. Dobosi Laurának ( 4.o., próza) ezüstsávos minősítést ítélt a zsűri, Zahorcsek Zoé (5.o., próza) pedig broznzsávos minősítést kapott. Szívből gratulálunk lányainknak, a mai napon mindenki nyert. A szakmai zsűri mai üzenete: „Szavalni nem fejből kell, hanem szívből!“
KATEDRA MATEMATIKAVERSENY - országos elődöntő
A Katedra Matematikaverseny levelező részének lezárása után iskolánk kèt tanulója, Madarász Ferenc ès Erdélyi Eszter továbbjutott az országos elődöntőbe, amelyet 2024. április 4-én rendeztek meg Léván, a Juhász Gyula Alapiskolában. A versenyen a tanulóknak feleletválasztós feladatokat és egy matematikai keresztrejtvényt kellett megoldaniuk. Mindkét tanulónk sikeresen vette az akadályokat, így az országos döntőbe kerültek. Ferenc az 5., Eszter pedig a 11-12.helyen végzett. A döntőre május 3-án kerül sor. Tanulóinknak gratulálunk és további sok sikert kívánunk!
A KÖLTÉSZET NAPJA
„Nem szükséges, hogy én írjak verset, de úgy látszik, szükséges, hogy vers írassék, különben meggörbülne a világ gyémánttengelye.” – írja József Attila. Születésnapján, április 11-én ünnepeljük a magyar költészet napját. Ez alkalomból látogattunk el a Bobai Döbrentei Gábot Evangélikus Általános Iskolába. Az ünnep egy családias hangulatú reggeli áhítattal kezdődött, majd a szavalóverseny résztvevői mutatkoztak be a szakavatott zsűri előtt. Az alsó tagozatosok kategóriájában Nagy Liana (4. o.) 1. helyezést ért el, Dobosi Laura pedig különdíjas lett. Az 5-6.osztályosok között Szabó Lilla (6. o.), a 7-8.osztályosok között pedig Pinke Zsófia (8. o.) szerepelt. Kategóriájukban mindketten a képzeletbeli dobogó 2. fokára állhattak fel. A kiváló eredményhez szívből gratulálunk, reméljük, hogy még sok szép verset hallhatunk tőlük a jövőben is.
https://www.facebook.com/remenyikiskolaboba
BEIRATKOZÁS
2024. április 9-én iskolánkban lezajlott a beiratkozás. Tizenöt gyermek két csoportba osztva ismerkedett az érdekes feladatokkal. Az egyik teremben Oláh Éva tanító néni, Földes Csilla gyógypedagógus és Záležák István tanító bácsi várta a kis nebulókat, akik megrajzolták egy számukra kedves személy alakját. A pedagógusok felmérték a gyerekek képességeit matematika, logika, beszédkészség és általános ismeretek terén. A másik teremben Pinke Andrea tanító néni és Kiss Mária gyógypedagógus játékos csoportfoglalkozás keretében mérte fel a gyerekek alkalmazkodó képességét, szókincsét, színismeretét, irányérzékét. Az ízletes tízórai elfogyasztása után a csoportok kicserélkeztek és folytatódott az izgalmas, gondolkodtató feladatok megoldása. Ezután sor került a közös éneklésre és az udvaron való szabad játékra. A gyerekek legnagyobb örömére előkerült a szivárvány ernyő, a kooperációs játékok kedvenc eszköze, mellyel egyszerre fejlödik a csapatszellem és a koordinációs képesség is. Elmondhatjuk, hogy a játék végére egy összekovácsolódott kis csapat búcsúzott egy rövid időre az iskolától „Találkozunk szeptemberben!“ felkiáltással. Déltájban a gyermekek a megérdemelt ajándékokkal, szüleik örömteli kíséretében indultak haza.
AMFO 2024
Az Amatőr Fotográfusok 2024-es versenyének járási kiértékelésére 2024. április 5-én került sor Komáromban az Egressy Béni Városi Művelődési Központban. A Komáromi Regionális Művelődési Központ által meghirdetett versenyen iskolánk tanulói évek óta rendszeresen részt vesznek. A fotókat Varga Tibor fotóművész iránymutatásával készítik, többször közös fotótúrákra is elmegyünk, hogy ihletet merítsünk a természetből vagy akár érdekes építményekből is. Idén is díjazottak lettek ifjú fotográfusaink: Erdélyi Eszter – A múló élet szirmai, Sarokkő, Újhelyi Dóra – Pók, Tavasz, Pinke Kornél – Húú, Repülés előtt, Ketten . Az utóbbi kép a RMK igazgatónőjének díját is megnyerte. Molnár Dominik elismerő oklevélben részesült Bárányfelhő c. munkájáért. A kiállításon a díjazott képeken kívül látható még Gallai Viktor Dombok c. fotográfiája is. Szívből gratulálunk a kiváló eredményekhez!
BEÍRATÁS - ADATLAP KITÖLTÉSE
Kedves Szülők, Törvényes képviselők,
köszönjük, hogy iskolánkat választották és gyermeküket a Perbetei Alapiskolába íratják. Kérjük, hogy a jelentkezési adatlapot a személyi igazolványban ill. a születési anyakönyvi kivonatban szereplő adatok alapján töltsék ki. (név, születési szám stb.)
HÚSVÉT KÖZELEDIK...
Húsvét közeledtével az osztályokban is megjelentek az ünnep jelképei, a tojás és a húsvéti nyuszi. Szeretettel ajánljuk a gyermekek alkotásaít, amelyeket nagy lelkesedéssel, örömmel készítettek.
TOJÁSFA
Köszönjük mindenkinek, aki hozzájárult az iskolaudvaron álló tojásfa feldíszítéséhez. Örömmel fogadtuk a falusiak, szülők, diákok, pedagógusok, alkalmazottak, a Napraforgó Református Óvoda és a Nyitnikék Magyar Tannyelvű Óvoda gyermekei által festett szemet gyönyörködtető húsvéti tojásokat. Áldott ünnepeket kívánunk!
KÖRZETI SZAVALÓVERSENY
A húsvéti szünet előtti napon Marcelházán voltunk, ahol megrendezték a körzeti szavalóversenyt. A helyszín a művelődési ház volt, ahol szervezési szempontból a sok gyerekre való tekintettel 3 teremben tartották meg a szavalóversenyt. Mi mindhárom kategóriában képviseltettük magunkat, összesen 15 diákkal. A zsűri most tényleg nehéz helyzetben volt. A nap végén megszületett az eredmény:
Nagy Lara, Nyul Rebeka, Václav Tamás és Újhelyi Dóra bronzsávot szerzett. Kecskés Kristóf, Szetei Olivér, Pinke Kornél, Gallai Viktor, Szabó Lilla, Kovács Márk, Uzsák Lara és Nagy Liana ezüstsávos minősítést kapott.
Pinke Zsófia, Zahorcsek Zoé és Dobosi Laura aranysávos minősítést szerzett, ezzel továbbjutottak a járási fordulóba,
Mindenkinek gratulálunk a szép eredményhez!
CICÁK ÉJSZAKA A HÁZTETŐN
Mi van ott a kis uton,
csöndes uton, titkoson?
Macska van ott, macska van,
ül magában titkosan.
(Nemes Nagy Ágnes)
Az 5. osztályosok Cicák éjszaka a háztetőn című csoportos munkája.
TAVASZ VAN, GYÖNYÖRŰ...
Gyermekeink képzőművészeti munkái is azt jelzik, hogy itt a tavasz. A rajzok különböző technikákkal készültek, a madarak, virágok, pillangók az ébredező természet színeiben pompáznak.
ZEBRÁK
Victor Vasarely, azaz Vásárhelyi Győző op-art stílusában a 7. osztályosok próbálkoztak – sikerrel.
HÚSVÉT A NAPKÖZIBEN
Napközis csoportjaink a héten húsvéti kifestőket színeztek. A „hímes tojások“ a napközi folyosóját díszítik.
JÁTÉK VAGY TANULÁS?
Az első és második osztályos gyerekek napközis programjának egyik tevékenységét képezte az úgynevezett Bee-Bot robotokkal való tanulás. Ezek az egyszerű, a padlón szaladgáló, előre megadott lépések sorozatát követő kis robotok gyorsan a gyerekek kedvenceivé váltak. A szórakoztató, játékként is használható kis gépek, a legfiatalabb korosztály érdeklődését felkeltve tanították a programozás é a számitástechnika alapfogalmait. A robotok színes gyümölcsök képeiből összeállított pályán való mozgatása rendkívül jól fejleszti a vizuális és a térbeli érzékelést, a feladatok síkból a térbe való áthelyezését, a fokozatosan önállóvá váló tájékozódást. Az elkészített képek párosításával a gyerekekben tudatosul a valahonnan valahová való eljutás fogalma. A klasszikus pexeso játékon megjelenített képek és a robotok programozásának összekapcsolása az újdonság élményével hatva keltette fel a gyerekek figyelmét. A robotokkal való oktatás nem játék, hanem a tanulás új és izgalmas, egyben játékos formája, ami összefonódva a szabadidő kihasználásával jelentős motiváló erővel hat. A Bee-Bot robotokkal való játék ezen a délutánon is egy újabb értékes, jó hangulatban eltöltött délutáni foglalkozást biztosított a csoportnak.
ROBOTOK A NAPKÖZIBEN
A programozás és a robotika alapjaival ismerkedtek a 3. és 4. osztályos napközis csoportok. Ötvözve az élménypedagógia és a modern eszközök nyújtotta lehetőségekkel, Béres György tanító bácsi és a 9. osztályból Dudás Ruben segítették a napköziseket. A pálya elkészítését és a régebbi típusú autók felújítását Záležák István tanító bácsi vállalta magára. A hagyományos távirányítású autók és a táblagépekkel irányított robotautók működtetésével a gyerekek érzékelhették a technikai eszközök fejlődését. Megtanulva a robotokat irányító program kezelését, fejlesztették számítástechnikai alapismereteiket, ill. a vizuális látás, a terepen való irányok felismerését és a nagy tereken való tájékozódás készségét. Az újszerű, nem mindennapi lehetőség egy újabb közösen szerzett élményt nyújtott a fiúk és a lányok számára is!
TESZTELÉS – 9
Végzős diákjaink március 20-án és 21-én sikeresen teljesítették a Tesztelés-9 feladatsorait matematikából, magyar nyelv és irodalomból, valamint szlovák nyelv és szlovák irodalomból. Átestek életük első nagy megmérettetésén. Reméljük a rendszeres és intenzív felkészülés jó eredményt hoz!
TANULMÁNYI KIRÁNDULÁS AZ OROSZKAI HADTÖRTÉNETI MÚZEUMBA
2024. március 20-án alapiskolánk 4-8. évfolyamos tanulói tanulmányi kiránduláson vettek részt. Tárlatvezetőnk részletesen bemutatta ezt a különleges gyűjteményt, amely elsősorban második világháborús kézifegyvereket, harci járműveket, a háborúban használatos mindennapi eszközöket, katonai egyenruhákat tartalmaz. Az előadást izgalmas történetek tették még élvezhetőbbé. A sok érdekes háborús relikvia, a harcok bemutatása azonban arra is ráébresztett, hogy a katonák élete mindig veszélyben van és a háború pusztító erejéhez semmi sem hasonlítható.
TANULMÁNYI KIRÁNDULÁS KOMÁROMBAN
Az 1-3. osztály tanulói tanulmányi kiránduláson vettek részt Komáromban. Először az Erőd történelméből kaptak ízelítőt. Megtudták, hogy az Erőd a történelem során sok ostromot állt ki, de soha senkinek nem sikerült erővel elfoglalnia. NEC ARTE NEC MARTE- SEM CSELLEL, SEM ERŐVEL hirdeti a felirat. Az egyik legérdekesebb pillanat a sötét katakombákban való tájékozódás volt. A játszótéren folytatódott a szórakozás, majd a moziban megtekintettük az Emma és a fekete jaguár című filmet. A lány és a vadállat között kialakult erős köteléket a barátságukat követhettük végig. „Menj az álmaid után és azok teljesülnek,“ mondja a főhős a film végén. A Klapka téren meghallgattuk és elénekeltük a Klapka indulót. Vidáman és jókedvűen tértünk haza a kirándulásról. Nagyszerű nap volt!
„Szerencsések azok a falvak, közösségek, amelyek ilyen kincseket nevelnek a gyermekekből.“
Március 16-án a Csemadok Bajcsi Alapszervezete kedves meghívásának tettünk eleget, és egy szép műsorral emlékeztünk közösen a magyar forradalom és szabadságharc 176.évfordulóján. A két falut a szabadságharc eseményei is összekötik. A dicsőséges tavaszi hadjárat győztes nagysallói csatájának felvonulási területe Bajcs és Perbete között volt. Itt helyezkedett el a később Aradon vértanúhalált halt Poeltenberg Ernő VII. hadteste 1849 áprilisában. Pogány György, a Csemadok helyi alapszervezetének elnöke így jellemezte a magyarokat: „Létezik egy kis nemzet Európa szívében, amely vágyik a szabadságra, és ha kell, tud harcolni is, hogy ezt kivívja, és ezt már többször is bebizonyította.” Büszkék vagyunk arra, hogy mi is ehhez a nemzethez tartozunk. A bajcsi kultúrház színpadán Lacza Anikó szavalta el Ady Endre föl földobott kő című versét, majd bevonultak a harmadikos kishuszárok és felhangzott a Föl, föl vitézek a csatára…. Felső tagozatosaink felelevenítették március 15. sorsdöntő eseményeit. A Napraforgó Néptáncegyüttes gyermekcsoportja moldvai táncokat, a felnőttek magyarbődi és szilágysági táncokat mutattak be. Tárnok Katalin előadásában felcsendültek szűkebb pátriánk népdalai a Vág és a Garam közéből. A helyi Csemadok elnöke a következő szavakkal köszönte meg az ünnepi műsort: „Szerencsések azok a falvak, közösségek, amelyek ilyen kincseket nevelnek a gyermekekből.“ Becsüljük hát meg ezeket a kincseket, adjuk meg gyermekeinknek az anyanyelven való tanulás lehetőségét, hogy a családból hozott értékek az iskolában tovább erősödjenek, ismerjék meg nagyjainkat, irodalmunkat, történelmünket, hagyományainkat. Ezek váljanak közösségünk építőköveivé, hogy sokáig elmondhassuk: mi szerencsések vagyunk....
"A MAGYAR HUSZÁR"
A Szülőföld Könyvkiadó, a Klapka György Lovas Polgárőr és Hagyományőrző Egyesület, valamint a Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskola a magyar forradalom és szabadságharc ünnepének tiszteletére rajzpályázatot hirdetett. A 3. és a 4.osztályosok szép számban készítettek rajzokat. Elismerésben részesült Pinke Kornél 3. osztályos tanuló. Szeretettel gratulálunk!
TALPRA MAGYAR
1848 márciusában a tavasz első napsugarai már megérintették tájainkat, de a természet, mintha gondolt volna egyet és március 15-én zuhogó esőt küldött az egyre gyarapodó Pestre és az ősi Budára. A márciusi ifjak ezzel nem törődve, telve reménységgel, a jövőbe vetett hittel, a szabadság, egyenlőség, testvériség hármas jelszavával indultak el a Pilvax –kávéházból, hogy kivívják a magyar szabadságot.
A 48-as hősök jelesre vizsgáztak hazaszeretetből, bátorságból, a nemzetük iránti hűségből. Az ő emléküknek és a forradalom dicső napjainak tisztelegtünk március 15-én az iskolában, majd délután, a Csemadok által szervezett falusi ünnepségen. A harmadik osztályosok igazi huszárokként mutatták meg, hogyan kell megvédeni a hazát. Az énekkar előadásában csodálatosan szóltak a 48-as dalok. A felső tagozatosok irodalmi összeállítása felidézte a március 15-én történteket, majd hallhattuk a Nemzeti dal megzenésített változatát gitárkísérettel. Az ünnepség végén közösen énekeltük a Himnuszt. A kora esti falusi megemlékezésen az iskola is koszorút helyezett el a kopjafánál. A kopjafához vezető járda szélét pedig az óvodások és iskolások nemzeti színű zászlókkal, virágokkal, madarakkal, kokárdákkal díszítették fel.RENDŐRSÉGI ELŐADÁS ÉS BEMUTATÓ
Március 13-án a komáromi rendőrség képviselői tartottak előadást az iskolában. Bemutatták, hogyan dolgoznak a rendőrkutyákkal, hogyan segítik a rendőrök munkáját a bűnözők elfogásában, vagy a fegyverek, drogok megtalálásában. A 4., 5. és a 6. osztályosok az iskolai bántalmazással, a 7. és a 8. osztályosok pedig a drogmegelőzéssel kapcsolatos előadáson vettek részt. Köszönjük a rendőröknek a bemutatót, valamint a rendőrség prevenciós osztálya munkatársának, Adriana Grupáčová őrnagynak a tartalmas előadást.
NYITOTT NAP
Tizenhárom leendő elsős látogatott el szülei kíséretében ma az iskolába, hogy megismerkedjen a pedagógusokkal, nevelőkkel, játékos foglalkozások keretén belül egy kicsit belekóstoljon a tanulásba.
Hogyan lesz a búzaszemből kenyér?
Oláh Éva tanító néni meggyőződött róla, hogy már mindenki le tudja írni és el is tudja olvasni a nevét, tud számolni, ismeri az állatokat, sorrendbe tudja rakni a hallott információkat, szeret énekelni és táncolni. Mindezt az A part alatt c. dalocska segítségével. Szetei Alexandra nevelő néni mutatta a mozdulatokat, Záležák István tanító bácsi pedig egy nem mindennapi hangszeren, dorombon kísérte az éneket.
Pinke Andrea tanító nénivel a kijelölt úton a gyerekek eljutottak a Pándy Lajos Diákkönyvtárba, ahol rengeteg könyv és egy márciusi ifjakról szóló mese várta őket. Elmondták, hogy nemzeti színeink a piros, a fehér és a zöld, és ezt nemcsak a zászlón és a kokárdán, hanem a szívünkben is őrizzük. Ezután huszárokat készítettek, amelyek majd pénteken a kopjafához kerülnek.
A játékos angol órát Török Sarolta tanító néni tartotta. Mivel az ovisok is tanulnak angolul, sok minden ismerős volt számukra. Bemutatkoztak, elmondták az életkorukat. Nemcsak nullától tízig tudtak elszámolni, hanem visszafelé is. Dalba foglalták a színeket, majd következett a színvadászat. Írtak és festettek a munkalapon, végül egy jót táncoltak, mert a Hokey-pokey- t mindenki szereti!
A sok tanulás után a gyerekek nagy örömmel vették birtokba a tornatermet. Előtte azonban egy nagy dobozból előkerült az ajándék: egy póló Elsős leszek! felirattal. Ezt a tornaórán mindenki fel is vehette. Pinke Andrea tanító néni furfangos akadálypályát állított össze. A bemelegítés során szlovák nyelven megnevezték a testrészeket (Hlava, ramená, kolená, palce....), majd felmásztak a bordásfalra, futottak, szökdeltek a karikák között, átbújtak az alagút alatt, felmásztak a svédszekrényre. Ezután jött egy kis rollerezés, persze nem csak egyenesen, hanem a bólyákat kerülgetve. A gyerekek nagyon ügyesek voltak.
Tenyerünk lenyomatát ezután már az iskola is őrzi.
Pihenésként még a gyerekek visszatértek a tágas folyosóra, ahol festékbe mártották a tenyerüket, amelyek lenyomata egy óriási fa nemzeti színű leveleit alkotta.
Mindenkit szeretettel várunk az áprilisi beiratkozásra!
ÍGY KÉSZÜLÜNK A NEMZETI ÜNNEPRE
Közeledik március 15., a magyar forradalom és szabadságharc emléknapja. A felső tagozatosok, a harmadikosok és az énekkarosok már gyakorolják az ünnepi műsort, az osztályokban elkészülnek a nemzeti színű díszek, beszélünk a márciusi ifjakról, a szabadságharc hőseiről. Felelevenítjük 1848.március 15. Eseményeit. Az irodalomórákon felhangzik a Nemzeti dal, s annak ismétlődő sorai: „A magyarok istenére esküszünk, esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk!“. A történelem és honismeret órákon elolvassuk és megvitatjuk a 12 pontot, mely így kezdődik: „Legyen béke, szabadság és egyetértés.“
ZRÍNYI ILONA MATEMATIKAVERSENY
A Zrínyi Ilona Matematikaverseny ünnepélyes eredményhirdetésére 2024. március 11-én került sor a Selye János Gimnázium dísztermében, melyre a nyugat-szlovákiai kerület legkiemelkedőbb tanulóit hívták meg. Évfolyamonként a legjobb három tanuló egyéni eredménye alapján alkotott csapat teljesítményét is rangsorolták.
A Zrínyi Ilona Matematikaverseny díjazottjai:
7. évfolyam: Geleta Attila - 5. hely
8. évfolyam: Madarász Ferenc - 2. hely.
Csapatverseny: 8. évfolyam: Madarász Ferenc, Pinke Zsófia, Tabi Beatrix - 2. hely
További eredményes megoldóink: 3. évfolyam: Kecskés Noel Ferenc - 8. Hely, 5. évfolyam: Kovács Márk - 10. Hely, 8. évfolyam: Pinke Zsófia - 10. hely.
Az elért eredményekhez mindenkinek szívből gratulálunk!
TOMPA MIHÁLY VERS- ÉS PRÓZAMONDÓ VERSENY – iskolai forduló
A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási napon feltűnően sok gyerek szaladgált ünneplőben az iskola folyosóján. Várták a nagy eseményt. Lázas készülődés, a szöveg utolsó próbálgatása, és kezdődhetett a szavalóverseny. Március 1-jén, pénteken rendeztük meg a szavalóverseny iskolai fordulóját. A verseny 3 kategóriában zajlott. Az 1., 2. és 3. osztályosok az első, a 4., 5. és 6. osztályosok a második, a 7., 8. és 9. osztályosok pedig a harmadik kategóriában mérettették meg magukat. A szakmai zsűriben Török Sarolta, Pinke Andrea tanító nénik és Tóth Péter tanító bácsi értékelték a produkciókat.
Az első kategóriában is feltűntek a tehetséges tanulók, a második és a harmadik kategória pedig már bizonyította, hogy bizony a tehetség, a sok gyakorlás és a tanítói szaktudás, no meg persze a megfelelő szülői háttér meghozta a gyümölcsét: igen-igen erős mezőny alakult ki mindkét kategóriában. A zsűri egyik kategóriában sem osztott bronzsávot, ami magáért beszél. Akkor lássuk az eredményeket!
Az első kategória prózában Pinke Kornél aranysávos minősítést szerzett. Az első kategória versben Uzsák Endre, Bartos Sofia, Gallai Cintia, Kecskés Ferenc Noel, György Stephano Paris és Balázs Kevin ezüstsávos, Szetei Olivér, Kecskés Kristóf és Václav Tamás pedig aranysávos minősítést szerzett. A második kategória versben ezüstsávosok lettek: Medovarská Sofia, Morvai Lionel, Selický Nimród, Csicsó Vivien és Gogola Lilien. Aranysávosok pedig a következők: Nagy Lara, Gallai Viktor és Szabó Lilla. Ugyanennek a kategóriának a prózájában ezüstsávosok: Salkay Karolina, Basternák Dóra, aranysávosok pedig: Dobosi Laura, Nagy Liana, Uzsák Lara, Zahorcsek Zoé és Kovács Márk. A harmadik kategória versben Nyul Rebeka aranysávos, prózában pedig Pinke Zsófia és Tóth Viktor szintén aranysávos minősítést szerzett.Minden versenyzőnknek gratulálunk! Az aranysávosok március 27-én, Marcelházán képviselik majd iskolánkat a körzeti fordulóban. Jó felkészülést és sok sikert kívánunk nekik!
Mgr. Tóth Péter
SZÍNHÁZBAN VOLTUNK
„Hess, nátha, hess, nátha...!
Csütörtök délelőtt a Hapcikirály című zenés mesejátékot néztük meg, amely a Komáromi Jókai Színház, a székesfehérvári Vörösmarty Színház és a Ziránó Színház közös produkciója. A Hapcikirálynak több népmesei változata is van, például az Adj isten egészségére! és A csillagszemű juhász, s Lázár Ervin azok motívumai alapján írta meg a saját meséjét, annak nyomán pedig Tasnádi István egy nagyon szellemes, könnyed színpadi játékot kreált, mely görbe tükröt tart a társadalmunknak. Szirtes Edina Mókus zenéje pedig magasba emelte ezt a bohóctréfát. Az élőzene és az árnyjátéknak köszönhető, hogy a mese még nagyobb dinamikát és lendületet kapott.
Izgatottan néztük az előadást és feledhetetlen színházi élménnyel tértünk haza!
KOMÁROMI PEDAGÓGIAI NAPOK – Élni a lehetőségekkel! - Sokszínű pedagógia a mindennapokban
Nyitóünnepség
Február 26-án a Komáromi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskolában zajlott a pedagógiai napok megnyitója, amelyen az iskola Napraforgó Néptáncegyüttese színvonalas műsorral mutatkozott be. A csoport moldvai táncokkal lépett színpadra.
Az Erasmus+ és az eTwinning lehetőségei
A szakmai hét programjai között helyet kapott az iskolák közötti nemzetközi kapcsolatokat támogató pályázati lehetőségek bemutatása is. A szervezők iskolánkat is felkérték az elmúlt évben befejeződött Digitális technológiák a hagyományok bemutatásában elnevezésű projekt ismertetésére. A rendezvényen iskolánkat Szabó Edit igazgatónő és Török Sarolta igazgatóhelyettes képviselte. A jelen lévő pedagógusok elismerően nyilatkoztak pályázatunkról.
ÓVODÁSAINK ÚJRA AZ ISKOLÁBAN
Beiratkozási programunk keretén belül február 13-án ismét ellátogattak hozzánk a Nyitnikék Magyar Tannyelvű Óvoda és a Napraforgó Református Óvoda gyermekei az óvópedagógusok kíséretében. Oláh Éva tanító néni, valamint Záležák István tanító bácsi és Szetei Alexandra pedagógiai asszisztens igazi farsangi hangulatot varázsolt a tanterembe. Segítségükre voltak az elsősök és a másodikosok is. Hamarosan mosolygós, nevetős, kezüket-lábukat mozgató bohócok lepték el a munkaasztalokat. Emlékként a gyerekek egy piros bohócorrot kaptak, akinek kedve volt fényképezkedhetett is a bohóccal, amelyet Erzsi néni és Zsuzsi néni készített. A foglalkozás során elhangzottak a farsangi mondókák és a végén még egy jót táncoltunk.
A nyomtatvány letöltése:
SZÜLŐK ÉS PEDAGÓGUSOK BÁLJA
Február 10-én került megrendezésre a szülők és pedagógusok bálja a helyi szövetkezet éttermében. A bált a Napraforgó Néptáncegyüttes gyermekcsoportjai nyitották meg moldvai táncokkal. Gallai Erika, a szülői szövetség perbetei alapszervezetének elnökasszonya üdvözlő beszédében hangsúlyozta az anyanyelvi oktatás, valamint a szülői és pedagógusi közösség együttműködésének fontosságát. A megnyitó Tündérvirágok színjátszóinak nagycsoportja előadásával folytatódott, akik egy szép bécsi keringőt adtak elő, majd a gyermekek és a pedagógusok közös tánca következett szintén két moldvai tánccal. Az ízletes vacsorát a szövetkezet konyhája biztosította, a tomboladíjakat pedig a helyi vállalkozók, szervezetek és magánszemélyek ajánlották fel, a kiváló zenéről a Simple Band gondoskodott. A jó hangulatú, színvonalas rendezvényen együtt szórakoztak szülők, pedagógusok, iskolabarátok. A bevételt a szülői szövetség az iskola és az óvoda gyermekeire fordítja.
KARNEVÁL AZ ISKOLÁBAN
„Itt a farsang, áll a bál“ olvassuk az ismert gyermekversben. Február 8-án igazi farsangi hangulat urlakodott az iskola folyosóján. Zene, tánc, jelmezes felvonulás, karaoke-show, tombola, finom farsangi fánk várta a gyermekeket. A zsűri idén sem volt könnyű helyzetben, mert szép, ötletes, kreatív, igényesen kidolgozott jelmezek vonultak fel. A frissítőt és a díjakat köszönjük szépen a szülői szövetségnek.
Csoportos jelmezek: 1. A három maci (Šajben Balázs, Szűcs Márk, Bartos Bálint), 2. Japán turisták – 9.o., A Corleone-család – 8.o.
Páros jelmezek: 1. Kávéautomata és kávé (Gallai Cynthia, Gallai Viktor), 2. Piroska és a farkas (Salkay Sebastián, Salkay Karolina), 3. megosztott: Rendőr és rabló (Nagy Lara, Uzsák Lara), Autóversenyzők (Kecskés Kristóf, Kecskés Noel Ferenc)
Egyéni igényes jelmezek: 1. Újságoslány (Szabó Lilla), 2. Tornádó (Szetei Olivér), 3.Popcorn (Dobosi Laura), 4. Spongyabob (Váczlav Tamás), 5. Robotkarakter (Šajben Flórián), 6. Rulettasztal (Žitva Angelika), 7. Túró-Rudi (Soós Noémi), 8. Hawai lány (Daniš Lilien)
Új ötlet: 1. Monopoly-man (Kovács Márk), 2. Aranyember (Sipka Máté), 3. Elfeledett művész (Kovačič Tímea), 4. Körkirály (Pinke Kornél), 5. Forró csoki (Gogola Lilien), 6. Kebabos (Hegedűs Zsombor), 7. Kakaó (Zahorcsek Zoé), 8. Kertész (Matej Darell)
TÖRTÉNELEM OLIMPIA
Február 5-én került megrendezésre a történelem olimpia járási fordulója Ógyallán. Iskolánkat két tanuló képviselte. Erdélyi Eszter és Pinke Zsófia a nyolcadik évfolyamosok között versenyzett. Az tananyag és a regionális történelem mellett az idei ún. monotematikus egység a mai Szlovákia területén található várak, kastélyok történetét foglalta magába. Mindkét tanulónk kiváló eredménnyel végzett. A kategória első helyezettje lett Eszter, Zsófia pedig a második helyet szerezte meg, így továbbjutottak a kerületi fordulóba, amelyre áprilisban Léván kerül sor. Gratulálunk a lányoknak és további sok sikert kívánunk!
SÍTANFOLYAM
Elérkeztünk a hét utolsó napjához , a tegnap esti pakolás után már mindenkiben tudatosult a gondolat, hogy e csodálatos hét befejeződött. Reggel a hétfogásos svédasztal már tele volt finomságokkal, így erőt gyűjthettünk az utolsó napra. Voltak, akik ma is síeltek és élvezték az utolsó pillanatokat, míg mások inkább pihenni szerettek volna. Búcsúként az időjárás meglepett bennünket egy kis hóval. Az ízletes ebéd után összeszedtük a csomagokat, síléceket, sícipőket. Egy órára megérkezett az autóbusz. Szomorúan mondtunk búcsút a hófedte tájnak. Elindultunk a kacskaringós szerpentineken lefelé. A hagyományainkhoz híven Besztercebányán megálltunk a „Mekiben”, utána „zötyögtünk” tovább Perbete felé. Este fél hat körül érkeztünk haza a felejthetetlen hat nap emlékével.
Pinke Andrea tanító néni és Béres György tanító bácsi így zárta az idei sítanfolyamot:
Köszönjük mindenkinek ezt a varázslatos és élmenyekkel dús hetet. A legtöbben közületek kivették a részüket az elmúlt napok örömeiből és fájdalmából egyaránt. Örömmel es büszkeséggel telve néztük, ahogy fokozatosan vettétek az akadályokat, végül pedig a kisebb-nagyobb esések, izomláz és becsületes küzdelem árán megtanultátok a síelés alapjait. Büszkék vagyunk rátok, hiszen ez a kezdőknek is sikerült, a tapasztaltabbak pedig szinte profi módon siklottak akár a legmagasabb lejtőn is. A sport mellett szórakoztunk, játszottunk, barátkoztunk az ógyallai iskolásokkal és reméljük, hogy jól éreztétek magatokat. Szerencsére mindannyian sérülések nélkül, épségben, sikeresen zártuk a hetet. Nem csalódtunk bennetek. Jövőre ugyanitt folytatjuk. Köszönjük.Eljött az utolsó előtti nap is. ezt a napot egy jó kis AC/DC zenével köztük, persze erre se keltek fel a lányok. A mai reggeli is svédasztal volt. Ezután lementünk síelni, ami ma is fantasztikus volt. Délután, aki akart, elment túrázni a többiek pedig lementek a sípálya aljára hógolyózni és szánkózni. Négyre visszajöttünk a szállásra. A vacsora a mai napon nagyon finom volt. Eljött az előadás ideje. Mi Záležák István tanító bácsi zenéjét adtuk elő. A Gyallaiak egy saját költeménnyel jöttek: A reggeli köszöntő. Zsófi külön adott elő egy költeményt Tornai József-Anyanyelvünk(részlet). Gyuri bácsi is mondott záróbeszédet és jött az oklevélosztás, discoval zárult az este, ami „lufitánccal kezdődött“
A szerdai nap izgalmasan indult. Miután felkeltünk svédasztalos reggeli várt minket. Aztán pihentünk egy kicsit és mentünk síelni. A sípálya nagyon jó volt mivel előző nap este átment rajta a ratrak. 12 óra körül feljöttünk a chatához ebédre. Az ebéd paradicsomkrémleves és lekváros gőzbukti volt csokis öntettel. Kis pihenő után mentünk ismét síelni. A mai nap folyamán mindenkinek volt bátorsága a kék pálya tetejéről csúszni és egyre többen kipróbálták a piros pályát is. Estefelé feljöttünk a szállásra. Kipihentük magunkat és mentünk vacsorázni. A vacsora sült csirke volt rizzsel . Aztán kicsit később kezdődött a közös program, ami activity volt, ahol 5 csapat szórakoztatta egymást. Ez az eseménydús nap is jól zárult.
A keddi nap folyamán reggel örömmel, de fáradtan keltünk fel. Miután megreggeliztünk, már indultunk a sípályára. Ma már a legtöbben síelve érkeztünk meg a felvonóhoz, ami meg is lett örökítve. Egy kis várakozás után mindenki útjára eredt és szeltük a pályát egészen délig. Miután lepihentünk a szálláson nekiláttunk ebédelni. A kiadós palacsintázás után, újra nekikezdtünk a síelésnek. Az ügyesebbek fellátogattak a piros pályára, ahol szintén készültek felvételek. Újabb pihenő után következett a közös program, ahol minden szobának kellett egy címerállatot rajzolnia. Kissé nehézkesen, de minden csoport címere elkészült. Társasozás után jókedvűen zártuk a mai napot is.
A második nap mindenki fáradtan ébredt, laktatót és nagyon finomat reggeliztünk, ami sok erőt adott a síeléshez. Reggel 9 óra tájékán nehezen, de sikerült felöltöznünk és kiindulnunk, hogy a sípálya urai lehessünk. Az elején nehezen indult, de sokat segített az, hogy szinte csak miénk volt a pálya. Voltak akik sokat estek, s akik sokat fejlődtek, a nap végére mindenkinek sikerült lejönni a kék pálya feléről. Ínycsiklandó ebéddel vártak minket haza dél körül, a leves húsleves volt a másikféle pedig lecsó tésztával. A kiadós ebéd után, folytattuk a síelést. Kezdett jeges lenni a pálya ezért már nemvolt olyan könnyű közlekedni. Ez miatt többet pihenünk, szerencsénkre pont kinyitott a büfé, ahová egyből beültünk egy finom pizzára és egy meleg teára. Este közösen jókat játszottunk és szórakoztunk a közösségi teremben.
Eljött a várva várt sítanfolyam hete, amelyet minden évben megrendez az iskola a 7-9. évfolyamok számára. Tavaly kis csapatunk tagjai kivétel nélkül megtanultak síelni, és amint a mai nap is mutatta, nem felejtettek el. Reggel 9 órakor indultunk sok-sok energiával felvértezve, tele várakozással, hiszen a tavalyi átélt élmények emléke még mindig bennünk él. Az út három óra hosszig tartott, de nem unatkoztuk. Az autóbuszban hangulatos zene szólt, énekeltünk, szórakoztunk, így észre sem vettük, és az autóbusz már a hófödte csúcsok között kanyargott. Amint megérkeztünk, megkezdődött a pakolás és a síkölcsönzés. Kezdő és haladó csoportot alakítottunk ki és már indultunk is a sípályára. Kellett egy-két kör, amíg megszoktuk, de aztán teljes gőzerővel ment a móka. A kezdők megtanulták a síelés alapjait, a többiek pedig kihasználták a kiváló pálya lehetőségeit. Kora este volt, amikor fáradtan visszamentünk a szállásra. Finom vacsorával vártak bennünket. Ezután játékos ismerkedés következett, ugyanis velünk vannak az ógyallai alapiskolások is. Már az elején megtaláltuk a közös hangot, akár örök barátságok is születhetnek. Hamarosan előkerültek a társasjátékok is. Az első nap tehát nagyon jó hangulatban telt, izgatottan várjuk az előttünk álló hetet.
SÍTANFOLYAM az Alacsony-Tátrában
Január 29. és február 2. között sítanfolyamon vesznek részt a 7., 8. és a 9. osztály tanulói az Ördoglakodalma-katlan (Čertovica) lejtőin. Kedvcsinálóként szívesen ajánljuk a tavalyi tanfolyamról készült kisfilmet.
AZ ANGOL NYELVI OLIMPIA JÁRÁSI FORDULÓJA
2024. január 17-én rendezték meg az angol nyelvi olimpia járási fordulóját Gútán a Corvin Mátyás Magyar Tannyelvű Alapiskolában. Ezen a fordulón iskolánkat két tanuló - Geleta Attila (7.o.) és Tabi Beatrix (8.o.) - képviselte. Geleta Attila kitűnő eredményt nyújtott a kategóriájában, Tabi Beatrix pedig eredményes versenyzőként zárta a versenyt.
Tanulóinknak gratulálunk és további sok sikert kívánunk!KARÁCSONYI MŰSOR AZ ISKOLÁBAN
Harang csendül,
Ének zendül,
Messze zsong a hálaének,
Az én kedves kis falumban
Karácsonykor
Magába száll minden lélek.(Ady Endre: Karácsony)
Az év utolsó tanítási napján, december 22-én szívet melengető, szép műsort mutattak be iskolánk tanulói. Szülők, nagyszülők, egykori diákok, iskolabarátok, támogatók jöttek el, hogy közösen ünnepeljünk. Először a Napraforgó Néptáncegyüttes tagjai Betlehemessel érkeztek, majd moldvai táncokat táncoltak. Őket követte az első és a második osztályosok közös verses, dalos kis összeállítása. Az énekkar hagyományos karácsonyi népénekeket és közkedvelt gyermekdalokat adott elő. Jézus születését idézték fel a református és a katolikus hittanosok bibliai idézetek, versek, énekek segítségével. A harmadok osztályosok egy kis jelenetet adtak elő a Mikulás elveszett leveleiről, kedves kis segítőiről és a krampuszokról. A negyedikesek egy hangulatos, vidám tánccal varázsolták a színpadra a villámgyors rénszarvasfiú, Szürke Patás történetét. A nyolcadikosok Fekete István A bizonyítvány című elbeszélésének dramatizált változatát mutatták be, amely olyan emberi értékekre helyezi a hangsúlyt, mint a szeretet, az őszinteség és a bizalom. A kilencedik osztály a Nézz le rám, ó, Istenem című dalt énekelte el. A műsort vezették Rancsó Ádám, Lévai Anett és Molnár Dominik. Végül egy meglepetés produkcióval kedveskedtünk a közönségnek. Záležák István tanító bácsi saját szerzeményét adta elő Hamis próféták címmel, majd Heltai Jenő Karácsony című megzenésített versével kívánt áldott ünnepeket az iskola tanulói, pedagógusai és alkalmazottai nevében.
PÉTER ÉS PÁL BERGENGÓCIÁBAN
Lehár Ferenc Péter és Pál Bergengóciában c. meseoperett előadást nézhették meg a perbetei 1-5 o. tanulói Szentpéteren. Szórakoztatóan tanulságos mai történetet láthattak, ami a jó és a rossz ellentételezéséről szólt. Az otthonról szüleik miatt elszökött Péter és Pál nagy vándorútját tárták a közönség elé. A két főszereplő végül rájött arra, hogy az általuk idealizált Lustaország nem is olyan jó hely, valójában mindenütt kell dolgozni, eredményeket felmutatni, s a legjobb mégis otthon…Lehár igényes muzsikáját, lágy dallamait is megkedvelték a gyerekek. Gondolkodásra adott okot a soha el nem évülő téma: a jó és a rossz harca, a lusta és a szorgos ellentétbe állítása, ami hozzásegít a világban való helyes döntések meghozatalában és az eligazodásban. Az előadásokon az is kiderült, hogy a jó fiút jobban szeretik a rossz fivérénél, arra a kérdésre pedig, hogy miként nevelnék meg a szüleiket, a többségük azt kiabálta be, hogy a szülőket úgy kell elfogadni és szeretni, amilyenek, s nem kell őket megváltoztatni…
NAPRAFORGÓ NÉPTÁNCEGYÜTTES KARÁCSONYI MŰSORA
Krisztus Jézus született, örvendezzünk,
Neki öröméneket zengedezzünk.
Dávidnak véréből, tiszta szűz méhéből,
Született, Krisztus nékünk.Így hirdeti Jézus születését ez a szép karácsonyi népének, melyet a perbetei Napraforgó Néptáncegyüttes az idei karácsonyi műsora mottójául választott. Az együttes több mint egy évtizede az adventi időszakra egész estét betöltő programmal készül. Benne megjelennek az év során színpadra állított koreográfiák és a karácsonyi ünnepkör népszokásai, népdalai. Az idei évben december 17-én, advent harmadik vasárnapján az alapiskola aulájába várták a közönséget. A műsort a Martosról ismert Árgyélus tánc foglalta keretbe. A gyermekcsoport martosi és moldvai táncokat mutatott be, a felnőttek pedig az ország keleti vidékére, Magyarbődre kalauzolták el a nézőket egy szép karikázóval és csárdással, majd a lendületes, forgatós szilágysági táncok következtek. A néptáncegyüttes együttműködve az alapiskolával, fontosnak tartja, hogy a gyermekek már kicsi kortól megismerjék és megszeressék hagyományainkat. A karácsonyi műsorban így felelevenítették a kántálás és betlehemezés szokását A több szereplős dramatikus játék megjelenítette Jézus születésének történetét, benne mindazokkal, akik tanúi voltak a Megváltó megszületésének: Mária, József, az angyal, a csillag, a pásztorok és a három király. Az erdélyi népénekek a szálláskeresés és a születés történetét idézték fel. A műsorban megjelentek a karácsonyi ünnepkör szimbólumai, mint az adventi koszorú és a karácsonyfa is. Végül a kis mécsesek fényénél újra felhangzott az Az árgyélus kismadár kezdetű népdal, majd a közönség és a táncosok együtt énekelték Dicsőség, dicsőség mennyben az Istennek (…), Békesség, békesség földön az embernek. https://felvidek.ma/2023/12/napraforgos-karacsonyvaro-perbeten/
VIRÁGKÖTÉSZETI VERSENY
A Kiskertészek Járási Szervezete ebben az évben is meghirdette járási virágkötésezti versenyét, melynek témája karácsonyi asztali dísz készítése volt. A versenyre december 18-án került sor Ógyallán. Az iskolánkat több tanuló is képviselte: Uzsák Lara és Horváth Zsolt 5.osztályos, Rancsó Nikolett és Nyul Rebeka 7.osztélyos és Čacho Nikolas 9.osztályos tanuló. Nagyon szép, dekoratív asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek. A zsűri kiemelte, hogy tanulóink sok természetes anyagot használtak fel munkáikban. Čacho Nikolas az előkelő 2. helyen, Rancsó Nikolett az 5. helyen végzett. Valamennyi tanulónk sok dicséretet és ajándékot kapott. Minden versenyzőnek gratulálunk!
NÁLUNK JÁRT A MIKULÁS
December hatodikán minden körülmény adott volt ahhoz, hogy a Mikulás szánja időben megérkezzen. Reggelre fehér hótakaró borított mindent és a gyerekek is nagyon várták, vajon mi lapul a zsákban. Kicsik és nagyok versekkel, dalokkal fogadták a Mikulást és népes kíséretét. Jutott az ajándékból a felnőtteknek is, akik szintén énekszóval hálálták meg a finomságokat. Ahhoz, hogy az élmény teljes legyen, szükség volt a kilencedik osztály és a szülői szövetség segítségére. Köszönjük.
HA- HA- HAVAZIK!
December 6. reggelére hófehérbe borult a falu. Az iskolába korábban érkező gyerekek nyomban nekifogtak a hóember építésének, majd egyre többen csatlakoztak. Igazi ajándék volt ez a nap, hiszen hamarosan megérkezett a Mikulás is. A tornaórán és a szünetben aztán megkezdődött a hócsata, az iskolaudvaron sorakoztak a kisebb – nagyobb hóemberek. Reméljük, ezen a télen lesz még részünk havas élményekben!
ÓVODÁSOK AZ ISKOLÁBAN
A 3. osztályos gyerekek izgatottan készülődtek az óvodások fogadására egy nappal Mikulás előtt. Meglepetések sora várta a kicsiket. Egy bábelőadással kedveskedtek a gyerekeknek a Mikulás történetét mesélték el. Ezután kézműveskedtek: a fenyőfára készítettek különféle technikával gömböket. Az iskolás gyerekek segítettek az ovisoknak, majd ők is elkészítették a 3D Mikulás figurát a gömböket a fenyőfára és a behavazott téli tájat. Oldott, jókedvű beszélgetős délelőtt volt, ami közös énekléssel ért véget. Ezt meghallotta a Mikulás bácsi és amikor az öltözködésre került sor a gyerekek a csizmácskáikban csokimikulásokat találtak. Ez volt ám az igazi meglepetés!
ADVENTI GYERTYAGYÚJTÁS
Éjszakámból feléd fordítom orcám:
boríts be, Bőség! Irgalom, hajolj rám!
Szüless meg a szívemben, Szeretet!
(Rónay György)December 5-én az iskolában is meggyújtottuk az első gyertyát. Ezzel megkezdődött az az időszak, amikor Jézus születését várjuk. Az advent jelentőségéről Nagytiszteletű Erdélyi Adél református lelkipásztor beszélt a gyerekeknek. Az osztályokba is eljutottak a koszorúk, amelyeket a katolikus hittanosok készítettek szombaton a plébánián. Ezeket Mészáros Dávid római katolikus plébános áldotta meg a vasárnapi szentmisén. Az iskola udvarán lévő koszorún is minden vasárnap meggyullad majd a egy-egy gyertya, jelezve a karácsony közeledtét.
KARÁCSONY KÖZELEDIK
Eljött a december. A napköziben is már készülődünk közösen az év legszebb ünnepére. A hideg napokon bizony szükséges a meleg kesztyű és sapka is, ezért mindenki elkészítette a saját ízlésének megfelelőt.
ISKOLÁNK A KARÁCSONYI VÁSÁRON
Ádvent első vasárnapján az első gyertya meggyújtásával megkezdődött a készülődés, a várakozás. A falu közössége a karácsonyi vásárban volt együtt vasárnap délután. A szülői szövetség finom palacsintát és süteményeket kínált, a kilencedikesek szülői segítséggel az iskola képviseletében forró csokival próbálták kellemesebbé tenni a hideg adventi délutánt. A Csemadok alapszervezete szellemi táplálékot kínált a karácsonyi ünnepekre. Sokan vették meg a Perbetei Almanach c. kiadványt, Pándy Lajos perbetei meséit és más műveit. A polgármesteri köszöntő és az egyházak képviselőinek ünnepi gondolatai után kigyúltak a karácsonyfa fényei, majd iskolánk énekkara karácsonyi énekekkel varázsolta meghitté az estét. Ezután a Millenniumi parkban az egyházak képviselői megáldották és megszentelték az adventi koszorút.
TÜNDÉRVIRÁGOK A SZENTPÉTERI MESEFESZTIVÁLON
December első napján a Tündérvirágok színjátszócsoport a Kossányi József Magyar Tannyelvű Alapiskola és Óvoda XVII. Mesefesztiválján szerepelt. A perbetei közönség a júniusi falunapon már láthatta az előadásokat. A kicsik A mi padunk c. darabot, a nagyok pedig a Padlás című musicalt mutatták be, ami a szerzők szerint félig mese. Több perbeti szülő, nagyszülő is a nézők között volt. A közönség nagy tapssal jutalmazta színjátszóink előadását.
ANGOL NYELVI OLIMPIA
November 28-án rendeztük meg az angol nyelvi olimpia iskolai fordulóját. A versenyzők angol nyelvi tudásukat, készéségeiket mérték össze a nyelvtan, a szókincs, az értő olvasás és hallgatás terén, majd rövid felkészülés után történetet és párbeszédet alkottak, amit a zsűrinek adtak elő. A szóbeli megnyilvánulás során fontos volt a kiejtés, a beszéd folyamatossága, a szókincs gazdagsága és a nyelvtani helyesség. Az iskola versenybe összesen 13 tanuló nevezett be. Az 1A kategória győztese Geleta Attila (7.o.), a második helyen Ando Angelika (7.o.), a harmadik helyen pedig Hegedűs Zsombor (6.o.) végzett. Szép eredményt ért el Kovačič Tímea és Lévai Aladár (6.o.) is. Az 1B kategóriában az első helyet Tabi Beatrix (8.o.) szerezte meg, második lett Molnár Dominik (9.o.), harmadik pedig Bugany Krisztián (9.o.). Sikeresen szerepelt Molnár Anita Lilla (8.o.), Rancsó Ádám (9.o.) és Berda Dániel (8.o.). Külön kategóriát hirdettek azon tanulók számára, akik több évet angol nyelvi környezetben töltöttek. Ebben a kategóriában az első helyen Matej Kevin, a másod helyen pedig Matej Darrell végzett. Minden résztvevőnek és a nyerteseknek gratulálunk és a további fordulókban sok sikert kívánunk!
ZRINYI ILONA MATEMATIKAVERSENY - iskolai forduló
November 20-án zajlott a Zrínyi Ilona Matematikaverseny iskolai fordulója. A gyerekek kitartóan készültek a megmérettetésre. Összesen 22 tanuló vett részt a versenyen a 2-8. évfolyamokból. Reméljük, a rendszeres munka meghozza gyümölcsét! November 20-án zajlott a Zrínyi Ilona Matematikaverseny iskolai fordulója. A gyerekek kitartóan készültek a megmérettetésre. Összesen 22 tanuló vett részt a versenyen a 2-8. évfolyamokból. Reméljük, a rendszeres munka meghozza gyümölcsét!
A NEGYEDIKESEK PROJEKTMUNKÁI
A világűr és a Naprendszer kutatása mindig is érdekes és izgalmas területe volt a tudománynak. A 4 osztály tanulói is ezzzel foglalkoztak ez elmúlt hónapban. Könyveket kölcsönöztek, gyujtőmunkát végeztek, az internetet is segítségül hívták, sőt ellátogattunk az ógyallai csillagvizsgálóba is. A gyerekek sok-sok információval gazdagodtak. Végül egyénileg és csoportban is projekteket készítettek a Naprendszerről. Az összegyűjtött információkból kiselőadást tartottak, szépen, érthetően, összeszedetten és bátran adták elő a legfontosabb tudnivalókat.
HOGYAN ÉLTEK ELŐDEINK
Az ógyallai csillagvizsgáló megtekintése után az alsó tagozatosok útja a közeli Martos községbe vezetett, ahol a környékbeli községek közül leginkább fennmaradtak a hagyományos népi kultúra elemei. Ennek oka az volt, hogy a falu földrajzi fekvése miatt eléggé el volt zárva a külvilágtól. A 101-es számú házat műemlékké nyilvánították, és 1975 óta tájházként várja a látogatókat. A mestergerenda tanúsága szerint 1871-ben építette Nagy István. Megtudtuk, hogy a házat fecskerakásos módszerrel építették sár és szalma keverékéből. Homlokzata vesszőfonással készült, tetejét nád fedi. Megtekintettük a hagyományos háromosztatú ház részeit, mégpedig az „első házat”, vagyis a tiszta szobát, a szabadkéményes konyhát és a „hátsó házat”, azaz hátsó szobát. Mindhárom helyiségben színgazdag eredeti martosi berendezés látható. Ezekhez csatlakozik egy tárolóhelyiség (kamra) és istállórész. Megtapasztalhattuk, hogy sok közös vonás is van Perbete és Martos múltjában, mint pl. a fekete menyasszonyi ruha. Ismerősek voltak az egykori használati tárgyak is. Többet meg is tudtunk nevezni, mivel a perbetei néprajzi gyűjteményben is találkoztunk hasonló eszközökkel.
LÁTOGATÁS AZ ÓGYALLAI CSILLAGVIZSGÁLÓBAN
A történet 1871-ben kezdődött, amikor Konkoly Thege Miklós ógyallai birtokán csillagvizsgálót épített, majd 1899-ben vagyonát és az obszervatórium teljes berendezését az államnak adományozta. Napjainkban a csillagvizsgáló a nyilvánosság számára is elérhető. Dolgozói kutatással, neveléssel és oktatással is foglalkoznak. Nappal, de éjszaka is megfigyelhető a csillagos égbolt. Iskolánk tanulói november 27-én élvezetes előadáson vehettek részt. Megismerkedtek a híres neves Dr. Konkoly- Thege Miklós tudós, polihisztor csillagász életútjával. Ezután a Naprendszerről láthattunk egy érdekes kisfilmet. Ki ne szeretne űrhajós lenni? Tette fel a következő kérdést az előadónk, amire minden gyerekkéz a magasba emelkedett. Mi mindent kell teljesítenie egy kiváló űrhajósnak, erre is választ kaphattak a gyerekek egy érdekes kisfilm megnézése közben. Kitartó, szorgalmas munkával vasakarattal minden álom elérhető. Tanulóink megjegyezték, hogy sosem szabad feladni a céljaink elérésében a kitartás segít!
MIRE TANÍT BENNÜNKET A MESE
A házi feladatok elkészítése után napköziseink november 16-án a mesék birodalmában kalandoztak. La Fontaine A róka és a holló c. meséje segítségével pozitív és negatív emberi tulajdonságokat gyűjtöttek, megbizonyosodtak róla, hogy a hazugság mindig kiderül. A hamis állítás esetén bizony Pinokkió orra megnőtt, amikor az igazság győzedelmeskedett, akkor visszahúzódott. A gyerekek papírból elkészítették a hollót, a róka pedig zacskóbábként jelent meg. Végül a jó hangulatú kalózhajós játék következett.
ŐSZI HANGULATBAN
A hagyományos őszi kiállításunk az idén az osztályokba költözött. Piros, sárga, barna, narancssárga, bordó színek kavalkádja jellemezte a tantermeket. Különféle technikákkal készültek a díszek, rajzok. Megjelentek az őszi termések, falevelek és nem hiányozhattak a madárijesztők sem.
MÁRTON-NAP A NAPKÖZIBEN
November 11-e Szent Márton napja. Márton az egykori római provinciában, Pannóniában született Savaria városában, a mai Szombathelyen. Az ünnepet szimbolizáló liba ahhoz a legendához kapcsolódik, amikor amely szerint Szent Márton egy libaólban próbált elrejtőzni, amikor püspökké akarták megválasztani, de a ludak elárulták gágogásukkal. Így lett a franciaországi Tours városának püspöke. Márton napja a karácsony előtti 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap, ezért ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, bálok, vásárok. Több időjárásjóslás is jellemzi a napot: „Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható., Márton napján, ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál.” Egyes vidékeken fáklyás felvonulást is rendeznek, amely a jó cselekedeteket szimbolizáló fényt juttatja el az emberekhez. Napköziseink is megismerkedtek a legendával, a lúdtalp megelőzésére kukoricán jártak, Márton-napi verset tanultak és liba-lámpást is készítettek.
MAKK MARCI ÉS MAKK MARCSI A NAPKÖZIBEN
Napköziseinkhez november 9-én Makk Marci és Makk Marcsi látogatott el, hogy közösen fedezzék fel az iskolaudvar fáit, a sport, a mozgás örömét, beszélgessenek a környezet védelméről, az egészséges életmódról. A gyerekek egy puzzle kirakásával jöttek rák, hogy mi is lesz a nap témája. Sokan ismerték Csukás István meséjét a kedves kis figurákról. Dolgoztak csoportokban, egyénenként, közösen keresték meg a kilencedikesek által készített térkép alapján az iskolaudvar fáit, köztük Marcsi és Marci lakóhelyét, a tölgyfát. Nagy örömükre egy kicsírázott makkot is találtak, amit elültettek. Kíváncsian várjuk, mikor kezd növekedni, hogy belőle is majd óriási tölgyfa legyen.
KATONA MIHÁLY NAPOK - csapatunk történelmi sikere
2023.november 10-én huszonharmadik alkalommal rendeztek műveltségi vetélkedőt a búcsi alapiskolában. Iskolánk több, mint egy évtizede rendszeres résztvevője a versenynek, melyen minden alkalommal előkelő helyezést értünk el. Szívesen veszünk részt az igényes, de mindig jó hagulatú versenyen, amelyről nem hiányoznak a játékos, kreatív feladatok sem. Ebben az évben a 220 évvel ezelőtt született Deák Ferencre emlékeztünk. A feladatokat Elek József, a Selye János Gimnázium tanára állította össze. Csapatunk kiemelkedő eredményt ért el, ugyanis megszerezte a maximális 67 pontot, ami a verseny történetében először fordult elő. A bátorkeszi és a búcsi csapat előtt az első helyen végeztünk. A csapat tagjai: Erdélyi Eszter, Madarász Ferenc, Pinke Zsófia, Tabi Beatrix – mindannyian a 8. osztályból. Szertettel gratulálunk!
Tudósítás: https://felvidek.ma/2023/11/xxiii-katona-mihaly-napok-bucson/
SZŐGYÉNI REGIONÁLIS MATEMATIKAVERSENY
Idén hetedik alkalommal került megrendezésre a Szőgyéni Regionális matematikaverseny, első alkalommal pedig a Rubik-kocka Kirakó Verseny. A versenybe a régió 12 iskolája kapcsolódott be közel 60 tanulóval. Iskolánkat az 5. évfolyamból Bartoš Bálint, Kovács Márk és Uzsák Lara a 7. évfolyamból . Geleta Attila képviselte. A matematikaversenyen Geleta Attila a 7. osztályosok kategóriájában 1. helyezést ért el és elnyerte a vándorkupát. Bartoš Bálint és Geleta Attila a Rubik kocka kirakó versenyen is megmérette magát, ahol 17 tanuló közül Geleta Attila 1. helyezést, (0:39 idő alatt rakta ki a kockát), Bartoš Bálint 2. helyezett lett ( 0:44 alatt rakta ki a kockát). Az elért eredményekhez gratulálunk a tanulóknak pedig további sikert kívánunk!
MESEFESZTIVÁL ÉS KÉPZŐMŰVÉSZETI ALKOTÓPÁLYÁZAT
Hol volt, hol nem volt....2023. november 6-án a Komáromi Regionális Művelődési Központ a Marianum Egyházi Iskolaközpont társszervezésével együtt megrendezte a VIII. Hol volt ,hol nem volt...c. mesefesztivál járási fordulóját. 45 gyermek nevezett be a mesemondó versenybe. Iskolánk tanulója Pinke Kornél 3.o. tanuló Lázár Ervin: Állatmeséjével készült a versenyre. Kornél méltón képviselte iskolánkat. Gratulálunk és további sok sikert kívánunk neki !
Iskolánk tanulói a képzőművészeti versenybe is szép számmal bekapcsolódtak. A zsűrinek nagyon nehéz dolga volt kiválasztani a nyertes munkákat. Több mint 400 rajz érkezett a versenybe. A zsűri különdíjban részesítette: Turán Gábort (3.o.) és igazgatói díjban Salkay Karolinát (4.o.) tanulókat. 3. helyezett lett: Pinke Kornél (3.o.) tanuló. Mindhárom tanuló továbbjutott a kerületi fordulóba. Elismerő oklevelet kapott még Bartoš Bálint (5.o.) tanuló. A legjobb pályamunkák kiállításra kerültek a galéria épületében. Ezúton is szeretnénk a gyerekeket ösztönözni, hogy továbbra is alkossanak, fejezzék ki érzéseiket és kívánunk nekik továbbra is kreatív alkotókedvet! Az elért eredményekhez szívből gratulálunk és a további versenyekhez pedig sok szerencsét és kitartást kívánunk.SZÜRETI ÜNNEPSÉG
Október 14-én délután ünnepeltük falunkban a sikeres szüretet. Ahogy az már hagyománnyá vált, iskolánk tanulói és pedagógusai is tevékenyen kivették részüket a programokból. A kisdobos (Bartos Bálint) hívására összejöttek a falusiak és a kisbíró (Kovács Márk) bejelentette, hogy véget ért a szüret, a szőlő már jó helyen van. A Napraforgó Néptáncegyüttes moldvai táncokat adott elő, majd a csoport kezdeményezésére a műsor végén egy villámcsődület (flashmob) keletkezett. A szereplők és a közönség együtt táncolta a nemzeti összetartozás táncát. A rendezvény részeként gyűjtést hirdettek diákunk, Farkas János számára, hogy megkönnyítsék Janika gyógykezelését. Iskolánk madárijesztőket készített az árverésre, a befolyt összeget átadtuk a szülőknek. A programban a Csemadok és a néptánccsoport tagjaiként több egykori diákunk és az iskola pedagógusai is szerepeltek méltón képviselve a perbetei magyar iskolát.
ERASMUS - Ismét a Duna-kanyarban
Olaszországi barátaink szombaton kora délután már hazaindultak. A litván gyerekeket még egy utolsó kirándulásra hívtuk a Duna-kanyarba. Az idő is kedvező volt, mivel a napocska is meg-megmutatta magát. A királyi palotának most más termeit is megnéztük, különösen tetszett a fegyverek gyűjteménye, valamint megálltunk a kertben is egy kis szemlélődésre. A Duna-parton kagylót gyűjtöttünk és figyeltük az elhaladó hajókat. A Palotaház előtti téren erős emberek viadala zajlott, így nekik is szurkoltunk egy kicsit. A kiadós ebéd után felmentünk a fellegvárba, ahonnan csodás kilátás nyílt a Duna-kanyarra. Ezúttal sikerült néhány napos épet is készíteni. A panoptikumban megnéztük a királytalálkozót és elmeséltük, hogy hogyan vette feleségül Jagelló litván fejedelem Hedvigát, Nagy Lajos királyunk lányát. A délután további részét, természetesen a bobpályán töltöttük a gyerekek nagy örömére.
ERASMUS - Táncház
Péntek este zenével és tánccal zártuk a hetet. A Bellő zenekar és a Napraforgó Néptáncegyüttes vezetésével táncházba invitáltuk a gyermekeket, szülőket, pedagógusokat. A Napraforgósok felnőtt csoportja magyarbődi táncokat mutatott be, majd az este során moldvai és felcsíki táncokra is sor került. Láthattuk a litván gyerekek játékos táncait és a mi polgári táncainkra hasonlító olaszországi táncokat. Természetesen, egymással meg is tanítottuk ezeket. A gyerekek, felnőttek nagy igyekezettel próbálták a lépéseket, ennek eredménye egy változatos, jókedvű, vidám projektzáró est lett. Az ízletes gulyásról a helyi szövetkezet étterme, a finom süteményekről pedig a szülők, táncosok gondoskodtak.
ERASMUS - Zárókonferencia
Október 20-án délután került sor a projekt zárókonferenciájára, amelyekre eljöttek a környékbeli iskolák, intézmények vezetői, szülők, pedagógusok. A három résztvevő iskola pedagógusai bemutatták a projekt fő céljait, valamint az egyes programokat a megvalósulás időrendjében. Ismertették az elért eredményeket, tapasztalatokat. Bemutatásra került annak az eKönyvnek a terve is, amely a projekt időtartama alatt megvalósult tanórák és foglalkozások óravázlatait, a tanítás és a foglalkozások vezetése során használt digitális alkalmazásokat tartalmazza, felsorolva azok jellemzőit, elérhetőségét és felhasználási lehetőségeit. A konferencián a gyerekek is bemutatkoztak. Prezentációt készítettek a litvániai, olaszországi és szlovákiai találkozókról, levetítették az iskolákról készített kisfilmeket, fotókat, a közönséget egy kis robot is köszöntötte és a perbetei kilencedikesek az erre az alkalomra készített háromnyelvű honlapot is bemutatták.
Úgy ítéljük meg, hogy projektünk sikeres volt, a gyerekek élvezték a programokat, sok-sok új ismeretre, tapasztalatra tettek szert, de nemcsak a tanulók, hanem mi, pedagógusok is. A foglalkozások közös nyelve az angol volt, így e téren is sokat fejlődtek a gyerekek. Reméljük, hogy az új barátságok tartósak maradnak. A három iskola együttműködése kiváló volt, a kollégákkal nagyon jó személyes és szakmai kapcsolatok is kialakultak. Mindnyájan egyet értettünk abban, hogy ezt a kapcsolatot továbbra is ápoljuk és keressük a jövőbeni együttműködés lehetőségeit.
Tanítói kézikönyv
-
a felhasznált digitális technológiákról és a szerzett tapasztalatokról
ERASMUS - STEAM-délelőtt
Péntek délelőtt Henzel György, a Búcsi Katona Mihály Alapiskola pedagógusa és tanulói iskolánkba telepítették egy rövid időre a Fabrikáló műhelyt, hogy érdekes robotikai és programozási feladatokat mutassanak be. Kollégánk, Béres György a kilencedikesekkel szintén robotikai bemutatót és foglalkozást tartott a gyerekeknek.
ERASMUS - Helyi értékeink
Csütörtökön reggel fogadott bennünket Zsitva Norbert polgármester úr. Ezután vendégeink ellátogattak a helyi néprajzi múzeumba, amelyet Jakab Katalin és Szabó Edit tanító nénik mutattak be Vanya Bettina tanító néni tolmácsolása segítségével. Lehetőség nyílt arra, hogy összehasonlítsuk a régiónkra jellemző mindennapi élet eszközeit, a lakás jellegzetes berendezését, a viseletet a szlovák vidéken tapasztaltakkal. Délután a népi mesterségeket próbálták ki a gyerekek. Lozsi Elenka vezetésével kosarat fontak, majd a modernebb gravírozási technika rejtelmeibe Dankó Zsófia vezette be őket. A gyerekek jellegzetes perbetei mintákat égettek fába, majd fából könyvjelzőt készítettek, rovásírással írták rá a nevüket. Délután nagyon finom rétest készítettek Berta Katalin irányítása mellett, majd a hagyományos magyar íjászatot ismerték meg és próbálták ki a Szürke Farkas Íjászcsoport közreműködésével.
ERASMUS – Látogatás a polgármesteri hivatalban
Községünk polgármestere, Zsitva Norbert október 19-én fogadta az Erasmus+ projekt résztvevőit a községi hivatal dísztermében. Az üdvözlő beszéd elhangzása után minden résztvevő aláírta nevét az emlékkönyvben, majd átvette a polgármester úr ajándékát. Az olasz és a litván partneriskola képviselői, Giuseppina Cutry, ill. Diana Kontrimiene tanárnők megköszönték a szíves fogadtatást és hazájukra, régiójukra jellemző ajándékkal kedveskedtek a vendéglátóknak. Látogatásunkat közös fotón örökítettük meg.
ERASMUS - Barangolás a Kis Fátrában
Október 17-én és 18-án kétnapos körúton vettünk részt, melynek célja az volt, hogy a gyerekek megismerkedjenek a hegyvidéken élő emberek egykori életmódjával, kultúrájával, hagyományaival. Először a csodálatos bajmóci várkastélyt (Bojnice) látogattuk meg, benne a Pálffy és a Hunyadi család lakosztályaival. A bejárat előtt áll az a 700 éves hársfa, amelyet Mátyás király ültetett. Gyakran látogatott ide, mivel a várkastélyt fiának, Corvin Jánosnak adta. Ezután megtekintettük Csicsmány (Čičmany) egyedi díszítésű faházait, megismertük az ott élők gazdagon hímzett viseletét, életét, a jellegzetes mesterségeket. Néhány kilométerre innen fekszik Frivaldnádas (Rajecká Lesná), ahol egy hatalmas fából faragott Betlehem található. Szlovák Betlehemnek nevezik, mivel Krisztus születésén kívül bemutatja Szlovákia történelmi épületeit, valamint az egyes régiókra jellemző életmódot, mesterségeket, foglalkozásokat, az emberek mindennapi életét. A mintegy 300 figura fele mozog is. Útközben elhaladtunk a hagyományos szlovák üdítőitalt, a Kofolát gyártő üzem mellett is.
ERASMUS - Jánošík rejtekhelyei
Terhelyen (Terchová) szálltunk, meg, amely a híres szlovák betyár, Jánošík szülőhelye. Vacsora után négy nyelven szóltak a dalok a szálloda közösségi helyiségében. Másnap egy látványos, szép túra várt bennünket a Fehér patak (Biely potok) által vájt szurdokvölgybe. Hazafelé rövid megállót tartottunk Körmöcbányán (Kremnica), ahol Károly Róbert király a híres körmöci aranyforintot verette.
ERASMUS - Keresd a királynőt!
Délután, a projekt témájához hűen, már megjelentek a digitális eszközök és a hagyományok témaköre is. Egy helyi leganda szolgált alapul a digitális szabadulószoba nevű játéknak. A játék alapötletében és technikai megvalósításában segítségünkre voltak a Komáromi Regionális Pedagógustámogató Központ munkatársai, Brath Ágnes és Ján Makovník. Amikor Mária Terézia királynő Bécsből Budára utazott, a perbetei plébánián éjszakázott, és a hintó a Nagykocsmában váltott lovakat. A legenda szerint egyszer megbokrosodtak a lovak és a falu határában lévő tölgyfaligetben két egymás közelében lévő tölgyfa állította meg a kocsit. Ennek emlékére emelték a kápolnát. A gyerekeknek az elveszett királynőt kellett megtalálniuk, majd megkeresni a jutalmul szolgáló kincset a legöregebb tölgy tövében. A nyomozás során a csoportoknak csakis a feladat megoldása után mehettek tovább. Közben megismerkedtek a falu nevezetességeivel. A sikeres nyomozást a „királynő“ – Sukola Mária, a tölgyfaliget gondnoka – forró teával és finom süteménnyel hálálta meg.
ERASMUS - Tanuljunk együtt!
Október 16-án reggel énekszóval fogadtuk a litván és az olasz vendégeket, mégpedig a Tavaszi szél vizet áraszt és a Tancuj, tancuj vykrúcaj, vykrúcaj kezdetű népdalokkal. Ezután játékos ismerkedés következett, melynek végén a gyerekek megkapták névkártyáikat. Szerettük volna, hogy vendégeink is betekinthessenek a nálunk zajló tanítási-tanulási folyamatba, ezért behívtuk őket az osztályokba, ahol közösen tanulhattak a perbetei tanulókkal. A pedagógusok rendhagyó, élményszerű módszereket, formákat választottak matematikából, zenéből, szlovák nyelvből (amely most többnyelvűvé vált). A végén a közkedvelt király-kidobó sem maradhatott el.
ERASMUS - A híd, ami összeköt
A Duna-mentén a történelem során számtalan népcsoport megfordult és itt hagyta kultúrájának egy részét. A 10. században formálódó Magyar Királyság egyesítette az itt élő népeket. Ezzel ismerkedtek a perbetei és az olaszországi Carmagnola iskolájából érkezett gyerekek vasárnap. A Mária Valéria hídon áthaladva érkeztek meg Esztergomban, majd Visegrádra. Megtekintették a királyi palotát, melynek több itáliai vonatkozására is rámutatott az idegenvezető. Károly Róbert az Anjou-dinasztia nápolyi ágából származott. Corvin Mátyás felesége révén itáliai mesterek érkeztek, hogy a palotát reneszánsz stílusban építsék át. Megtekinthettük a visegrádi királytalálkozó (1335) helyszínét, a csodálatos márvány szökőkutakat és hangulatos kerteket. A fellegvárból lenyűgöző panoráma nyílt a Duna-kanyarra.
Nem maradhatott el a szórakozás sem. A közeli bob pályán mindenki kipróbálhatta a bátorságát. Hazafelé megálltunk a már a vége felé járó SimonJúda vásárban, hiszen a középkor óta ez is hagyomány Párkányban. Az időjárás nem igazán kedvezett nekünk, ugyanis megkezdődött az igazi ősz.
ERASMUS - Találkozás a Duna mentén
Október 14-16. között zajlik iskolánkban az Erasmus+ projekt utolsó közös programja, amely pénteken konferenciával zárul. Szombaton este megérkeztek az olaszországi tanulók és pedagógusok, vasárnap este pedig a litván partneriskola képviselői. Bízunk benne, hogy jókedvű, tartalmas hétnek nézünk elébe.
AZ ARADI VÉRTANÚKRA EMLÉKEZTÜNK
Október 6. a magyar nemzet gyásznapja. 1849-ben ezen a napon végezték ki Pesten Batthyán Lajost, az első felelős magyar kormány elnökét, Aradon pedig a tizenhárom magyar honvédtábornokot. Az iskolai megemlékezés a Szózattal kezdődött, majd az ünnepi beszédet követően a hetedik, a nyolcadik és a kilencedik osztályosok emlékműsora tette meghittebbé a hangulatot. Végül közösen énekeltük a 200 évvel ezelőtt íródott Himnuszt. Tanulóink a Csemadok és az önkormányzat által szervezett délutáni emlékünnepségen is bemutatták a zenés irodalomi összeállítást.
A szabadságharc hősei és mártírjai álljanak előttünk példaként hazaszeretetükkel, hitükkel, kitartásukkal, becsületükkel.
Knezić Károly, Nagysándor József, Damjanich János, Aulich Lajos, Lahner Győrgy, Poeltenberg Ernő, Leiningen-Westerburg Károly, Török Ignác, Vécsey Károly, Kiss Ernő, Schweidel József, Dessewffy Arisztid, Lázár Vilmos
ÁLLÁSHIRDETÉS
V zmysle § 84 odsek. 1 zákona NR SR č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch v znení neskorších predpisov zverejňujeme informáciu o voľnom pracovnom mieste pre pedagogického zamestnanca:
• Kategória - pracovné miesto na pozíciu školský digitálny koordinátor s úväzkom na 50%
(v rámci projektu Podpora pomáhajúcich profesií 3) s nástupom ihneď.• Kvalifikačné predpoklady - odborná a pedagogická spôsobilosť pre príslušný druh a typ školy v súlade s zákonom č. 138/2019 o pedagogických a odborných zamestnancoch a
v zmysle vyhlášky č. 173/2023 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických
zamestnancov a odborných zamestnancov. V prípade, že aplikant nemá akreditované vzdelávanie pre ŠDK, je povinný do roka od nástupu na pozíciu predložiť potvrdenie o absolvovaní akreditovaného vzdelávania
• požadované doklady – žiadosť, profesijný životopis, súhlas so spracovaním osobných údajov podľa Zákona č. 18/2018 o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, fotokópie dokladov o vzdelaní, čestné vyhlásenie o bezúhonnosti, čestné vyhlásenie o zdravotnej spôsobilosti na výkon povolania,
• iné požiadavky - spoľahlivosť, komunikatívnosť, flexibilnosť, inovatívnosť, tímovosť
• miesto výkonu práce – ZŠ s VJM – Alapiskola, Školská 8, 946 55 Pribeta
• žiadosť - žiadosti zasielajte na emailovú adresu: zsmpribeta@gmail.com
informácie: 0908697196
• výberové konanie - september 2023, podľa dohody
___________________________________________________________________________
A SZK NT pedagógusokról és szakdolgozókról szóló 138/2019 T.t. számú törvénye értelmében a következő szabad munkahelyről teszünk közzé információt:
Iskolai digitális koordinátor – 50%-os részmunkaidőre azonnali belépéssel
(A PoP 3 projekt keretén belül).A munkakör betöltésének követelményei:
- Vonatkozó kvalifikációs feltételek - a SZK NT pedagógusokról és szakdolgozókról szóló 138/2019 T.t. számú törvénye, valamint a 173/2023 sz. hirdetmény értelmében. Amennyiben a pályázó az iskolai digitális koordinátor munkakőr betöltéséhez szükséges akkreditációs képzéssel nem rendelkezik, ezt kötelezően el kell végeznie a munkába lépést követő egy éven belül.
- Szükséges dokumentumok: kérvény, szakmai önéletrajz, hozzájárulás a személyi adatok feldolgozásához (18/2018 T.t – törvény a személyi adatvédelemről), a végzettségről szóló dokumentumok másolata, becsületbeli nyilatkozat a feddhetetlenségről, munkaképességről.
- További követelmények: megbízhatóság, kommunikációs készég, rugalmasság, az innovációk iránti érdeklődés, csapatmunka képessége.
A munkavégzés helye: Magyar Tannyelvű Alapiskola Perbete, Iskola u. 8
A kérvényeket kérjük elküldeni a következő címre: zsmpribeta@gmail.com
Információk: 0908697196
Személyes meghallgatás – szeptember folyamán, megegyezés alapján.
LÁTOGATÁS A NÉPRAJZI MÚZEUMBAN
A harmadik és a negyedik osztályosok szeptember 8-án a helyi néprajzi múzeumba látogattak, amely az egykori katolikus népiskola épületében található. A 15 évvel ezelőtt létesült tárlat fokozatosan bővült. A gyerekek megismerték a hagyományos falusi ház egyes helyiségeinek berendezését, a használati tárgyakat, viseleteket, az falusi mesterségek eszközeit, megfigyelhették, hogyan nézett ki egy cselédszoba, milyen segédeszközöket használtak régen az iskolákban, hogyan lett a kenderből vászon. A folyosó falán a régi Perbete lakói köszöntek vissza az összegyűjtött képek kinagyított reprodukcióin. A tárlatot Jakab Katalin, Szabó Edit, Jakab Ferenc és Varga Tibor állították össze, ez alkalommal a gyerekeknek Török Sarolta és Szabó Edit tanító nénik mutatták be.
RÁKÓCZI ÖSZTÖNDÍJ ÁTADÁSA
Szeptember 8-án délután érkeztek iskolánkba a Rákóczi Szövetség, a Szövetség a Közös Célokért, valamint az SZMPSZ képviselői, hogy elsőseinknek átadják a beiratozási ösztöndíjat, melynek értéke 10 000 HUF. A magyar iskolát kezdő kiselsősök támogatására az összeget magánszemélyek, vállalatok önkormányzatok gyűjtik össze, ezzel is segítve az iskolakezdést. A családias hangulatú ünnepséget Pinke Zsófia szavalata nyitotta meg, majd az első osztályosok rövid műsora következett. Ezután a szülők átvették az ösztöndíjat, a gyermekek pedig megkapták a Szép magyar ének c. könyvet.
TANÉVNYITÓ
Bonis bona discere, - Jótól jót tanulni.
2023. szeptember 4-én ünnepélyes keretek között nyitottuk mega az új tanévet. Az ünnepségen részt vett Zsitva Norbert, Perbete polgármestere, Nt. Erdélyi Adél és Nt. Erdélyi Zoltán református lelkipásztorok, iskolánk egykori pedagógusai Brath Tibor és Benda Ilona, Gallai Erika, a szülői szövetség elnöke, valamint Ádámka Aranka, a helyi mezőgazdasági szövetkezet elnöke. Pinke Zsófia, 8.osztályos tanuló szavalata az anyanyelv szeretetéről szólt. Az igazgatónő tanévnyitó beszéde és a vendégek felszólalása után köszöntöttük a kiselsősöket, akik a Rákóczi Szövetségtől egy szép iskolatáskát kaptak ajándékba.
EBÉDIGÉNYLÉS
A következő iskolaévben is igényelhető az ingyen ebéd (2023/24-es tanév). Új kérvényre csak az új igénylőknek van szüksége. Kérjük az Edupage oldalon/applikációban bejelölni a kérvények között. Aki nem szeretne szeptembertől járni, annak szükséges a kérvényt visszavonnia 035/ 76 93 206-os telefonszámon vagy az iskolakonyhán. Az új kérvény leadásának határideje 2023. június 30-a. Aki májustól igényelte, annak kérvényt nem kell leadnia.
Köszönöm, Seszták Anita
FÜZETEK AZ ÚJ TANÉVRE
-